اینفلوئنسر

سه کلید برای موفقیت در بازاریابی تاثیرگذار ( اینفلوئنسر مارکتینگ)

آذر ۲۵, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, ,

یک جستجوی سریع روی Google Trends Search نشان خواهد داد که جستجو برای “Influencer Marketing” طی پنج سال گذشته به سرعت در حال افزایش است. به راستی، همانطور که دانیل نیمن، بعنوان کارآفرین در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد، و مطالعات متعددی ثابت کرده است: بازاریابی تاثیرگذار، سریعترین کانال در حال رشد و مقرون به صرفه ترین است.
اما برای هر داستان موفقیتی، ده‌ها داستان کابوس‌وار دیگر از اینفلوئنسر وجود دارد که مسئولیت‌های خود را به درستی انجام نداده و استراتژی‌های بازاریابی خود را نیمه کاره رها کرده‌اند. نمونه آن اینفلوئنسر های مشهور (Celebrityها) هستند که غفلت کارانه فراموش کرده اند تا کپی پستشان را حذف کنند. اگر شما اینفلوئنسری را به کار گرفته‌اید و بازدهی از سرمایه گذاری‌تان ندیده‌اید، نگران نباشید، تنها نیستید. فکر کنید در دنیای غیرواقعی، مایکل جردن یا دیوید بکام را برای شرکت خود استخدام کرده‌اید و محصولات شروع به پرواز از قفسه‌ها می‌کنند(به فروش میروند).
واقعیت این است که بازاریابی تاثیرگذار به طور قابل توجهی پیچیده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. حتی اگر شما برای دسترسی به یک مخاطب خاص مبلغی را پرداخت می‌کنید، این مخاطب هنوز بخشی از یک بازار مصرف کننده است که شما باید از یک رویکرد استراتژیک برای آن استفاده کنید و یک طرز فکر کارآفرینانه برای آن اتخاذ کنید.
بیشتر بخوانید: بازاریابی شخصیتی (Influencer Marketing)

۱) یکپارچگی بی نقص و عیب کسی را پیدا کنید که علاقه واقعی به محصولات شما داشته باشد

واضح است، شما می‌خواهید روی کسی که واقعا از محصول یا سرویس شما استفاده می‌کند یا کسی که بتواند از محصول یا سرویس شما بهره مند شود، سرمایه گذاری کنید.
ارزشی ندارد که زمان خود را صرف استخدام کسی کنید که علاقه خاصی به استفاده از محصول شما نداشته باشد. بعنوان مثال، اگر شما یک شرکت فعال در زمینه لباس‌های ضدآب (غواضی، موج سواری و …) باشید که موج سواران را هدف قرار می‌دهد، سعی نمی‌کنید با موج سواری که به نپوشیدن لباس‌های موج سواری مشهور است ارتباط برقرار کنید.
احتمالا استخدام فردی که لباس‌های غیر ضدآب می‌پوشد استفاده کارآمد از زمان نیست، مگر اینکه یک دلیل متقاعد کننده ارائه کنید که چرا شخص خاص مورد نظر شما از پوست خود خارج شده و شروع به پوشیدن لباس ضدآب شما به دلیل خاص و روشنی شده است.
شما کسی را می‌خواهید که علاقه‌مند به استفاده از محصولات شماست یا کسی که علاقه مند به ارائه بازخورد واقعی به شماست. فکر کنید آن‌ها یک گروه متمرکز کوچک برای تحقیق و توسعه هستند. ( به عنوان مثال، این دلیلی است که من را عاشق محصولات شما کرده، اما فکر می‌کنم می‌توانید آن را بهبود دهید). به این ترتیب دقیقا می‌دانید آن‌ها چه چیزی پشت درهای بسته و در غیاب حضور شما به مخاطبانشان خواهند گفت.
بیشتر بخوانید: سه عامل کلیدی در یک کمپین بازاریابی شخصیتی موفق

۲) تفاوت بین عمق و رسیدن را بدانید

فقط به دلیل اینکه شخصی تعداد مخاطب بالایی دارد به این معنی نیست که با آنها در حال رسیدن به موفقیت است. و فقط به دلیل اینکه یک اینفلوئنسر تعداد زیادی فالوور دارد دلیل بر این نیست که توجه مخاطبان را نیز با خود دارند. بدتر از همه این است که اینفلوئنسر شما کسی باشد که فالوورهای خود را خریده باشد.
تعداد بالای فالوورها به معنای این نیست که مخاطبان به شما گوش نمیدهند. به این موضوع اینگونه فکر کنید: اگر شما مغازه فروش آجر و ملات داشته باشید، چه چیزی بیشتر از همه برای فروش فوری شما ارزشمندتر است؟
– یک لیست ۰۰۰,۱۰۰ نفره از افرادی که در اطراف شما هستند.
– یا یک لیست ۱۰۰۰ نفره از افرادی که در حوالی شما هستند و علاقه و نیاز واقعی به محصولات و خدمات شما دارند؟
در حالی که سناریوی اول ممکن است کمک کند تا به مخاطبان وسیعی برسیم و شروع به افزایش آگاهی از برند کنیم، به احتمال زیاد اگر به دنبال پوشش هزینه‌های سرباره هستید این موضع منجر به فروش نخواهد شد. بیشتر شرکت‌ها ترجیح می‌دهند یک لیست از نوع دوم شامل leadsهای واجد شرایط داشته باشند و کاملا به جاست.
برای به حداکثر رساندن بازاریابی تأثیرگذار، نیاز دارید تا همانند سایر خروجی‌های بازاریابی خود، اینفلوئنسر ها را در سطح یکسانی از مسئولیت پذیری نگه دارید. به نفع کسب و کار شما نیست که روی لیست lead سرمایه گذاری کنید که شامل leadهای واجد شرایط نباشد.
بیشتر بخوانید: برندها چگونه می‌توانند از بازاریابی شخصیتی (Influencer Marketing) بهره ببرند؟

۳) اینفلوئنسر ها را مسئولیت‌پذیر نگه دارید

مشکل بازاریابی تاثیرگذار سنتی این است که بیشتر شرکت‌ها خود را برای شروع موفق آماده نمی‌کنند. به راحتی روی چیزها و افرادی سرمایه گذاری می‌کنند که حتی نمی‌دانند چگونه بصورت کارآمد از آن استفاده کنند.
راز کارآمد کردن بازاریابی تاثیرگذار، نخست تعریف هدف است و اینکه دقیقا چگونه و چرا آن اینفلوئنسر می‌تواند به شما در رسیدن به هدف کمک کند.
اگر تمرکز شما روی آگاهی بخشی از برند است و سعی دارید فالوورهای اینستاگرام جمع کنید عالی! تعداد منطقی بازدید و فالوورهایی که از هر پست انتظار دارید را تعریف کنید. تعداد فالوورهایی که دوست دارید به واسطه نقل دهان به دهان پست‌های شما را ببینند نیز تعریف کنید. تگ‌هایی برای استفاده جهت ترویج محتوا تعریف کنید. در مورد جزئیات دقیق باشید.
اگر سعی بر فروش محصولات دارید، تعریف کنید که دوست دارید چه تعداد فروش در هر ماه یا فصل داشته باشید. تنها چند شرکت سازگار در اینستاگرام وجود دارد که به جای پرداخت به ازای هر پست، به اینفلوئنسر های خود کمیسیون به ازای فروش پرداخت میکنند. برای اینکه هر کسی مسئولیت پذیر باشد نیاز دارید تا اهداف خود را تعریف کنید تا بتوانید پیشرفت آنها(اهداف) را با جزئیات پیگیری کنید.
علاوه بر آن، بیشترین بازاریابی تاثیرگذار با معامله توام با “تکان دادن دست” یا “تکان دادن سر” صورت میگیرد. این نوع از ذهنیت منجر به مسئولیت پذیری یا موفقیت نمیشود.
اگر میخواهید بیشترین تاثیر را از بازاریابی تاثیرگذار داشته باشید، نیاز دارید تا نتیجه مشخصی را تعریف و اینفلوئنسر ها را به اندازه سایر کارمندانتان مسئولیت پذیر نگه دارید. با تعریف اهداف مورد نظر و انتظارات، میتوانید خود را از ابتدا برای موفقیت آماده کنید.
بعنوان مثال، دو نفر از مشتریان من، بجای استخدام من روی یک پروژه بر پایه اهداف پروژه به من را بصورت کارمند با حقوق ماهیانه استخدام کرد. هر قرارداد مقررات متفاوتی دارد، اما محدوده تعهدات من از ارتباطالت گفتاری تا شرح محصولات و اشاره به محصولات جدید در رسانه های اجتماعی است. منافع شرکت ها در کار مستمر با من این است که میتوانم به صورت بی عیب و نقص توام با کاری که در حال انجام آن هستم با آنها همکاری کنم.
به عنوان مثال، فرض کنید شما یک برند پوشاک ورزشی مردانه هستید و به دنبال پرداخت به یک اینفلوئنسر برای پوشیدن لباس شما هنگام کار در بیرون هستید. به جای اینکه یک ویدئو از آنها بسازید، آنها را تامین مالی کنید تا هر زمان که جلوی دوربین هستند لباس شما را بپوشند.
با توجه به این مثال، فرض کنید با یک برند در حوزه ویتامین همکاری میکند حالا اینفلوئنسر حین بازاریابی برای محصولات برند ویتامین، لباس شما را به تن دارد.
به واسطه همکاری من با چندین برند و ترکیب آنها با یکدیگر به صورت یکپارچه با هم در فعالیت روزانه من، شرکت ها می توانند از دلار های بازاریابی مشتریان دیگر من بهره مند شوند. این موضوع را مانند سرمایه ای تصور کنید که برند من نقش بانک را در آن دارد.
به طور جداگانه، هر یک از شرکت ها ممکن است دارای بودجه محدودی برای تبلیغات باشد، اما با تجمیع منابع خود در یک نام تجاری (من)، قادر به رسیدن به بازار مصرفی هستند که ممکن است به آنها دسترسی نداشته باشند. با آن قراردادها، من و مشتریانم مینشینیم و قراردادی مینویسیم که تاریخ های خاص، پروژه‌ها و انتظاراتی که آنها دارند را تعریف میکنیم– سپس من با گزارش و تماس تلفنی بصورت ماهانه آنها را دنبال میکنم.
به طور قراردادی، آنچه شما می خواهید انجام دهید این است که مطمئن شوید که اینفلوئنسر شما با رقبای شما همکاری نکند. این موضوع برای کارآفرینان محرز است، اما برای اینفلوئنسر ها اینگونه نیست.
همانند سایر کارمندان، یا باید اینفلوئنسر های خود را مسئولیت‌پذیر نگه دارید یا منتظر بازگشت سرمایه خود نباشید! همچنین متوجه شدم که برندهایی که بیشترین ارتباط را با من دارند همان هایی هستند که شاهد بیشترین بهره را از کار کردن با برند من هستند.
حتی اگر بهترین کار خود را انجام دهم، معمولا مشتریانی که همراهی نمیکنند، ارزش هایی را که من ایجاد میکنم را نمی‌بینند؛ مگر زمانی که خیلی دیر شده است. هماهنگی با تلاشها به من این مکان را میدهد تا محصولات آنها را به بی نقص و عیب ترین روش ممکن تبلیغ کنم.

منبع: entrepreneur

تینا اصلانی

در رشته مهندسی فناوری اطلاعات تحصیل کردم، بیش از دو ساله که در زمینه بازاریابی و شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم. به عکاسی خیلی علاقه دارم، ویولن می‌زنم، فیلم و سریال تماشا می‌کنم و عاشق سفر و طبیعت هستم.

More Posts

Follow Me:
TwitterLinkedIn

0 پسند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.