تبلیغات Native

کلیاتی درباره تبلیغات Native

آبان ۱۹, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, ,

تبلیغات Native چیست؟ در این مطلب می‌خواهیم مفهوم این ترکیب را تشریح کنیم، بگوییم وقتی از تبلیغات Native حرف می‌زنیم دقیقا از چه چیزی حرف می‌زنیم. چگونگی پیاده سازی این روش را به طور مختصر تشریح می‌کنیم، چرا به طور کلی به این نوع تبلیغات نیاز داریم. و در آخر تکلیف خود را با واژه native در تبلیغات Native مشخص کنیم.

تبلیغات سنتی همان‌ها که بر روی در و دیوار خانه‌ها و شهر توسط سرمایه‌دار و فقیر نصب می‌شدند هر چه که بودند بیرون از خانه می‌ایستادند و کمتر به خانه‌هایمان وارد می‌شدند، اما امروزه تبلیغات آنچنان وارد حریم خصوصی ما شده است که بیشتر از آنکه اعضای خانواده‌مان را ببینیم در حال دیدن تبلیغات هستیم. صنعت تبلیغات در این وضعیت دانست که انسان در این حالت بیشتر کور و منزوی می‌شود و نسبت به هر چیزی مشکوک است، یک انسان کور و منزوی و مشکوک نیز محصول کمتری مصرف می‌کند. صنعت تبلیغات برای برون رفت از این وضعیت در خود جهشی ابزاری به وجود آورد. جهشی که به یاری تبلیغات دیرینه و اصیل تبلیغات Native آمد. نمی‌خواهیم کورکورانه تبلیغات Native را تبلیغات همگن ترجمه کنیم و از آن استفاده کنیم. قبل از هر چیزی مایل هستیم تا این نوع از تبلیغات پیش رفته را بیشتر به شما معرفی کنیم و بیشتر درباره آن بدانیم.

وقتی از تبلیغات Native حرف می‌زنیم دقیقا از چه چیزی حرف می‌زنیم؟

تبلیغات بخشی از محتوا است
مفهوم این نوع از تبلیغات بسیار در دیجیتال مارکتینگ مورد بحث و جدل است، اما چیزی که مشخص است این است که:

این نوع تبلیغات معمولا بر پایه محتوا استوار است
محتوایی که در این نوع تبلیغات استفاده می‌شود عموما آموزشی، جذاب و جالب هستند و محتوا در این نوع تبلیغات به طور مستقیم به یک محصول و یا خدمت نمی‌پردازد.
قطع کننده تجربه کاربری نیست
تبلیغات مختلف به طور عامه تجربه کاربر را از استفاده از انواع پلتفرم‌ها مخدوش می‌کنند، بنری که روبه روی ما باز می‌شود روی اعصاب است، ایمیلی که دریافت می‌کنیم که منتظر آن نیستیم، رپورتاژآگهی‌های عجیب و غریب با عنوان رپورتاژ آگهی مابین مطالب آموزنده که ذهن مخاطب را منحرف می‌کند، در تبلیغات native هیچ کدام از این موارد دیده نمی‌شود محتوای عرضه شده همانند سایر محتواها منتشر می‌شود.
قائل به مکان نیست
این نوع تبلیغات قائل به مکان نیست و در یک ظرف خاص نمی‌گنجد، برخلاف بازاریابی محتوا که کانال‌ها مشخص است، اما در این نوع تبلیغ کانال مشخصی به آن صورت وجود ندارد.

مخاطب محور است

هدف همه انواع تبلیغات مخاطب است، اما در تبلیغات مرسوم مخاطب با هدف فروش انتخاب می‌شود اما در اینجا مخاطب برای تبدیل شدن به یک مخاطب بهتر مورد توجه قرار می‌گیرد. این تبدیل شدن از طریق احترام به مخاطب و با ارائه آموزش، مطالب جالب دنبال می‌شود و می‌گذارند تا او خودش انتخاب کند.

تبلیغات native چگونه است؟

اینکه تبلیغات native چطور باشد، شاید بپرسید محتوایی که نگاه تبلیغاتی در درجه اول نداشته باشد دیگر چه نوع تبلیغاتی است، یک دسته از این محتواها می‌تواند با عنوان «حمایت شده» باشد. البته که از لحاظ فنی این دسته از محتواها را نمی‌توان به طور کامل محتوای native در نظر گرفت. اینکه این نوع تبلیغات چگونه پیاده سازی می‌شود نیاز به استراتژی متفاوت از انواع دیگر تبلیغات دارد که آن را حتما در داده فیلی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تبلیغات Native

چرا باید تبلیغات native را در نظر داشت؟

تبلیغات native می‌تواند بخشی از بازاریابی محتوا قلمداد شود، در بازاریابی محتوا، ما محتوا را در کانال‌هایمان می‌فرستیم (بلاگ، ایمیل، اکانت‌های شبکه اجتماعی) اما تبلیغات native نسبت به بازاریابی محتوا یک قدم فراتر می‌گذارد چرا که از کانال دیگران برای انتشار محتوای ما استفاده می‌شود.

اگر ارتباط مستقیم و همیشگی با مشتریان خود دارید و به این مشتریان راضی هستید لازم نیست تبلیغات native را در نظر داشته باشید. عموم شرکت‌های تجاری چنین ارتباطی را با مشتریان خود ندارد پس شما به تبلیغات native برای ارتباط پایدار نیاز دارید، (در مقاله دیگر داده فیلی دلیل این نیاز با آمار ذکر شده است که توجه شما را به آن جلب می‌کنم)

به تبلیغات native نیاز داریم چرا که بنرها دیگر کمتر دیده می‌شوند!
“احتمال اینکه از سقوط یک هواپیما جان سالم به در ببرید بیشتر از آن است که کسی از روی تبلیغات بنری شما محصول‌تان را بخرد.”
واقعیت این است که بنرها تجربه کاربری را قطع می‌کنند، از طرفی میزان آنها به قدری شده است که افراد دیگر به هیچ کدام از آن‌ها اعتماد نمی‌کند، محتوای آن‌ها بسیار کم است و هیچ اطلاعات اقناع کننده‌ای را در اختیار مخاطب نمی‌گذارند.

به تبلیغات native نیاز داریم چرا که می‌خواهیم بیشتر معتبر باشیم

تبلیغات native یک استراتژی مرکزی برای قرض گرفتن اعتبار از یک رسانه و سپس انتقال دادن آن به نام تجاری خودتان است. نهایتا در کنار آگاهی و اعتماد بخشیدن نسبت به نام تجاری، هدف شما می‌تواند حصول یک پایگاه‌داده از مشتریان برای محتوایتان باشد (رسیدن به مخاطبی غیر از خودتان).

به تبلیغات native نیاز داریم چرا که می‌خواهیم محتواهای تولید شده را بیشتر به کار بگیریم

با ابزاری نظیر کانگورو که در خدمت تبلیغات Native است شما می‌توانید به محتوایی که قبلا تولید کرده‌اید جان تازه‌ای ببخشید و آن را در بسیاری از کانال‌ها و سایت‌ها منتشر کنید.

تبلیغات Native منحصرا یک تبلیغ نیست!

تبلیغات نیست چرا که هدف آن در راستای استراتژی‌های تبلیغاتی به طور مستقیم قرار نمی‌گیرد. نوعی از محتوا که نه برای فروش است و نه برای مسائلی چون برندینگ به کار می‌رود. برای ساختن چنین محتوایی باید خود را نادیده بگیریم و به طرف مقابل فکر کنیم، سیستم فکر و سامان دهی محتوا پس از زاویه تبلیغات و تبلیغ کردن نیست و بر اساس مخاطب صورت می‌گیرد اینکه چطور او را درگیر مقوله‌ای بکنیم. شاید در یک مطلب خاطره تعریف کردن و نقل تجربه زیسته باشد.

native advertising

Native در تبلیغات Native به چه معناست؟

تکلیف خود را با واژه native در ترکیب native advertising بیایید مشخص کنیم. Native را اگر بخواهیم به استناد واژه ترجمه کنیم. معنای مختلفی می‌دهد برای یک فرد اهل محل یا همان منطقه معنی می‌دهد، یعنی وقتی می‌گوییم. he’s a native New Yorker  یعنی اینکه این فرد اهل نیویورک است، این کلمه وابستگی یا ارتباط فرد یا چیزی را به یک جا مرتبط می‌داند. معنی دیگر کلمه native برای کیفیت و حرفه‌ای بودن مورد استفاده قرار می‌گیرد، مثلا وقتی عبارت native speaker of English را برای فردی به کار می‌بریم، منظور اینکه فرد همانند کسی است که از کودکی از زبان انگلیسی استفاده می‌کرده و وی اکنون در سطح کمال رسیده است. معنی دیگر کلمه native به اهل جایی بودن بر می‌گردد، برای مثال می‌گوییم these plants are native to North America یعنی این گیاه برای مکانی از شمال آمریکا است.

مواردی که ذکر شد همه به واژه native بر می‌گردد، اما ما در اینجا با یک ترکیب روبه رو هستیم یک ترکیب غیر متعارف و تازه ساخته شده که ترجمه آن نیاز به بررسی بیشتر دارد. می‌دانیم که یکی از تکنیک‌های ترجمه که ساده و دم دستی است پیدا کردن کارکرد ترکیب در زبان مبدا است. روبرت روز موسس the content advisory این نوع تبلیغات را invisible به معنی نامرئی می‌داند. او دلیل استفاده از این کلمه را نامرئی بودن تبلیغ در محتوا عنوان می‌کند. Invisible به اندازه native پر سرو صدا نیست، برای همین بیشتر دالبر کاربرد native advertising است.. اما کلمه نامرئی بخش حرفه‌ای بودن تبلیغات را در نظر نمی‌گیرد و اشاره‌ای به آن نمی‌کند. خب پس چاره چیست؟

می‌دانیم که زبان محدودیت‌های خاص خودش را دارد، یکی از تکنیک‌های ترجمه shifting است، در این حالت مترجم باید زبان مبدا را فراموش کند و سعی کند که تا آخرین حد ممکن به زبان مقصد نزدیک شود. برای مثال اگر در ایران کسی بگوید وقت گل نی مترجم انگلیسی این جمله را اینطور ترجمه نمی‌کند، when flower reed ! بلکه می‌گوید، when pig fly یعنی وقتی که خوک‌ها پرواز کنند! در مورد native در ترکیب native advertising نباید به خاطر نفوذ تبلیغ در محتوا آن را همگن و یک دست تعریف کنیم تا با عجین بودن با محتوا اشاره کنیم. تبلیغ زیرپوستی حرفه‌ای شاید معنی بهتری بدهد. البته این ترجمه هم نچسب است! شاید استفاده از کلمه native به جای ترجمه آن بهترین راه باشد، کلمه‌ای که در خود چند معنی همزمان را دارد. ولی بدانید کسی که معنی و کاربرد native advertising را بداند باید همه نوع تبلیغات را تجربه کرده باشد، و به نواقص آن‌ها آگاه باشد تا بتواند از این نوع تبلیغات به خوبی استفاده کند.

آینده با تبلیغات native حرکت می‌کند

Native advertising هر چه معنی پیدا کند، آینده تبلیغات است، اگر شرکت یا موسسه شما می‌خواهد خود را در قلب و مغز مخاطبش جای دهد راهی به جز این نوع تبلیغات نیست، چرا که مخاطب روزبه روز هوشمندتر شده و به سادگی اسیر تبلیغات مستقیم شما نمی‌شود.

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

0 پسند