پست

۱۰ نکته برای نوشتن یک پست بسیار عالی

بهمن ۲۸, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, ,

نوشتن یک پست عالی و جذاب کار خیلی سخت و عجیبی نیست اما قطعاً روش‌ها و استراتژی‌هایی وجود دارد که بتوانید یک پست فوق العاده بنویسید و آن را بزرگ کنید. این مقاله یک فرآیند ۱۰ مرحله‌ای را برای هر زمانی که می‌خواهید شروع به نوشتن یک متن کنید، پیش روی شما قرار می‌دهد. این روش‌ها، نه تنها فرآیند نوشتن را راحت‌تر می‌کند بلکه به شما کمک می‌کند تا پست‌هایی را ایجاد کنید که برای افراد جذاب باشد و مایل به نشر و به اشتراک گذاری آن باشند.

۱) بدانید که برای چه کس یا کسانی می‌نویسید؟

به احتمال زیاد یکی از مهم‌ترین نکات این لیست، همین است. شما باید بدانید که برای چه کسی می‌نویسید، نیازهای او را بشناسید و بتوانید به خواسته‌های او پاسخ بدهید. این کار، به شناخت مخاطبان نیاز دارد و زمانی که این روش را پیش رو بگیرید، پس از مدتی اطلاعات خوب و مفیدی را درباره مخاطبان‌تان خواهید داشت، بنابراین می‌توانید پست‌هایی بنویسید که وقتی در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد از آن لذت ببرند.
بیشتر بخوانید: چگونه ایده‌های تولید محتوای پایان ناپذیر داشته باشیم
حتما نیازی نیست که یک فرآیند طولانی و پیچیده‌ای را برای خواننده مد نظر قرار بدهید، همانطور که اغلب نیز پیشنهاد می‌شود دنبال مسیر ساده باشید.
به سادگی بخش‌های کلیدی زیر را برای مخاطبان، مد نظر قرار دهید:
– مساله شماره یک این است که شما می‌خواهید به چه پیامی برسید؟
– مخاطبان شما درباره این موضوع در حال حاضر چقدر اطلاعات دارند؟
– هدف شما از این پست چیست؟ آموزش، الهام بخش، ایجاد انگیزه و … یا یادآوری اطلاعات و اصولی که خود مخاطبان نیز از آن اطلاع دارند؟
با استفاده از این اطلاعات، شما آماده خواهید بود تا موضوع مورد نظرتان را شروع کنید.

۲) انجام بعضی تحقیقات درباره کلید واژه‌ها

پست
تحقیقات درباره کلید واژه‌ها همیشه به این شکل نیست که به دنبال کلماتی با ترند بالا باشید. آینده نگر باشید و کلماتی را که احتمال می‌دهید سرچ آن نیاز مخاطب باشد، در نظر بگیرید. همچنین با توجه به موضوع انتخابی‌تان فکر کنید تا مخاطب به دنبال چه توصیفی از آن عبارت است.
ابزار کلیدواژه‌های سئو می‌تواند برای شما مفید باشد و نتیجه خوبی را از نظرات مخاطبان به شما ارائه دهد. حتی قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، این تحقیقات درباره کلید واژه‌ها را انجام دهید؛ در واقع قبل از اینکه سوژه نوشتن‌تان را نهایی کنید، این جستجو را انجام دهید.
برخی از کلمات را مدام رصد کنید و ببینید که جایگاه آنها چه تغییراتی می‌کند. لیستی از ۵ تا ۷ کلمه مناسب انتخاب کنید تا در نوشتن پست خود از آن استفاده کنید.
بیشتر بخوانید: ۹ نکته‌ی مهم برای رتبه گرفتن در گوگل – سئو

۳) یک طرح کلی برای پست تان ایجاد کنید

شما نیاز به طرح‌های خیلی خاص ندارید اما با استفاده از کلماتی که گردآوری کردید، موضوعی برای پست خود انتخاب کنید و یک طرح کلی برای آن بنویسید که شامل یکی موضوع اصلی و موضوعات زیر مجموعه که به مخاطبان شما را در درک موضوع اصلی کمک می‌کند.
به عنوان مثال، در اینجا طرح اولیه ما، موضوع “نوسازی” است.
تم: نوسازی
موضوع اصلی: ایده‌های نوسازی و بازسازی ارزان آشپزخانه
موضوعات فرعی: ایده‌های بک اسپلش (دیوار پشت کابینت) چگونگی رنگ کردن آشپزخانه، جایگزین کردن دستگیره‌های درب کابینت، پیداکردن یک ارزان فروشی.
هنگامی که طرح این چنین را آماده کردید می‌توانید شروع به نوشتن پست و مقاله کنید.
بیشتر بخوانید: چگونه تولید محتوا کنید که نرخ تبدیل قیف فروش شما را دو برابر می‌کند

۴) روی عنوان اصلی کار کنید

هرکسی یک استراتژی خاص و متفاوت برای عنوان دارد. بعضی از وبلاگ نویسان تمایل دارند عنوان را قبل از شروع به نوشتن متن انتخاب کنند برخی دیگر اول سعی می‌کنند تا موضوع اصلی را شناسایی کنند و پس از نوشتن متن، عنوان را انتخاب کنند و بنویسند.
برخی دوست دارند قبل از شروع به نوشتن، عنوان را انتخاب کنند تا بتوانند مسیر نوشته را مشخص کنند. اغلب عناوین به صورت : چگونه به… چطور به…. هستند. اگر جمله‌ای سوالی نیز شروع می‌کنید سعی کنید تا کلمات کلیدی را به کار برید. لزوما فقط برای سئو عنوان نگذارید و نیاز مخاطب را نیز مد نظر قرار دهید. یعنی پرسش شما که به عنوان نام مطلب به کار بردید، حتما باید در متن پاسخ داده شود.
بیشتر بخوانید: عنوان مطالب شما ۸۰ درصد پیام برند شماست

۵) خواننده را در دو خط اول متن جذب کنید

پست
اولین یا دومین خط مطلب شما باید طوری باشد که خواننده را جذب کند و آنها تصور کنند “بله این متنی است که من می‌خواستم” یا ” درست است، موافقم” ؛ این همان “قلاب” درستی است که شما می‌توانید بیندازید و سبب می‌شود تا خواننده در ادامه متن با شما بماند. خط اول نیز بسیار مهم است به خصوص اگر دیسکریپشن برای پست‌تان ننوشته باشید؛ چون در این صورت این خط اول در موتورهای جستجو به عنوان دیسکریپشن متن شما انتخاب می‌شود؛ همچنین مخاطبان هنگام نمایش عنوان در موتورهای جستجو؛ این متن را مشاهده می‌کنند و در رسانه‌های اجتماعی نیز همین متن به نمایش در می‌آید.
بیشتر بخوانید: چگونه پاراگراف اول مطلب خود را نگارش کنید؟
برخی از ایده‌ها برای شروع پست وبلاگ شما: داستان شخصی، موضوعات بحث برانگیز یا تعجب آور؛ یک آمار جالب یا واقعیت؛ یک پرسش جذاب یا محرک موضوعی تعقل برانگیز برای مخاطبان.

۶) پست‌تان را بنویسید

برخی از وبلاگ نویسان، شروع و پایانی به یک شکل دارند. اگرچه، شما می‌توانید خیلی بیشتر از روال عادی و تکراری این روند را تغییر دهید و پست خود را بالا ببرید.
شما قبلا ایده‌ای مناسب را پیدا کرده‌اید، حالا وقت آن است که بهترین کلمات و عبارات را برای نگارش آن استفاده کنید. گاهی یک موضوع ناب را برای نوشتن مطلب انتخاب می‌کنیم اما در زمان نگارش، آن قدر از این شاخه به آن شاخه می‌پریم که از اصل موضوع خارج می‌شویم.
در طول فرآیند نوشتن این پرسش‌ها را از خودتان بپرسید:
– خواننده چه سوال یا حس عدم موافقتی درباره این موضوع ممکن است داشته باشد؟
– برای این موضوع دقیقا به دنبال چه اطلاعاتی است؟
– آیا نوع نگارش و ادبیات من برای مخاطبان این موضوع مناسب است؟
اگر بتوانید به این پرسش‌ها با شفافیت پاسخ دهید، احتمال زیادی دارد که بتوانید یک متن موفقیت آمیز را بنویسید و همچنین عادت به این نوع نوشتن، سبب می‌شود به مرور زمان خیلی راحت‌تر از قبل بنویسید.
بیشتر بخوانید: ۱۱ راه حل برای زمانی که نمی‌دانید درباره چه موضوعی تولید محتوا کنید

۷) تصاویر مناسب و مرتبط انتخاب کنید

پست
داشتن تصویر خوب برای هدر عالی است، اما در بسیار از موارد شما نیاز به محتوای بصری بیشتری دارید.
برخی تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن یک تصویر برای هر ۷۵ تا ۱۰۰ کلمه مناسب است و سبب ارتقای جایگاه رسانه‌های اجتماعی می‌شود.
در متون ترجمه برای هر ۱۰۰۰ کلمه، بین ۱۰ تا ۱۳ عکس انتخاب می‌کنند. البته، به یاد داشته باشید که هر پست، الزاماً نیاز به چندین عکس ندارد. بنابراین استرس و نگرانی برای انجام صد در صد تعدد عکس‌ها نداشته باشید.
بیشتر بخوانید: ۱۱ روند بازاریابی محتوایی که باید دنبال کنید

۸) بهینه سازی برای جستجو

هدف شما این است که اطمینان حاصل کنید که افرادی که به دنبال اطلاعات درباره موضوع پست شما هستند، بتوانند پست شما را پیدا کنند و آن را ببیند. از کلمات کلیدی که هنوز هم بسیار مهم هستند، به ویژه در عنوان و در شروع مطلب استفاده کنید. البته باید سعی کنید تا در تمام متن از این کلمات استفاده کنید و در صورت لزوم از تگ‌های هدر H2 و H3 و … نیز استفاده کنید. همچنین دقت کنید که کلمات کلیدی در URL وجود داشته باشند. همچنین تصویر یا تصاویر استفاده شده در متن نیز دارای alt باشند.
بیشتر بخوانید: بهینه سازی موتور جستجو (سئو) برای کسب و کارهای کوچک
بخش مهمی از SEO همین کلمات کلیدی هستند. متن‌های بلندتر ( حدود ۱۹۰۰ کلمه) معمولا موضوعات مهم‌تری هستند و در بیشتر اوقات نگاهی جامع به موضوعات دارند. پس در انتخاب موضوع و عکس برای این متن‌ها دقت بیشتری انجام دهید.
لینک نیز فوق العاده مهم هستند، شاید مهم‌تر از هر موضوع دیگری. لینک‌های داخلی را جدی بگیرید و از مطالب سایت خودتان به یکدیگر لینک دهید، وارد مطالب قدیمی سایت‌تان شوید و از آنها به مطالب جدید لینک دهید.
بیشتر بخوانید: چند مورد که در مقالات برای سئو باید رعایت شود

۹) هدف نهایی را مشخص کنید

با اتمام مراحل بالا، بدنه ی اصلی پست شما انجام شده است. می‌توان تضمین کرد که اگر تمام موارد بالا را انجام دهید، کاربران شما آن را دوست خواهند داشت. این دوست داشتن مساوی خواهد شد با اشتراک گذاشتن بیشتر مطلب.
هدف‌تان را بشناسید! شما از این پست چه توقعی دارید؟ آیا فقط به دنبال بازدید هستید؟ یا می‌خواهید خوانندگان در سایت شما ثبت نام کنند یا اینکه می‌خواهید صفحه خرید محصولی را معرفی کنید؟ یا شاید هم قصد دارید صفحه فرود به خصوصی را داشته باشید!
دقیقا همان چیزی را که می‌خواهید خوانندگان با آن روبرو شوند انتخاب کنید و سپس آن موضوع را در پست خود جدی بگیرید.
بعضی از نکات برای CTA شما: واضح بودن هر گونه مزایایی که خواننده آن را دریافت می کند. اجازه دهید خواننده بدانید که وقتی روی لینکی کلیک می‌کند با چه چیزی مواجه خواهد شد. CTA خود را کوتاه و به نقطه و مهم مورد نظرتان ایجاد کنید.
بیشتر بخوانید: ۱۱ روش Call To Action برای افزایش کلیک و نرخ تبدیل

۱۰) عنوان پست را بازبینی کنید

پست
هنگامی که پست شما تمام شد شاید نیاز داشته باشید عنوان را تغییر دهید. یکی از استراتژی‌های مورد علاقه نویسندگان حرفه‌ای برای انتخاب یک عنوان، تغییر نام پست به موضوعی معروف در سایت‌های مشهور است. این کار همچنین سبب می‌شود تا شما بهترین و پرطرفدارترین کلمات کلیدی را در زمینه کاری خود و مطالب‌تان پیدا کنید.
بیشتر بخوانید: ۳ نکته برای بهبود CTR و کاهش CPC آگهی‌های شما
به عناوین پست‌های سایت‌های مشهور نگاه کنید و ببینید کدام برای پست شما مناسب هستند یا از آنها ایده بگیرید و برای پست های آینده تان درباره آن موضوعات بنویسید. همچنین شیوه نگارش عنوان‌های آنها نیز می‌تواند به شما کمک کند؛ برای نمونه موضوع شما درباره نیاز و الزام به داشتن دو شغل است، می‌توانید عنوانی مانند “چرا باید حداقل ۲ شغل داشته باشیم؟” را انتخاب کنید که هم جذاب باشد و هم لحن سوالی دارد. یا اینکه”چرا هر کس باید دو شغل انتخاب کند” و موارد بسیار دیگر… .
به خاطر داشته باشید که منظور این نیست که دقیقا عنوان یک مطلب را از سایت دیگر کپی کنید، بلکه مقصود این است که از آن عنوان ایده بگیرید و سبک‌های متفاوت را ببینید؛ در نهایت بهترین عنوان را برگزینید.

تفکر نهایی

شاید تا امروز پست‌هایی را تولید کرده‌اید که بدون استراتژی بوده‌اند؛ اما آیا این پست‌ها چقدر موثر بوده‌اند؟
آیا مردم علاقه‌ای به اشتراک گذاری آنها داشته‌اند؟ آیا کسی به مطلب شما از سایت دیگری لینک داده است؟ آیا مطلب‌تان در موتورهای جستجو به نمایش درآمده است؟ اگر پاسخ این پرسش‌ها خیر است، بهتر است به دنبال استراتژی مناسب تولید محتوا باشید یا اینکه کلا وقت خود را صرف کار دیگری کنید.

منبع: Forbes

 

نفیسه اسلامبولچی

من یک نویسنده هستم علاقه اصلی من ادبیات ایران سرفراز است. از کودکی دست به قلم بوده ام و هنوز هم این راه را ادامه خواهم داد. تخصص اصلی من، در زمینه نسخ چاپی است و چند سالی است که در فضای وب نیز، مشغول نگارش مقالات در زمینه های متفاوت هستم.

More Posts

0 پسند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.