رسانه های اجتماعی

یک رویکرد ساده ۳ مرحله‌ای برای تبلیغ موفق در رسانه های اجتماعی (بخش اول)

آذر ۲۷, ۱۳۹۶

برچسب‌ها,

مطالب زیادی برای یادگیری تبلیغات در رسانه های اجتماعی وجود دارد و دانستن اینکه دقیقا باید از کجا شروع کرد مشکل است.
بعنوان مثال، اگر شما میخواهید از تبلیغات در رسانه های اجتماعی ROI مثبت بگیرید باید هدف‌گیری مخاطب، بودجه‌بندی، تست A/B، pixel tracking، نویسندگی، طراحی و تحلیل تمامی نیازها باید مورد توجه قرار گیرد.
همچنین زمان و منابع نیز باید لحاظ شود.
حتی مدیران بسیار مستعد رسانه های اجتماعی که بر بودجه‌های چندین میلیون دلاری تبلیغاتی نظارت می‌کنند می‌دانند که برای تسلط بر هنر تبلیغات در رسانه های اجتماعی صدها تجربه (شکست) باید صورت گیرد.
پس از صحبت با برندهای برتر و بازاریابان از سرتاسر جهان، ما یک رویکرد ساده ۳ مرحله‌ای برای تبلیغات اجتماعی موفق را کشف کردیم. این رویکرد به شما کمک خواهد کرد تا چگونه تمام عناصر مختلف تبلیغات را به صورت هماهنگ در کنار هم آورده و چگونه ROI بیشتری را از هزینه کرد صورت گرفته در تبلیغات به دست آورید.
بیشتر بخوانید: ۵ روش به دست آوردن نرخ بازگشت سرمایه از شبکه های اجتماعی

رویکردی سه‌ مرحله‌ای به تبلیغات رسانه های اجتماعی

در طول سال‌ها، ساعات بیشماری را برای تجربه کردن استراتژی‌های مختلف تبلیغات رسانه های اجتماعی صرف کرده‌ایم.
در حالی که تحقیق روی هر یک از این تجارب نشان داد که انبوهی از توصیه‌های عالی در مورد تاکتیک‌ها برای هر کانال مجزا وجود دارد، اما آنچه ما از دست دادیم یک رویکرد استراتژیک کلی یا “روش تفکر ” درباره تبلیغات در رسانه های اجتماعی بود.
به جای تمرکز بر تاکتیک‌های فردی و کانال‌هایی که مرتبا تغییر می‌کنند، می‌خواستیم بر یک طرح تمرکز کنیم که می‌تواند برای هر کسب و کار یا برند، صرف نظر از صنعت یا محصول، به کار گرفته شود. و این چیزی است که دوست دارم در ادامه با شما در میان بگذارم.
بیشتر بخوانید: ۱۰ روند شبکه های اجتماعی برای آماده سازی آن‌ها در سال ۲۰۱۸
برنامه تبلیغاتی رسانه های اجتماعی به سه مرحله مجزا تقسیم می‌شود:
– آگاهی (بالای قیف یا TOFU)
– توجه (میانه قیف یا MOFU)
– تبدیل (انتهای قیف یا BOFU)
رسانه های اجتماعی
به جز حالتی که محصولی داشته باشید که در حال پرواز از قفسه یا یک کمپین بازاریابی ویروسی باشد، شما اغلب برای جذب و کسب مشتریان جدید، به هر سه مرحله ( آگاهی ، توجه و تبدیل ) پشت سر هم نیاز دارید.

چرا هر سه مرحله مهم است؟

یکی از چیزهایی که اغلب از کسب و کارها می‌شنوم این است که آن‌ها در خصوص رسیدن به موفقیت با تبلیغات در رسانه های اجتماعی، به ویژه فیس بوک، جهت فروش محصول یا خدمات خود مشکل دارند.
هر وقت این مطلب را دریافت می‌کنیم، یکی از اولین سوالاتی که از آن کسب و کارها می‌پرسیم این است : ” آیا کمپین‌هایی دارید که صرفا به منظور فروش نبوده، بلکه برای ایجاد آگاهی باشند؟ ”
در اغلب موارد به این صورت نیست و جواب می‌دهند “نه”.
این موضوع می‌تواند یک چالش کافی برای شروع سریع فروش محصولات شما از طریق تبلیغات در رسانه های اجتماعی باشد. بعنوان یک بازاریاب، شما باید قبل از درخواست خرید، به دنبال برقراری رابطه با مشتریان باشید.
این همان جایی است که ایده آگاهی، توجه و تبدیل وارد بازی می‌شود.
بیشتر بخوانید: استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی

مزایا و معایب تبلیغات در رسانه های اجتماعی

مزایا:
– دنبال کردن کمپین‌ها راحت است
– می‌توانید ترافیک مشتریان را حل و فورا تبدیل را آغاز کنید (بسته به دانش شما از مشتریانتان)
– تصویر کاملی از ROI هر کمپین را خواهید داشت
– انبوهی از گزینه‌های هدف‌گیری شامل سن، علایق، منافع، محدوده درآمد، محل سکونت و سایر داده‌های جمعیت شناسی
– گزینه‌های هدف‌گیری دوباره برای افرادی که با محتوای شما ارتباط برقرار کرده‌ یا وبسایتتان را دیده‌اند
– رسانه های اجتماعی نسبت به سایر رسانه های تبلیغاتی، می‌توانند بسیار مقرون‌به‌صرفه باشند (که همه ما دوست داریم)
معایب:
– بسته به بازار هدف شما ، اکثر مخاطبان ممکن است نامرتبط باشند که منجر به هدر رفتن هزینه آگهی شوند
– ایجاد و ترک آسان تبلیغات بدون بررسی عملکرد آن‌ها که می‌تواند منجر به هزینه بالا نیز شود
– تبلیغات در رسانه های اجتماعی نیاز به صرف زمان و توجه زیاد دارد تا نتایج را به حداکثر ممکن برساند.
– روی دادن اتفاقی که بازاریابان آن را خستگی ناشی از تبلیغات می‌نامند. مشتریان بالقوه ممکن است یک تبلیغ را خیلی کم یا بصورت مکرر ببینند و از آن زده شوند
– سرمایه گذاری بزرگتر در بالادست برای ایجاد ترکیب مناسبی از محتوا و تصاویر و کپی شدن آن
بیشتر بخوانید: ۱۰ واقعیت درباره بازاریابی شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۱۷

تبلیغات در رسانه های اجتماعی: مرحله آگاهی

در مرحله آگاهی ، افراد یا کاملا با برند شما نا‌ آشنا هستند یا بی‌اطلاع هستند که یک نقطه درد (نیازی) دارند که باید حل شود.
رسانه های اجتماعی
اجازه دهید از نایکی برای مثال استفاده کنیم، بسیاری از افراد درباره نایکی شنیده‌اند (و احتمالا حتی صاحب یک جفت کفش یا یک بخش از لوازم نایکی هستند!)
اگر شما یک رقیب مستقیم و تا حدی ناشناخته برای نایکی هستید، مرحله آگاهی یک مرحله مهم برای شما به منظور شروع تبلیغات در رسانه های اجتماعی است. اگر منطقی باشیم ، Nike در بازار از لحاظ آگاهی و ارتباط با برند، در موقعیت مستحکمی قرار دارد. مردم ممکن است ندادند که کفش‌ها یا لوازم شما از لحاظ قیمت رقابتی تر و کیفیت بهتری از نایکی دارند.
بیشتر بخوانید: چگونه شبکه اجتماعی مناسب کسب‌وکار خود را انتخاب کنم

آگاهی و محتوای ارگانیک

یک استراتژی‌ عالی برای افزایش آگاهی از برند، تمرکز بر روی پست‌های رسانه های اجتماعی ارگانیک و تقویت محتوای موثر شما است.
یکی از بزرگترین فرصت‌ها برای بسیاری از برندهایی که محدودیت منابع و زمان دارند، تقویت پست‌های موثر در صفحه‌هایشان می‌باشد. این روش نه تنها ارزان‌ترین شکل تبلیغات در رسانه های اجتماعی است، بلکه روشی برای رسیدن به یک بخش جدید از مشتریان برای برندها فراهم می‌کند که امکان کسب آنها با تبلیغات سنتی میسر نبوده است.
محتوای رسانه های اجتماعی ارگانیک یک کاتالیزور قدرتمند در افزایش بازاریابی دهان به دهان است. مردم کمتر دوست دارند یک تبلیغ را که شبیه آگهی حس میکنند با خانواده و دوستان به اشتراک بگذارند.
بیشتر بخوانید: ۱۰ رمز ورود به کمپین بازاریابی ویروسی
به عنوان مثال، ما یک پست اخیر در فیس بوک که یک عکس از یکی از اعضای انجمن Buffer را برجسته میکرد را تقویت کردیم. با ۱۰۰ دلار این نتایج را بدست آوردیم:
رسانه های اجتماعی
ما ۷۰ درصد بودجه کل تبلیغاتمان را روی تقویت یک محتوای بسیار موثر هزینه کردیم. بعضی از این پست ها با ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار به حدود ۷۵۰ هزار نفر بازدید رسیدند. کجا شما میتوانید با چند صد دلار به ۷۵۰ هزار نفر برسید؟ باور نکردنی است!

آگاهی و هدف قرار دادن مخاطب

آنچه که من در مورد مرحله TOFU تبلیغات در رسانه های اجتماعی دوست دارم این است که شما می‌توانید پست‌هایی را برای مخاطب‌های خاص هدف گذاری شده تقویت کنید.
بعنوان مثال در فیس‌بوک شما مجبور نیستید از دکمه ” boost ” که در کنار پست‌های خود در فید می‌بینید استفاده کنید. در عوض، شما به عنوان مدیر صفحه می‌توانید از قسمت مدیریت تبلیغات فیس بوک برای ایجاد یک کمپین (مانند ترافیک، تعامل یا نمایش‌های ویدیویی) برای ایجاد یک مخاطب سفارشی(custom audience) استفاده کنید.
سپس، هنگامی که یک مخاطب سفارشی، بسیار مرتبط را ایجاد کرده‌اید، به سادگی گزینه “use existing post” را انتخاب کنید.
بیشتر بخوانید: چگونه در پنج گام مخاطبان هدف را به طور صحیح هدف گذاری کنید
این موضوع به شما امکان کنترل کامل روی بودجه، اهداف و مخاطبان می‌دهد و شرایط ارسال پست‌های تقویت شده در کنار همه کمپین‌های دیگر را می‌دهد تا بتوانید نتایج را مقایسه کنید.
پست‌های تقویت شده تنها گزینه بازاریابان در مرحله آگاهی تبلیغات در رسانه های اجتماعی نیستند. می‌توانید با مقالات سرگرم کننده، فیلم‌ها، گرافیک‌ها، الگوهای رفتاری، GIFها به تبلیغ بپردازید—هر چیزی که می‌دانید مخاطب به آن پاسخ داده و با فالوورهایش به اشتراک خواهد گذاشت.
تمرکز اصلی در مرحله آگاهی، ایجاد و به اشتراک گذاری محتوای با تاثیر بالا در قیف (TOFU) است. این محتوا لزوما نباید برای فروش یا تبلیغ محصول باشد. بلکه باید به دنبال ارائه محتوای جالب، مفید یا سرگرم کننده به مخاطبان که از نام تجاری شما بی اطلاع هستند یا از اینکه نقطه درد(نیازی) دارند، ناآگاه هستند ارائه می‌دهد.
بیشتر بخوانید: هدف گذاری برای تبلیغات
با بازگشت به عقب و مثال نایکی، محتوای آگاهی دهنده میتواند ویدئوهای پشت سر هم درباره انتخاب صحیح کفش برای همه فعالیت‌ها یا مقایسه کاملی روی آخرین مدل کفش باشد.
هر چیزی که چشم کسی را بگیرد! این موضوع کمک خواهد کرد تا کسب و کار شما وارد مرحله بعدی که “توجه” است بشود.

تبلیغات در رسانه های اجتماعی: مرحله توجه

مرحله دوم رویکرد سه مرحله‌ای ما، مرحله توجه است. توجه و تبدیل چیزی است که غالبا وقتی مصرف کنندگان ما کل “تبلیغات” را میشوند به آن‌ها فکر می‌کنیم.
به طور خاص،”توجه”، مرحله‌ای است که مردم با محصول شما آشنا می‌شوند یا متوجه می‌شوند که نقطه درد (نیاز) دارند و به تحقیق روی گزینه‌ها می‌پردازند.
رسانه های اجتماعی

Pixel targeting

مرحله توجه، جایی است که هدف گذاری مناسب و هدف گذاری مجدد می‌تواند عامل بسیار بزرگی روی موفقیت کلی تبلیغات شما باشد. هدف گذاری روی مخاطبان صحیح می‌تواند منجر به تبدیل بالاتر و هزینه‌های پایین‌تر گردد.
پیشنهاد می‌کنیم که تنظیمات خاص “Facebook Pixel” را روی وبسایتتان داشته باشید. می‌توانید pixel منحصر به فرد خود را در قسمت “Facebook Ads Manager” زیر “pixels” ببینید.
به کارگیری Pixel امکان رهگیری رفتار کاربرانتان روی وبسایت شما، و هدف گرفتن آن‌ها با Facebook Ads براساس اقدامات خاص در آینده را می‌دهد.
به خاطر داشته باشید که بسیاری از رسانه های اجتماعی ، قطعه‌هایی از کد ارائه می‌دهند که می‌توانید در وبسایت خود قرار داده و موفقیت تبلیغات خود را کاملا پیگیری کنید.

دیگر گزینه های هدف گیری

اگر شما انبوهی از ترافیک در لحظه را روی وبسایت خود ندارید، مشکلی نیست! راه‌های موثر دیگری برای هدف قراردادن مخاطبان کسب و کار شما در فیسبوک وجود دارد.

(ادامه در مطلب بعدی)

 

 

تینا اصلانی

در رشته مهندسی فناوری اطلاعات تحصیل کردم، بیش از دو ساله که در زمینه بازاریابی و شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم. به عکاسی خیلی علاقه دارم، ویولن می‌زنم، فیلم و سریال تماشا می‌کنم و عاشق سفر و طبیعت هستم.

More Posts

Follow Me:
TwitterLinkedIn

0 پسند

ديدگاه ها (1)

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.