ارتباط بهتر با مشتریان

شش قدم برای تبدیل مشتریان وفادار به سفیران هوادار برند

آذر ۷, ۱۳۹۶

برچسب‌ها,

بهترین راهکار برای کسب مشتریان وفادار بیشتر این است که توسط مشتریان فعلیتان به دیگران معرفی شوید.
بازاریابی، بخصوص برای کسب و کارهایی که با محدودیت بودجه اداره می‌شوند می‌تواند گران و پر هزینه باشد. خوشبختانه می‌توانید آگاهی عمومی را از طریق روش‌های کم هزینه‌تر همچون ترغیب مشتریان وفادار به بازاریابی دهان به دهان برندتان افزایش دهید.
البته این مشتریان وفادار باید شرکت شما و آنچه که می‌فروشید را باور داشته باشند. این عده سفیران برند شما هستند. آن‌ها باید به حدی عاشق خدمات و محصولات شما باشند که از تجربیاتشان با محصولات شما به همه بگویند. و این کلید کار است: شما باید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.
بیشتر بخوانید: هفت استراتژی برای مشارکت مشتریان که بازاریابان نباید آن‌ها را نادیده بگیرند
این کاری دشوار است. چنانچه نمی‌توانید یک تعامل یک به یک با هر مشتری ایجاد کنید، می‌توانید استراتژی‌هایی ایجاد کنید که بصورت کلی و برای تمامی مشتریان به کار بگیرید.
در حالی که شما شخصا نمی‌توانید یک تعامل یک به یک با هر مشتری ایجاد کنید، می‌توانید استراتژی‌هایی ایجاد کنید که برای کل مشتریان اعمال می‌شود. تکنیک‌های ساده شخصی سازی، بعنوان مثال می‌توان ارتباطات با مشتریان وفادار را بدون صرف زمان زیاد تقویت کرد. روش‌های متداول کمک خواهد کرد تا از منابع محدود خود بیشترین استفاده را داشته باشید. شش روش برای شروع کار وجود دارد:
بیشتر بخوانید: ۳ راهکار بازاریابی محتوا برای افزایش تعامل در یک وبلاگ

۱) مسیر ارتباطی را برای مشتریان وفادار باز نگه دارید

مشتریان وفادار
شما باید مرتبا با مشتریان وفادار ارتباط بگیرید. همیشه روبروی آن‌ها باشید. شما نمی‌خواهید مشتریان وفادار فراموشتان کنند. باید مطمئن باشید که آن‌ها در مورد چیزهای جدید که کسب و کار شما در حال انجام آن است اطلاع دارند. هنگامی در مقابل ذهن آن‌ها خواهید بود که مشتری به صورت مستمر اطلاعاتی در مورد کسب و کار شما ببیند.
مانند یک شخص واقعی عمل کنید (بعد از همه، شما یکی هستید). در کسب و کار مثل ربات از روی یک متن آماده صحبت نکنید. اهل گپ و گفت باشید. در صورت امکان برای ارتباط نزدیک‌تر، اسم آن‌ها را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید. به کارکنان خود بیاموزید تا همین کار را بکنند. در کسب و کار من (پاتریوت سافتور)، کارکنان بخش ارتباط با مشتری آموخته‌اند تا مشتریان وفادار را بشناسند.
وقتی مشتریان وفادار سراغ شما آمدند، سریع پاسخ دهید. مهم نیست با شما از طریق شبکه‌های اجتماعی، تلفن، از طریق ایمیل یا روش‌های دیگر تماس بگیرند. شما باید آماده باشید و نشان دهید که در حال گوش دادن هستید. حتی اگر پاسخ کامل نداشته باشید، مشتری خود را تصدیق کنید. می‌توانید از عباراتی مثل “من باید بررسی کنم، می‌تونم بعدا به شما برگردم؟” استفاده کنید.
بیشتر بخوانید: چطور مشتری جذب کنیم: نوزده کانال کشش برای اینکه همین امروز امتحان کنید

۲) به مشتریان وفادار پاداش بدهید

مشتریان وفادار
به مشتریان وفادارتان پاداش دهید. شناخت آن‌ها باعث می‌شود تا حتی بیشتر از شما فکر کنند.
این پاداش می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. می‌توانید کوپن تخفیف، قیمت با تخفیف یا فروش ویژه ارائه نمایید. ممکن است رویدادهای منحصر به‌فرد مانند خانه‌های باز (open houses) و یا early-bird offerings برگزار کنید. همچنین ممکن است خبرنامه‌ای ارسال کنید که محصولات/ خدمات شما و عناوین مرتبط با آن را برجسته نموده باشد.
بیشتر بخوانید: راه‌هایی برای افزایش فروش آنلاین برای مدیران وبسایت – قسمت اول

۳) برای مشتریان وفادار خود سنگ تمام بگذارید

تلاش رو به جلوی بیشتر تاثیری ستاره وار بر مشتریان وفادار خواهد داشت. لازم نیست این تلاش‌ها عجیب و غریب باشد – حتی حرکات کوچک و شخصی موجب اثرات موج گونه می‌شود.
یک یادداشت دستنویس در مرسوله مشتری قرار دهید یا شخصا مشتری را در مورد یک مسئله همراهی کنید. می‌توانید به صورت مستمر بروزرسانی‌های مفید در مورد محصولات/خدمات را برای مشتری ارسال کنید.
مشتریان وفادار ، کسب و کارهایی که برایش سنگ تمام گذاشته‌اند به خاطر می‌سپارند. آن‌ها بیشتر راغب می‌شوند تا خرید خود را از همان شرکت تکرار کنند و تجربیات مثبتشان را با دیگران به اشتراک بگذارند که منجر به ارجاع دیگران به خرید از همان مجموعه می‌شود.
بیشتر بخوانید: ۱۰ رمز ورود به کمپین بازاریابی ویروسی

۴) به شکایات مشتریان وفادار گوش دهید

مشتریان وفادار
در مواقعی ممکن است مشتریان ناراضی داشته باشید. وقتی این اتفاق می‌افتد، به شکایاتشان گوش کنید. نشان دهید که حواستان به مشتریان وفادار ، احساساتشان و خواسته‌هایشان است. صحبت کردن با مشتریان وفادار فرصتی برای راضی کردن آن‌ها و جلوگیری یا به حداقل رساندن نظرات منفی ایجاد می‌کند. همچنین این مکالمه فرصتی برای دفاع از خودتان در مواقع لزوم بوجود می‌آورد، لذا باید آن‌ها را بعنوان فرصت‌های برای رشد و بهبود دید. این اتفاق با توجه به اینکه شخص به احتمال زیاد موضوع را با دوستان، همکاران و اعضای خانواده‌اش مطرح خواهد کرد ارزش کسب و کار شما را بالا می‌برد.

۵) دوست داشتنی باشید

علایق مشترک پایه محکمی برای ایجاد ارتباطات با مشتریان وفادار ایجاد می‌کند. اشتراکات کسب و کار و مشتریانتان را بیاموزید. به یاد داشته باشید مشتریان وفادار شما در ابتدا به دلیلی جذب برند شما شده‌اند. هنگامی که شما بدانید مشتریانتان از چه چیزی لذت می‌برند، می‌توانید از طریق همان علایق مشترک معرفی برند را پایه گذاری کنید.
بیشتر بخوانید: ۵ ایده‌ برای جذاب کردن محتوا

۶) همیشه خدمات برتر به مشتریان وفادار ارائه کنید

شما باید با همه مشتریان یکسان رفتار کنید: با ارائه خدمات برتر. به یکی از مشتریان وفادار بهترین خدمات ممکن و به دیگری خدمات نامطلوب ارائه ندهید. اگر مشتری رفتار خوبی با شما نداشته باشد نباید خدمات شما هیچ تغییری کند. شما هنوز هم باید خدمات عالی ارائه دهید. شما هرگز نمی‌دانید کدام مشتری سفیر برند شما خواهد شد.
برای اینکه کسب و کارتان را به مشتریان وفادار خود معرفی کنید می‌توانید از پلتفرم تبلیغاتی کانگورو کمک بگیرید. کانگورو به شما کمک می‌کند مشتریان وفادار بیشتری جذب کنید و برند خود را دقیقا به مخاطبان هدف خود بشناسانید و آن‌ها را جذب کنید.

منبع: entrepreneur

 

تینا اصلانی

در رشته مهندسی فناوری اطلاعات تحصیل کردم، بیش از دو ساله که در زمینه بازاریابی و شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم. به عکاسی خیلی علاقه دارم، ویولن می‌زنم، فیلم و سریال تماشا می‌کنم و عاشق سفر و طبیعت هستم.

More Posts

Follow Me:
TwitterLinkedIn

0 پسند