تبلیغات Native

تبلیغات native چیست؟

آبان ۱۹, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, , ,

تبلیغات سنتی فقط اتلاف پول است. با اینحال هنوز هم اطلاعات محصول باید منتشر شود، نام‌های تجاری هنوز نیازمند برقراری رابطه با مخاطبین هستند و بازاریابان همچنان به کسب درآمد نیاز دارند. بازاریابی در حال تحول است. تبلیغات بنری دیگر آنچنان پاسخگو نیستند همانطور که انتظار دارید، هنگامی که یک مسئله افراد زیادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد باید در صدد یافتن یک راه‌حل برآمد.

تبلیغات native جدید نیست. در قرن گذشته تقریبا تمام افراد در روزنامه‌ها یا مجلات، چشمشان به پست‌های تبلیغاتی به شکل کادرهای سیاه‌سفید با برچسب “تبلیغات” افتاده و فورا متوجه مضمون آن شده‌اند. برخلاف تبلیغات سنتی که از انواع قالب‌ها و کادرها برای جدا کردن متن تبلیغات از فضای اطراف و جلب توجه ما استفاده می‌کرد، تبلیغات native با عملکرد و شکل محیط هماهنگ می‌شود. می‌توانید کلیاتی را در باره آن را در مطلب داده فیلی با عنوان کلیاتی درباره تبلیغات native بخوانید.

تبلیغات گوگل، نمونه‌ای کلاسیک از تبلیغات native است. این تبلیغات که دارای برچسب “ad” هستند با عملکرد و شکل نتایج جستجو مطابقت دارند. تبلیغات محتوایی که به ارائه‌ی مقالات در مورد یک نام تجاری می‌پردازند در واقع تبلیغات native هستند. Forbes با پلتفرم Brand Voice خود موفقیت بسیاری را در این عرصه کسب کرده است؛ Vanity Fair و The Atlantic گهگاهی در آن کار می‌کنند و قرار است New York Time در سال آینده تبلیغات خود را در آن دنبال کند.

تبلیغات Native ، تبلیغات نیست!

از آنجایی که تبلیغات native تابع شکل و عملکرد محیطی است که در آن ظاهر می‌شود، توجه بیننده را به طریقی جلب می‌کند که بیننده نسبت به تبلیغات سنتی، به راحتی نمی‌تواند از یک تبلیغ native بگذرد یا صرف‌نظر کند.

در اینجا تمرکز بر آن نیست که به خواننده بگوییم یک محصول یا برند چقدر عالی است بلکه هدف، اطلاع‌رسانی در مورد چیزهایی است که خواننده دانستن آن‌ها را مفید، مهم یا حیاتی می‌داند. قدرت و توان رویکرد ناشی از یک قابلیت بشری به نام “مکالمه” است.

زمانی که نام‌های تجاری بدانند که باید با مخاطبین‌شان صحبت کنند و با آنان تعامل اجتماعی و مفیدی داشته باشند، تبلیغات native تنها راه‌حل ممکن خواهد بود.

گوگل در حال بررسی نسخه‌ی منحصربفرد خود با +Post Ads است که ترکیبی از محتوا و تبلیغات می‌باشد؛ گوگل، محتواهای باکیفیت را از پلت‌فرم Google+ شرکتی که برندها در صفحه‌ی کسب‌وکار آن‌ پست گذاشته‌اند استخراج می‌کند؛ یک تبلیغ از آن ایجاد می‌کند که می‌تواند در شبکه‌ی نمایش دو میلیون سایت گوگل ظاهر شود و سپس از آن تبلیغ برای برگرداندن مشتری به محیط Google+ استفاده می‌کند؛ در این محیط تعامل عمیقی می‌تواند اتفاق بیفتد، نه تنها با خود نام‌تجاری بلکه با تمام مشتریان علاقه‌مند دیگری که در صفحه‌ی کسب‌وکار آن نام‌تجاری فعال هستند.

این رویکرد با فلسفه‌های بازاریابی مبنی بر “فراخواندن اقدام” در گذشته و در نظر گرفتن بازاریابی به عنوان ابزاری برای به اوج رساندن فروش، یک میلیون مایل فاصله دارد.

چه چیزهایی تغییر کرده است؟

دلیل اینکه برندها و بازاریابان باید این مسیر طولانی و زمان‌بر را طی کنند آن است که ما، یعنی مشتریان آن‌ها، تغییر کرده‌ایم. ما دیگر طبق بیانات افراد مبنی بر اینکه چه بخرید یا چه کار کنید عمل نمی‌کنیم بلکه خودمان آگاه و توانمند هستیم و از شرکت‌هایی که به آن‌ها پول پرداخت می‌کنیم می‌خواهیم که از نظر فکری و احساسی ما را با خود همراه کنند.

برای بازاریابانی که از طریق تبلیغات native به دنبال مخاطبین خود هستند قوانین ساده‌ی زیر وجود دارد:

موعظه نکنید: هر آنچه در مورد محصول، مکان، قیمت و ترویج می‌دانید فراموش کنید. کل رویکرد را شامل فروش چیزهایی نظیر تجربه، هرکجا، تبادل و اخلاق در نظر بگیرید.
به وعده‌هایتان عمل کنید: مادامی که در تلاشید یک تجربه را خلق کنید، به مخاطبین خود در حل مسئله کمک کنید یا به آن‌ها اطلاعاتی بدهید که بتواند زندگیشان را تغییر دهد. فقط این کار را انجام دهید. در گذشته تبلیغات بسیار زیاد بود و وعده‌های زیادی داده می‌شد اما کمتر به آن‌ها عمل می‌شد؛ علت، ناتوانی مشتریان برای صحبت کردن در مورد تجربیاتشان از یک محصول یا خدمات بود. اما امروزه اوضاع تغییر کرده است. یک مشتری که یک حساب‌کاربری Twitter و داستانی برای تعریف کردن داشته باشد می‌تواند به آسانی به یک برند آسیب‌های جدی وارد کند. تبلیغات native برای کارایی نیازمند ارائه‌ی خدمات ارزشمند است.
با مخاطبین خود بحث کنید: تبلیغات می‌تواند شامل صحبت کردن باشد اما این مسئولیت همواره بر عهده‌ی ما بوده است. تبلیغ native، آغازکننده‌ی یک مکالمه است، افکار را تغذیه می‌کند، مقدمه‌ی داستان‌های بیشتری را خلق می‌کند و کانالی برای همراه کردن مخاطبین با خود است.
این سه قانون شبیه توصیه‌هایی است که ممکن است مادربزرگتان به شما کرده باشد؛ این قوانین طراحی شده‌اند تا به برند کمک کنند ماهیت خود را بسازد و قابل‌اعتماد و شفاف شود. در یک وب معنایی که در آن شهرت و اعتبار از شرایط لازم برای ایجاد اعتماد هستند، تبلیغات native تنها با یک سنگ، پرندگان زیادی را خواهد کشت. تبلیغات native در ایران هم در حال پیگیری است؟ کدام مجموعه را می‌شناسید که تبلیغات native را برای شما راحت‌تر پیاده سازی کند و به شما امکانات بدهد که بتوانید برای مثال محصولتان را معرفی کنید؟

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

1 پسند

ديدگاه ها (32)

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.