تبلیغات

بازاریابان امروزی از تبلیغات گذشته چه چیزی را می‌توانند یاد بگیرند؟

آذر ۷, ۱۳۹۶

برچسب‌ها,

درست است که امروزه بازاریابی دیجیتال و مدرن، نفوذ بسیاری در تبلیغات کرده است اما هنوز هم بسیاری از آگهی‌های بازرگانی از تبلیغات قدیمی تاثیر می‌پذیرند. ۵۰ سال قبل، تبلیغات یکی از راه‌های برقراری ارتباط اما به صورت یک‌طرفه به شمار می‌آمد، شرکت‌ها و مجموعه‌ها بدون داشتن وبسایتی که اطلاعات کاری‌شان در آنجا وجود داشته باشد و بدون داشتن سابقه کاری خاص، با تبلیغات می‌توانستند آزادانه مشتریان را در جریان کالاها و اطلاعات محصولات و خدمات‌شان بگذارند. برای یک برند، شعاری جذابی و بعد بسته بندی‌های زیبا برای محصولات انتخاب می‌شد. سپس رسانه‌ها مشغول تبلیغات می‌شدند و این روند همین قدر ساده بود.

چطور درک مصرف کننده تغییر کرد؟

تبلیغات
ناتان لیندر، یکی از موسسان IDW (یک آژانس تبلیغاتی مدرن) می‌گوید: برخی از چیزها تغییر کرده و برخی با روش‌های نوین‌تری مشغول به کار شده‌اند، برخی روش‌های تبلیغاتی نیز مانند گذشته پابرجا است. عصر دیجیتال امروز، تبلیغ هر نوع محصول و بازار کاری را دگرگون کرده، محصولات و خدماتی که زمانی بسیار عادی و ساده انجام می‌شدند، امروز با روش‌های دیجیتال و مدرن در حال انجام هستند.
بیشتر بخوانید: محتواهای تبلیغاتی به چه صورتی بودند؟ سفری از دنیای تبلیغات پاپ آپ تا به امروز
در گذشته، وقتی کسی قصد سفر با هواپیما یا هر وسیله نقلیه عمومی دیگری را داشت، باید به آژانس هواپیمایی یا مراکز فروش بلیط مراجعه می‌کرد، اما امروز، شخص به راحتی از طریق سایت‌های فروش بلیط آنلاین می‌تواند بلیط مورد نظر خود را تهیه کند. حال به این نکته دقت کنید که روش‌های سنتی نیز هنوز پا برجا هستند و در واقع روش دیجیتال و روش سنتی، هر کدام، طرفداران خود را دارند.
تکنولوژی‌های مدرن سبب شده تا افراد بتوانند قیمت‌های محصولات و خدمات و کیفیت آنها را به سادگی و بدون هیچ مشقتی با هم مقایسه کنند. خوب واضح است که این روند، کار را برای تبلیغات سخت‌تر می‌کند و برندها باید نهایت هوشمندی و البته صداقت را در هنگام فکر و برنامه ریزی برای مباحث تبلیغاتی به کار بگیرند.
بیشتر بخوانید: ۶ روش تبلیغاتی که شاید تاکنون بررسی نکرده باشید
توجه و تمرکز مشتریان به همه مطالب عنوان شده در تبلیغ بالا رفته است و آنها می‌توانند راست و دروغ این مسائل را متوجه شوند، درک مخاطبان به دلیل سهولت ابزارهای تحقیق و جستجو و اطلاع رسانی‌ها، بالا رفته و این نکته مهمی در مباحث تبلیغاتی محسوب می‌شود.
لیندر می‌گوید: در صنعت تبلیغات و بازاریابی، هنوز هم برخی از روش‌های قدیمی ارزش خود را حفظ کرده‌اند، یکی از این تاکتیک‌ها، بازاریابی برای خرده فروشی و نمایش محصولات است. حتما در جاده ها مغازه‌هایی را دیده‌اید که لاستیک‌ها را روی هم می‌گذارند، این خود یک روش بازاریابی سنتی است که هنوز هم جزء بهترین روش‌ها است و آن در دسترس بودن کالا برای مصرف کننده است. درست است که وبسایت، شبکه‌های اجتماعی و بیلبوردها مکان تبلیغاتی خوبی هستند اما حضور واقعی کالا برای رفع نیاز مشتری در لحظه، از بهترین راهکارهای افزایش فروش است.
بیشتر بخوانید: بازاریابی سنتی در مقابل بازاریابی مدرن

آنچه مفهوم یک برند را می‌رساند

تبلیغات
برندهای موفق، همیشه در حال ساخت کمپین‌های موفق پیرامون مسائل مختلف برند خود هستند و مشتریان هم در حال خرید و حتی در انتظار ورود محصولات جدید آنها به سر می‌برند. اعتبار در بازاریابی و تبلیغات زمانی به دست می‌آید که یک برند به وعده‌های خود عمل کند؛ کیفیت، قیمت و خدمات پس از فروش، سه اصل مهم در اعتبار یک برند تجاری به شمار می‌آیند. اگر برندی توانست این مسائل را به بهترین وجه انجام دهد، مشتریانی وفادار خواهد داشت که البته این مشتریان از بهترین تبلیغات برای برند مذکور خواهند بود.
بیشتر بخوانید: اهمیت هویت برند
همه‌ی موارد در برندها باید رعایت شود و البته همگام و استوار باشد؛ یک برند موفق بر همه بخش‌های خود نظارت می‌کند. پاسخگویی نخستین به سوال مشتریان، مسایل مربوط به خرید کالا، خدمات مالی و حسابرسی و همه بخش‌های مجموعه با یک کیفیت خوب در حال کار هستند و در صورتی که اشتباهی انجام شود، به سرعت در پی اصلاح آن برمی‌آیند.
بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته برای ساخت برند اجرایی
در زمان‌های گذشته؛ وفاداری مشتریان به دلیل نبود اطلاع رسانی‌های کافی، بسیار زیاد بوده و معمولا مجموعه‌ها می‌توانستند مشتریان را با هر حرفی متقاعد کنند. مصرف کنندگان نیز به دلیل نیاز، قانع می‌شدند. اما امروزه تکنولوژی و البته سوء استفاده‌های بسیاری که در فضای مجازی رخ می‌دهد سبب شک و تردید مشتریان شده است، شرکت‌ها و برندها باید برای به دست آوردن اعتماد مشتری سخت تلاش کنند.
بیشتر بخوانید: شش قدم برای تبدیل مشتریان وفادار به سفیران هوادار برند
در تبلیغات امروزه روش‌های جدیدی برای بازدهی بالا طراحی شده است. تبلیغات همگن پربازده‌ترین روش تبلیغات است که پلتفرم تبلیغاتی کانگورو در این امر تخصصی ویژه دارد. کانگورو برای برندها برگ برنده محسوب می‌شود زیرا برندها می‌توانند کسب و کار خود را به مخاطب هدف خود بشناسانند.

منبع: entrepreneur

 

نفیسه اسلامبولچی

من یک نویسنده هستم علاقه اصلی من ادبیات ایران سرفراز است. از کودکی دست به قلم بوده ام و هنوز هم این راه را ادامه خواهم داد. تخصص اصلی من، در زمینه نسخ چاپی است و چند سالی است که در فضای وب نیز، مشغول نگارش مقالات در زمینه های متفاوت هستم.

More Posts

0 پسند