استراتژی بازاریابی آفلاین

۴ روش آسان برای ایجاد ارتباط بهتر با مشتریان

آذر ۱۳, ۱۳۹۶

برچسب‌ها,

ارتباطات در قلب تعاملات انسان است و می‌تواند یک کسب و کار را ایجاد کند یا آن را شکست دهد. توانایی برقراری ارتباط بهتر با مشتریان می‌تواند منجر به فروش بیشتر، تکرار کسب و کار و ارجاع بیشتر شود. از سوی دیگر، عدم توانایی ارتباط به سرعت منجر به کاهش فروش، افزایش مشتریان ناراضی و ایجاد نگرش منفی نسبت به برند می‌شود.
بنابراین سوال اصلی در کسب و کارها این است که: کسب و کارها چطور می‌توانند ارتباط بهتر با مشتریان را به منظور رشد و پیشرفت بهبود بخشند؟
بیشتر بخوانید: ۱۱ راه تقویت و افزایش فروش
از جایی باید شروع کنید که افراد با کسب و کار شما تماس می‌گیرند. باید سعی کنید تجربه خوبی برای آن‌ها ایجاد کنید. زیرا ممکن است فکر کنید که بازاریابی تلفنی روشی سنتی برای برقراری ارتباط بهتر با مشتریان است، اما نتایج یک مطالعه این چنین است: “تماس‌های تلفنی هنوز هم جزو کانال‌ اصلی ارتباط بهتر با مشتریان است، کانال‌های شبکه‌های اجتماعی تنها ۳ درصد از ارتباطات با مشتری را تامین می‌کنند، در مقایسه با ۶۸ درصد از ارتباطاتی که با تماس تلفنی ایجاد می‌شود.
این بدان معناست که حتی در این دنیایی که به سرعت با تکنولوژی پویا است، تلفن هنوز هم یکی از مهمترین رسانه‌های ارتباطی بین کسب و کار و چشم اندازهای مشتریان است.
با توجه به این موضوع، در اینجا ۴ روش برای ایجاد ارتباط بهتر با مشتریان و ایجاد ارتباطات تلفنی بهتر وجود دارد که شما می‌توانید کسب و کار خود را از این طریق رونق دهید و رضایت مشتریان را افزایش دهید.
بیشتر بخوانید: شش قدم برای تبدیل مشتریان وفادار به سفیران هوادار برند

۱) در برخورد اول تاثیر گذار باشید

ارتباط بهتر با مشتریان
همه ما شنیده‌ایم که برخورد اول خیلی اهمیت دارد، و کسب و کار از این موضوع مبرا نیست. در واقع برخورد اول برای کسب و کارها اهمیت بیشتری دارد زیرا مشتریان بالقوه به راحتی می‌توانند کسب و کارها را وارد رقابت کنند اگر برخورد اول خوبی از شما دریافت نکنند.
یکی از راه‌های تخریب اولین تصویر کسب و کار شما این است که به درستی پاسخ تماس‌های تلفن خود را ندهید. بخصوص اگر در طول روز میزان مشخصی تماس تلفنی دریافت کنید و یک سیستم خودکار (گویا) برای برقراری ارتباط موثر با تماس گیرندگان نداشته باشید. این موضوع می‌تواند به کسب و کار شما آسیب برساند.
مطالعه دیگری نشان داد “بیش از ۸ نفر از ۱۰ مصرف کننده (۸۳ درصد) اقرار داشتند که اگر از یک تماس تلفنی کسب و کار تجربه خوبی کسب نکنند، از همکاری با آن کسب و کار اجتناب می‌کنند.
برای بسیاری از کسب و کارها، اولین تجربه خوب برای مشتریان در تماس تلفنی ایجاد می‌شود. بنابراین موثرترین راه برای اطمینان از ارتباط بهتر با مشتریان ، این است که یک سرویس خودکار پاسخ تماس تلفنی (تلفن گویا) قرار دهید.
بیشتر بخوانید: چطور مشتری جذب کنیم: نوزده کانال کشش برای اینکه همین امروز امتحان کنید
یک سرویس خودکار با کیفیت، تماس‌های تلفنی مشتریان شما را به سرعت پاسخ می‌دهد، تن صدای دوستانه و حرفه‌ای دارد و آن‌ها را به درستی راهنمایی می‌کند تا سریعا پاسخ خود را از فرد مناسب دریافت کنند.
این بار بسیار بزرگی را از شانه‌های پرسنل اداری بر‌می‌دارد، باعث می‌شود تجربه ارتباطی موثری ایجاد شود و همچنین باعث ارتباط بهتر با مشتریان در برخورد اولیه با کسب و کار احساس خوشایندی داشته باشند. البته کلید دستیابی به مزایای یک سیستم پاسخ گویی خودکار این است که مطمئن شوید باعث بهبود تجربه کاربری خواهد شد.

۲) زمان‌های انتظار را برای ارتباط بهتر با مشتریان به حداقل برسانید

دو تحقیق از Help Scout را در نظر بگیرید: “۷۵ درصد از مشتریان بر این باورند که زمان پاسخ گویی اپراتورها بسیار طولانی است”. همچنین “در سال گذشته ۶۷ درصد از مشتریان پس از آن که نتوانستند با یک اپراتور صحبت کنند تلفن را قطع نمودند.”
این یک مسئله ایست که بیشتر کسب و کارها با آن در کش مکش هستند. مردم از اینکه زمان زیادی پشت خط بمانند تجربه ناخوشایندی کسب می‌کنند بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمامی تماس‌ها در کمترین زمان به فرد مناسبی ارجاع داده می‌شود.
در اینجا هم یک سیستم پاسخ گویی خودکار (گویا)، هنگامی که به درستی تنظیم شود، زمان انتظار را کاهش می‌دهد. گام دیگری برای آن این است که از آوای انتظار برای زمان انتظار کمک بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند که اطمینان حاصل کنید هیچ تماس گیرنده‌ای به مدت طولانی پشت خط انتظار نمی‌کشد.
بیشتر بخوانید: هفت استراتژی برای مشارکت مشتریان که بازاریابان نباید آن‌ها را نادیده بگیرند
بنابراین از تکنولوژی مناسب استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید زمان انتظار تماس گیرندگان را به حداقل می‌رسانید. این کار به کسب و کار شما در بلند مدت کمک خواهد کرد.

۳) تماس‌های خدمات مشتریان را در اولویت قرار دهید

ارتباط بهتر با مشتریان
خدمات مشتریان یکی از اشکال اصلی ارتباط بهتر با مشتریان و کسب و کار است. یک نظرسنجی اخیر نشان داده است ۷۸ درصد از مصرف کنندگان در شرف انجام خرید منصرف شده‌اند یا به دلیل تجربه خدمات ضعیف از خرید خود صرف نظر کرده‌اند.
به عبارت دیگر هنگامی که تجربه تماس تلفنی کاربران ضعیف اعمال شود، افراد آن را شخصی برداشت می‌کنند، و تمایل ندارند با کسب و کار شما همکاری کنند.
بیشتر بخوانید: ۵ نکته،ابزار و ترفند برای درک خواسته‌های کاربران

۴) با مشتریان خود مانند مردم عادی صحبت کنید

هنگامی که با مشتریان خود به زبان دوستانه صحبت کنید، ارتباط بهتر با مشتریان ایجاد می‌کنید. به این معناست که تعاملات تلفنی را به زبان عامیانه ادامه دهید و لحن شما کمتر لحن فروش داشته باشد.
به جای استفاده از لحن منفی از لحن مثبت در مکالمات خود استفاده کنید. به عنوان مثال یک نمونه لحن منفی در مکالمات به این صورت است: “این محصول شما تا ماه دیگر موجود نخواهد شد. در حال حاضر نا موجود است.” به جای آن می‌توانید از این لحن مثبت استفاده کنید: “این محصول تا ماه آینده موجود خواهد شد، من می‌توانم برای شما سفارش ثبت کنم و به محض این که موجود شد محصول را برای شما ارسال نماییم.”
دپارتمان‌های خدمات مشتریان باید ابزارهای مناسب را در اختیار تیم خود قرار دهند. سیستم‌های تلفن امروزه توانایی همگام سازی با ابزارهای مدیریت ارتباط بهتر با مشتریان (CRM) را دارند. دسترسی تیم پشتیبانی به اطلاعات مشتری، مانند تاریخ آخرین خرید و تعاملات اخیر با کسب و کار شما به صورت آنلاین و از طریق تلفن، فراهم می‌کند. همه این‌ها کمک می‌کنند تا به مشتریان خود در لحظه خدمات بهتری برسانید.
سازمان‌ها باید با تیم‌های خدمات مشتریان خود متحد شوند تا در حل مسئله مشتریان خود تلاش کنند.
برقراری ارتباط بهتر با مشتریان ، باعث ایجاد تجربیات بهتری برای آنان می‌شود و احتمال خرید مجدد آن‌ها از کسب و کار شما را بالا می‌برد.

منبع: entrepreneur

 

تینا اصلانی

در رشته مهندسی فناوری اطلاعات تحصیل کردم، بیش از دو ساله که در زمینه بازاریابی و شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم. به عکاسی خیلی علاقه دارم، ویولن می‌زنم، فیلم و سریال تماشا می‌کنم و عاشق سفر و طبیعت هستم.

More Posts

Follow Me:
TwitterLinkedIn

0 پسند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.