کسب و کار

چرا می‌گویند شکست مقدمه ای برای پیروزی است؟

آبان ۱۰, ۱۳۹۶

برچسب‌ها,

همه ما از روزگاران قدیم، این جمله را شنیده‌ایم اما آیا تا کنون چقدر به آن فکر کرده‌ایم؟ چقدر آن را باور داریم؟ آیا فکر می‌کنیم کسانی که صاحب کسب و کار های موفق هستند؛ هرگز در روند کارشان شکست نخورده‌اند و از همان ابتدا در مسیر موفقیت بوده‌اند؟ در این مقاله این موضوع را از منظری دیگر، می‌نگریم و برای شما همراهان عزیز توضیح می‌دهیم.
کارآفرینان، سرمایه گذاران و صاحبان مشاغل کوچک یا بزرگ می‌توانند از هر شکستی، منافع خویش را بیرون بکشند؛ آنها می‌توانند با درایت و سیاست‌های لازم، شکست را به نفع خود به چالش بیندازند. برخی از افراد زمانی که با شکست مواجه می‌شوند، به شدت دچار بحران می‌شوند. بزرگترین دلیل این آشفتگی ذهنی، طرز تفکر آنهاست. اشخاص زیادی هستند که وقتی وارد حرفه‌ای می‌شوند، فقط پیش روی خود را موفقیت و پیشرفت می‌بینند، آنها هرگز در روند ذهنی کاری خود، جایی برای شکست نمی‌گذارند، برخی آن را محال می‌دانند و گروهی فکر می‌کنند اگر از ابتدا به شکست فکر کنند، پس حتما با آن مواجه خواهند شد.
اما حرف ما چیز دیگری است، ما نمی‌گوییم که یک مدیر در ابتدای کار، مدام بنشیند و فکر کند که اگر کارش آنطور که او می‌خواهد پیش نرود و شکست بخورد؛ چه می‌شود و چه بر سر او و همکارانش می‌آید! ما می‌گوییم یک مدیر باهوش، در همان روزهای نخست که حتی تازه ایده‌ی کسب و کاری به ذهنش رسیده، زمانی که مشغول ترسیم رویای موفقیت خویش است، باید قدری هم به شکست احتمالی فکر کند. وقتی ما بتوانیم پیش از رخ دادن یک بحران، مدیریت آن را بیاموزیم و آگاهی کافی داشته باشیم؛ هیچ وقت هنگام قرار گرفتن در آن بحران، دچار مشکلات جدی نخواهیم شد و از همه مهم‌تر اینکه از نظر روحی، مأیوس نمی‌شویم.
مقالات مرتبط:
۲ دلیل مهم شکست کسب و کار
۵ چالشی که با شروع کسب و کار خودتان با آنها روبرو خواهید شد
۶ نکته برای داشتن کسب و کار موفق

شکست قبل از بزرگ شدن

گاه ایده‌ای به ذهن شما خطور می‌کند که قصد دارید آن را به سرانجام برسانید. همیشه پیش از آنکه به طور جدی شروع به فراهم کردن مقدمات کار شوید، مشورت کنید. شروع یک کار، همیشه سرشار از شور و شوق است و همین موضوع اگر بیش از اندازه باشد، منطق را از کار می‌اندازد. خیلی از کارآفرینان پس از شناخت شکاف بازار خوشحال می‌شوند و می پندارند که اگر بتوانند این خلاء را پر کنند، قطعاً موفق خواهند بود اما آنها بررسی‌های کافی را نمی‌کنند و بسیاری از اوقات زمانی به خود می‌آیند که شکست خورده‌اند. حال تصور کنید، چند ماه پس از شروع پروژه کاری شما، همه چیز به هم می‌خورد و شما با شکست مواجه می‌شوید. چه باید کرد؟
اول از همه شما باید خوشحال باشید که پیش از آنکه در بین همکاران و رقبای خود مطرح شده باشید، شکست خوردید! این شکست پایان کسب و کار شما نخواهد بود اگر شما بتوانید دلایل صحیح شکست را پیدا کنید. یک تیم حرفه‌ای مشاور کسب و کار یا حتی همکاران باهوش خودتان می‌توانند همه جوانب را بررسی کنند و با شناخت حفره‌هایی که سبب شکست شده‌اند، در پی اصلاح آنها برآیند. کانگورو یک مشاور مطمئن برای شماست، پس اگر شکست خورده‌اید یا احساس می‌کنید کار شما در آستانه شکست است، بی‌درنگ برای مشورت با تیم قدرتمند کانگورو اقدام کنید.
درست است که گاهی این بازگشت به عقب خواهد بود و شاید برای خیلی از اصناف حس خوشایندی نباشد اما اگر این بررسی با دقت انجام شود، نه تنها سبب می‌شود تا کسب و کار با قدرت بسیار بیشتری شروع دوباره کند بلکه می‌توان اطمینان پیدا کرد که شکست دوباره را در شرایط معمول تجربه نخواهند کرد.
به طور معمول، بیشتر اصناف؛ پس از یک شکست، هشیارتر از قبل به فعالیت خود ادامه خواهند داد و این خود، بزرگترین مزیت شکست در کسب و کار است، به خصوص برای کسانی که تازه کار هستند.

 

نفیسه اسلامبولچی

من یک نویسنده هستم علاقه اصلی من ادبیات ایران سرفراز است. از کودکی دست به قلم بوده ام و هنوز هم این راه را ادامه خواهم داد. تخصص اصلی من، در زمینه نسخ چاپی است و چند سالی است که در فضای وب نیز، مشغول نگارش مقالات در زمینه های متفاوت هستم.

More Posts

0 پسند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.