مطلب

چطور بنویسیم که مخاطب مان از خواندن مطلب خسته نشود؟

آبان ۳۰, ۱۳۹۶

برچسب‌ها,

این یک کار حرفه‌ای است، بله! حرکتی هوشمندانه و به جا؛ اگر قصد دارید که مطلب تان، آنچنان خواننده را نگه دارد که تا پایان آن خسته نشود و نوشته را نصفه رها نکند، افزون بر اینکه باید توجه ویژه‌ای به متن داشته باشید باید اصول نگارش محتوا با در نظر گرفتن فواصل خطوط و استفاده از اشکال و … را در نظر بگیرید. یک صفحه‌ی پر از کلمه را مقابل چشمان مخاطب قرار ندهید، شک نکنید که چشم او به سرعت خسته می‌شود و حتی اگر مطلب شما جذاب و مورد نیاز او باشد، این احتمال بسیار قوی است که در اواسط کار، مطلب را رها کند. ما در این مطلب نکات مهمی را برای جلوگیری از خسته شدن چشم مخاطب، توضیح می‌دهیم.

۱) فونت، اندازه فونت و فاصله خطوط

نوع فونتی که انتخاب می‌کنید بسیار مهم است، شما باید از فونت‌های چشم نواز استفاده کنید. برخی از فونت‌ها برای مطالب کوتاه مناسب هستند اما اگر مقاله طولانی باشد فقط سبب خسته شدن چشم می‌شود. بیشتر فونت‌های تزیینی اینگونه هستند و برای عبارات و عنواین کوتاه مناسب هستند. اندازه فونت را هم دقت کنید، گاهی برخی از متن‌ها، آنقدر ریز هستند که شخص برای خواندن مجبور است از بزرگ‌نمایی صفحه استفاده کند؛ باید اندازه فونت، مناسب برای صفحه وب باشد. کسانی که وب سایت‌های حرفه‌ای دارند؛ اندازه‌ی فونت در نسخه دسکتاپ سایت با نسخه ریسپانسیو موبایل را یکی نمی‌کنند، واضح است که فونت ۱۴ که برای وب مناسب است روی موبایل بسیار بزرگ نشان داده می‌شود؛ پس توجه به این نکته را نیز مد نظر داشته باشید.
فاصله خطوط نیز اهمیت بالایی دارد، به خاطر طولانی بودن متن و اینکه بتوانید آن را در فضای کمی جا بدهید، فاصله خطوط را کم نکنید. هرقدر که خطوط به هم نزدیک‌تر باشند، چشم خواننده زودتر خسته می‌شود.
بیشتر بخوانید: ۳ اصل مهم زبان فارسی در نگارش محتوا

۲) عنوان بندی کنید

مطلب
یک نویسنده‌ی حرفه‌ای، متن خود را به بخش‌های مختلف تقسیم می‌کند و مطلب را در عنوان‌های متنوع می‌نویسد. تیتربندی افزون بر اینکه ابزار خوبی برای بهینه سازی سایت و سئو به شمار می‌آید، می‌تواند موجب شود تا با ایجاد فاصله بین خطوط پر از کلمه، چشم خواننده خسته نشود.
بیشتر بخوانید: عنوان مطالب شما ۸۰ درصد پیام برند شماست

۳) از عکس استفاده کنید

مطلب
تصاویر، وسیله‌ی خوبی برای جلوگیری از کسالت خواننده هستند. بسته به اینکه متن شما چند کلمه است، از تصاویر مرتبط استفاده کنید و به مطلب تان جلوه‌ی خوبی بدهید. عکس‌ها، هم می‌توانند موجب تفهیم بهتر مطلب برای مخاطب شوند و هم اینکه، بین کلمات یک متن، تنوع ایجاد کنند.
بیشتر بخوانید: تولید محتوای خوب ، بهترین راهکار برای کسب و کار شما

۴) استفاده از اشکال

برخی از مفاهیم و مواردی را که در یک متن وجود دارند می‌توان به صورت شماره بندی یا موردی نوشت، این کار را می‌توانید با استفاده از اشکال هم انجام دهید. نگارش به این صورت، می‌تواند جلوی استفاده کلمات تکراری را بگیرد و منظور شما را راحت‌تر به مخاطب برساند. کمتر شدن فعل و فاعل در این عبارات؛ سبب کاهش کلمات متن می‌شود و جای خالی بیشتری را ایجاد می‌کند که سبب خستگی کمتر چشم مخاطب می‌شود.
بیشتر بخوانید: ۳ کلید اصلی در تولید محتوای جذاب

۵) استفاده از نمودار و چارت

گاهی می‌توانیم برخی از آمارها و ارقام را روی چارت نشان دهیم، این کار خوبی است چرا که جلوی نوشتن چندین پاراگراف را می‌گیرد و به جای آن یک نموارد رنگی و جذاب می‌تواند به جای صدها کلمه ظاهر شود و تاثیر بهتری را نسبت به کلمات نیز بگذارد.

۶) نکته نوشتن در متن

حتما دیده‌اید که برخی از سایت‌ها، در میان حجم مطلب ، نکته یا نکاتی را استخراج می‌کنند و آن را داخل یک کادر یا با رنگ دیگری نمایش می‌دهند. این کار، افزون بر اینکه توجه بیشتری را از سمت خواننده جلب می‌کند سبب می‌شود تا متن از یک شکل بودن، بیرون بیاید و نمایش بهتری داشته باشد.
با رعایت این موارد، متن‌های جذاب خود را نمایش جدیدی ببخشید تا خوانندگان از خواندن مطالب و مقالات شما لذت ببرند.

 

نفیسه اسلامبولچی

من یک نویسنده هستم علاقه اصلی من ادبیات ایران سرفراز است. از کودکی دست به قلم بوده ام و هنوز هم این راه را ادامه خواهم داد. تخصص اصلی من، در زمینه نسخ چاپی است و چند سالی است که در فضای وب نیز، مشغول نگارش مقالات در زمینه های متفاوت هستم.

More Posts

0 پسند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.