زبان فارسی

۳ اصل مهم زبان فارسی در نگارش محتوا

آبان ۲۹, ۱۳۹۶

برچسب‌ها,

می‌توانم بگویم که به احتمال زیاد تا کنون مقاله‌ای درباره این موضوعات نخوانده‌اید، بیشتر افراد فکر می‌کنند که رعایت اصول زبان فارسی در نگارش متون چاپی بسیار مهم‌تر از متون وب سایت و وبلاگ است؛ در صورتی که میان این دو هیچ تفاوتی نیست و به همان میزان که یک نویسنده کتاب چاپی باید تمرکز و توجه فراوان به زبان و ادبیات فارسی کند، نویسنده وب نیز باید چنین باشد و از رعایت قوانین زبان سر باز نزند.
بیشتر بخوانید: اصول محتوا نویسی
در اینجا به مهم‌ترین مواردی که یک نویسنده محتوا باید به آن دقت کند؛ اشاره می‌کنیم:

رعایت علائم سجاوندی

این علائم و نشانه‌های شامل ویرگول، نقطه ویرگول، دو نطقه، گیومه، علامت تعجب و سایر علائم دیگر است. مهم‌ترین دلیل استفاده از این علائم این است که بتوانید در ذهن خواننده یک روند خوانش صحیح از مقاله‌تان را ایجاد کنید، دقت کنید این موضوع بسیار مهم است، برای نمونه؛ اگر شما به درستی نتوانید علائم تعجب یا تاکید در طول یک جمله را استفاده کنید؛ خواننده تاثیری را که مدنظر شما بوده، از مطلب نمی‌گیرد. هر کدام از علائم به منظوری استفاده می‌شوند و می‌توانند در میزان اثرپذیری خواننده، تاثیر داشته باشد.
بیشتر بخوانید: تولید محتوای خوب ، بهترین راهکار برای کسب و کار شما
امروزه متاسفانه در فضای وب، نویسندگان فکر می‌کنند همین که بتوانند از نظر مفهومی، آنچه در ذهن‌شان است؛ بنویسند یعنی توانسته‌اند محتوای موفقیت آمیزی را تولید کنند، اما زمانی این موفقیت کامل است که شما بتوانید با استفاده از علائم سجاوندی، روند خوانش درست را در ذهن مخاطب ایجاد کنید. یک نویسنده خوب، طوری می‌نویسد که مخاطب هرگز نیازی به خواندن دوباره یک جمله، به دلیل بد فهمی ندارد.
لازم نیست که شما کلیه علائم سجاوندی را بدانید، همین که مهم‌ترین آنها را بشناسید و از جای کاربرد آنها مطلع شوید می‌تواند گام نخستین رعایت زبان فارسی در متون شما باشد.

لزوم دانستن دستور الخط فارسی

زبان فارسی
غلط املایی تقریبا یک فاجعه است، تصور کنید خود شما در حال خواندن مطلبی درباره موضوع مهمی باشید و در آن بین یک غلط املایی پیدا کنید، همان لحظه یک حس منفی درباره سواد و دانش نویسنده در شما ایجاد می‌شود که به طور قطع تا پایان مقاله همراه شما خواهد ماند. خوب! کافی است باور کنید این احساس در بیشتر مخاطبان وجود دارد و غلط املایی و البته غلط تایپی در متن، سبب می‌شود تا خواننده بخشی از اعتماد خود را نسبت به شما از دست بدهد.
بیشتر بخوانید: ۳ روش تولید محتوای بیشتر و افزایش بازدید برای وبلاگ شما
اگر از کلمات جدیدی استفاده می‌کنید، پیش از نوشتن، با یک جستجوی ساده؛ شیوه‌ی صحیح نوشتار را پیدا کنید و سپس آن را بنویسید. اگر نسبت به املای واژه‌ای شک دارید، باز هم همین کار را کنید. بعد از نوشتن متن و قبل از انتشار، حتماً یک بار متن را با دید نگارش و اصول زبان بخوانید تا اشتباهات و مشکلات احتمالی تایپی و املایی را برطرف کنید.

فارسی نویسی درست

زبان فارسی
اینکه ما بر زبان فارسی تعصب و توجه داشته باشیم بسیار خوب است، اما این باید با دانستن اصول این کار باشد. گاه می‌بینیم که در متون تخصصی سعی می‌کنند تا کلمه یا عبارتی را که در زبان و رشته‌ای، مفهوم خاصی را دارد به زبان فارسی برگردانند؛ این کار درست نیست مگر زمانی که واژه ی معادل سازی شده‌ای وجود داشته باشد که تا حدی شناخته شده باشد. این موضوعی است که باید دقت بسیاری بر آن شود چرا که ممکن است یک ترجمه اشتباه از یک کلمه‌ی تخصصی، کل متن را به اشتباه بکشاند و به طور کلی مفهوم درست را به خواننده منتقل نکند.
بیشتر بخوانید: چگونه با تولید محتوا ، اعتماد ایجاد کنید
در نگارش باید همواره به ترکیبات کلمات با هم دقت شود، ساختن ترکیبات جدید که در هیچ لغت نامه‌ای وجود ندارد، کار اشتباهی است، یک فرهنگ لغت بخرید یا از سایت‌های فرهنگستان کمک بگیرید تا بتوانید از ترکیبات صحیح استفاده کنید؛ این را بدانید که اگر شما یک ترکیب اشتباهی را استفاده کنید و چند نفر دیگر هم آن را ببینند و بعد استفاده کنند؛ به راحتی شما تحریفی در زبان فارسی ایجاد کرده‌اید.
همیشه این نکته را مدنظر داشته باشید که ممکن است یک کسی که به ادبیات فارسی مسلط است، محتوای تولید شده توسط شما را بخواند؛ چند غلط در متن شما چه از نظر دستور و چه از نظر اصول نگارش وجود دارد؟
مشخص است که هر قدر این تعداد بالاتر برود، نقاط منفی سایت شما در نگارش محتوای صحیح از نظر دستور زبان، پر رنگ‌تر است.
تولید محتوای درست یک بخش است و رساندن محتوای عالی شما به دست مخاطب هدف یک بخش دیگر از هدف شماست. اما کانگورو این هدف شما را محقق می‌سازد. کانگورو محتوای تبلیغاتی شما را به دست مخاطبان هدف شما می‌رساند و همان مخاطبان هدف با محتوای شما تعامل برقرار می‌کنند زیرا کانگورو دقیقا نیاز مخاطب شما را می‌شناسد و کسب و کار شما را به آن‌ها می‌شناساند.

 

نفیسه اسلامبولچی

من یک نویسنده هستم علاقه اصلی من ادبیات ایران سرفراز است. از کودکی دست به قلم بوده ام و هنوز هم این راه را ادامه خواهم داد. تخصص اصلی من، در زمینه نسخ چاپی است و چند سالی است که در فضای وب نیز، مشغول نگارش مقالات در زمینه های متفاوت هستم.

More Posts

0 پسند

ديدگاه ها (3)

  بازخورد: چطور بنویسیم که مخاطب مان از خواندن مطلب خسته نشود؟ - بلاگ داده‌فیلی

 • آذر ۶, ۱۳۹۶ توسط علی رضا

  علی رضا

  سلام
  خیلی خوشحال شدم از اینکه دیدم جایی از اصول زبان فارسی سخن گفتن. الان اکثر سایت های کوچک و بزرگ این مشکل را دارن و امیدوارم که به این نکات هم توجه داشته باشند. ممنون از مطلب مفیدتون 🙂

  • آذر ۲۷, ۱۳۹۶ توسط تینا اصلانی

   تینا اصلانی

   سلام دوست عزیز خوشحالیم که مطالب براتون مفید بودند.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.