بازاریابی

۷ راهنما برای جلوگیری از اشتباهات بازاریابی

آذر ۲۷, ۱۳۹۶

برچسب‌ها,

بازاریابی برای کسب و کارتان نیاز به هزینه‌های بسیار بالا و کار سخت ندارد. در حقیقت، بیشتر باید خلاقیت داشته باشید. رویکردهای خلاقانه اغلب می‌تواند موجب بهبود ترافیک سایت، افزایش مشتری و نرخ تبدیل شود.
بیشتر مردم وقتی بدون فکر وارد راهی می‌شوند، و برنامه ریزی لازم را نمی‌کنند؛ اشتباهات بزرگی را انجام می‌دهند. گاهی دانستن برخی از اشتباهات می‌تواند سبب شود تا از انجام آنها جلوگیری به عمل آوریم. در این مطلب ۷ اشتباه بزرگ را برای شما شرح می‌دهیم.

پرهیز از خود بزرگ بینی

باید از واژه‌ها خارج شوید و واقعیت را پذیرا باشید. شاید بهترین محصول جهان را داشته باشید اما اگر موفق به فروش آن در بازار نباشید، فایده‌ای ندارد و کسی شما را نمی‌شناسد!
به این مثال توجه کنید: تصور کنید که یک سازنده فیلم، بهترین بازیگرها را به کار می‌گیرد و یک فیلم فوق العاده می‌سازد، اما نمی‌تواند آن را تبلیغ کند. آیا این موفقیت بزرگی محسوب می‌شود؟ آیا باید با تکیه بر شهرت بازیگران دست به هیچ اقدام بازاریابی برای آن نزد؟ احتمال دارد که بدون هیچ تبلیغی هم این فیلم بازدیدهای خود را داشته باشد اما قطعا نمی‌تواند موفقیت چشمگیری را کسب کند مگر آنکه با روش‌های درست به بازار عرضه شود.
بیشتر بخوانید: بررسی تاکتیک های بازاریابی پایدار برای موفقیت در کسب و کار
اینکه به نظر شما، پروژه شما یک موفقیت بزرگ است چون خودتان باور دارید! کافی نیست و تضمینی برای موفقیت شما به وجود نمی‌آورد. برای رسیدن به نتیجه‌ی خوب باید هوشمندانه کار انجام دهید.

رسیدن به مخاطبان اشتباه

بازاریابی
شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که خیلی از شرکت‌ها مخاطبان واقعی خود را نمی‌شناسند. بسیاری از شرکت‌ها، با استفاده از داده‌های شرکت‌های مختلف، بخشی را مخاطبان خود می‌دانند و آنها را برای کارهای تبلیغاتی مانند ارسال ایمیل، پیامک و … هدف قرار می‌دهند.
آنها باید با استفاده از مشاوران تبلیغاتی و بازاریابی، مخاطبان اصلی متناسب با کسب و کار خود را بیابند. سپس با دیدی درست نسبت به هدف‌گذاری تبلیغات اقدام کنید. وقتی بتوانید مخاطبان خود را شناسایی کنید، نیازهای آنها را بررسی می‌کنید و می‌توانید با توجه به همان بحث قدیمی عرضه و تقاضا، اقدام به تولید محصول کنید یا اینکه اگر محصول یا خدماتی را برای رفع نیازهای مخاطبان خود دارید؛ به شیوه‌ی بهتری بتوانید آن را معرفی کنید. اگر بدون شناخت مخاطب، اقدام به ایجاد کمپین‌های بازاریابی کنید، بعید است که بتوانید موفقیت کسب کنید.
بیشتر بخوانید: چگونه در پنج گام مخاطبان هدف را به طور صحیح هدف گذاری کنید
به جز ابزاری مانند گوگل آنالتیکس، ورک‌شاپ‌های شخصی نیز می‌توانند به شما در شناسایی مخاطبان و حفظ رویکردهای بازاریابی کمک‌تان کند.

عدم تحقیق درباره رقبا

بازاریابی
همه ما بیشتر اوقات فکر می‌کنیم که ایده‌های بازاریابی درخشانی را داریم اما متوجه می‌شویم که قبلا انجام شده است. با این حال، بدون تحقیق درباره شیوه‌ی کار رقبا، شما ممکن است روند کاری آنها را تکرار کنید و این اصلا خوب نیست، مگر آنکه مطمئن باشید که روش آنها موفقیت آمیز بوده است.
با تجزیه و تحلیل رقبا می‌توانید بهترین روش‌های بازاریابی و فروش را پیدا کنید و با انواع ابزارهای موفقیت آمیز مانند محتوای خوب، ویدیوی تبلیغاتی و … آشنا شوید. همچنین می‌توانید علائم شکست را بیابید و این موضوع می‌تواند موجب صرفه جویی در وضعیت مالی شما و البته وقت‌تان شود.
بیشتر بخوانید: نکاتی مهم در مورد بازارایابی، فروش و رشد کسب و کار

عدم شناسایی هدف و ویژگی‌های کسب و کار در بازاریابی

آنچه می‌تواند شما را نسبت به رقبای‌تان منحصر بفرد کند بشناسید، این موضوع بسیار مهم است که همه زیر و بم کار و محصول خود را بدانید. این روش ساده‌ای برای رقابت و اعلام برتری نسبت به دیگران است. برای دانستن بهترین ویژگی کار خود، زمان بگذارید و هدف را بشناسید. اگر این موضوع زمان بر بود، نگران نباشید و با آرامش بر این موضوع تمرکز کنید. شک نداشته باشید که پاسخ بسیار خوبی را در ازای کار بر هدف و ویژگی خاص حرفه خود، خواهید گرفت.
بیشتر بخوانید: هدف گذاری برای تبلیغات
دقت کنید که در بازاریابی این موارد بسیار مهم است، همچنین باید دقت داشته باشید که تمامی روش‌های تبلیغاتی شما از هدف اصلی دور نشود یا بر خلاف آن درنیاید. اگر تا امروز مسیر را اشتباه می‌رفتید، با اعتماد به نفس، راه را تغییر دهید و جرأت تغییرات را در روند کار خود داشته باشید.

عدم شناخت پلن بازاریابی

بازاریابی
بسیاری از شرکت‌ها، روش‌های پراکنده‌ای را برای بازاریابی دارند؛ اما این موضوع می‌تواند عواقب بدی را برای آنها داشته باشد. بدون داشتن یک برنامه صحیح شما نمی‌توانید درآمد عالی داشته باشید و نمی‌توانید به اهدافی که مدنظرتان است، برسید. اگر این روش‌های پراکنده، موجب موفقیت شما شده است، باز هم نباید این راه را ادامه دهید، چون به طور ناگهانی شما را با موقعیت بدی روبرو می‌کند. پلن بازاریابی با جزئیات کامل، به قرار گرفتن شما در مسیر درست، کمک می‌کند و همچنین دید خوبی را برای بررسی روند موفقیت به شما می‌دهد.
بیشتر بخوانید: برنامه بازاریابی چیست؟ ۶ مرحله مهم و اساسی ایجاد آن

بی توجهی به نتایج در مرور زمان

بازاریابی
اگر نتایج روش‌های مختلف و موقعیت گوناگون را پیگیری نکنید، هرگز نمی‌توانید متوجه شوید که آیا روش‌های بازاریابی شما درست کار می‌کنند یا خیر. با این وجود، بسیاری از شرکت‌ها این کار را انجام نمی‌دهند و روند کاری خود را بررسی نمی‌کنند. آنها آرام آرام در حال از دست دادن درآمد و صدمه خوردن هستند اما نسبت به آن بی توجه هستند و زمانی به خود می‌آیند که با شکست روبرو می‌شوند.
کمپین‌های بازاریابی خود را بررسی کنید تا به وضوح ببینید که هر روشی چه باز خوردی دارد، چه راهی به موفقیت نزدیک تر و چه مسیری اشتباه است. با بررسی این روند، همچنین می‌توانید متوجه شوید که مخاطبان شما بیشتر به چه نوع مطلب یا محصولی علاقه مند هستند.
بیشتر بخوانید: ۷ چالش کسب و کارهای کوچک و ۷ راه‌حل

عدم اشتراک گذاری تخصص‌تان

برخی از شرکت‌ها و موسسات، تخصص‌ها و مهارت‌های خود را منتشر نمی‌کنند و می‌خواهند که آنها را به صورت راز نگه دارند، اما توقع فروش خوب هم دارند! می‌توان گفت که این امر محال است، زیرا شما باید تخصص‌های خود را برای همکاران یا مخاطبان به اشتراک بگذارید تا آنها شما بهتر را بشناسند.
برخی از افراد فقط محتواهای تبلیغاتی منتشر می‌کنند، مشخص است که پس از مدتی مخاطبان خود را از دست می‌دهند، مردم دوست ندارند فقط تبلیغات بی محتوا ببینند، آنها مشتاق هستند درباره شما و تخصص‌تان بیشتر بدانند.
محتوای مفید برای مخاطبان بسیار بهتر است. ترس از انتشار نکات موفقیت و مهارت‌تان را نداشته باشید، زمانی که شروع به نگارش مطالب جذاب در این زمینه کنید، خودتان متوجه پیشرفت وضع کاری‌تان می‌شوید.
اگر بتوانید به صورت مداوم مطالب خوب و جذاب درباره کسب و کارتان منتشر کنید، پس از مدتی می‌توانید به یک قدرت در کار خودتان تبدیل شوید.
بیشتر بخوانید: چگونه تولید محتوا کنید که نرخ تبدیل قیف فروش شما را دو برابر می‌کند

فکر نهایی

اشتباهات بازاریابی اتفاق خواهد افتاد. آنها اجتناب ناپذیر هستند، اما با برنامه ریزی درست می‌توانیم بروز آنها را به حداقل برسانیم. این تجارب به شما کمک می‌کنند تا تحقیقات، برنامه ریزی و رویکردهای مختلف کاری خود را اصلاح کنید و رو به جلو بروید.
آیا می‌دانید تیم کانگورو می‌تواند یکی از بهترین مشاوران شما در جلوگیری از بروز اشتباهات بازاریابی باشد؟ اگر بتوانید پیش از اقدام به تبلیغات و بازاریابی، با کارشناسان قدرتمند کانگورو، مشورت کنید؛ می‌توانید افزون بر اینکه یک پلن قوی بازاریابی را برای کسب و کار خود دریافت کنید؛ از موفقیت کاری خود نیز اطمینان کافی پیدا کنید.

منبع: smallbusiness

 

نفیسه اسلامبولچی

من یک نویسنده هستم علاقه اصلی من ادبیات ایران سرفراز است. از کودکی دست به قلم بوده ام و هنوز هم این راه را ادامه خواهم داد. تخصص اصلی من، در زمینه نسخ چاپی است و چند سالی است که در فضای وب نیز، مشغول نگارش مقالات در زمینه های متفاوت هستم.

More Posts

0 پسند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.