تبلیغات همگن و رپورتاژ آگهی

شباهت‌ها و تفاوت‌های رپورتاژ آگهی و تبلیغات Native

آبان ۵, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, , ,

شباهت‌ها و تفاوت‌های رپورتاژ آگهی و تبلیغات Native کم و زیاد هستند. اینکه بدانیم این دو چه شباهت‌ها و تفاوت هایی با یکدیگر دارند سبب می‌شود با درک درستی آن‌ها را برای مقاصد خود به کار ببندیم و از آن منتفع شویم.

همانطور که قبلا اشاره کردیم، تبلیغات Native نگرشی به محتوا است، نگرشی که چند مولفه اصلی دارد که بد نیست بار دیگر به آن اشاره کنیم تا بهتر بتوانیم تفاوت این نگرش را با رپورتاژ آگهی متوجه شویم.

رپورتاژ آگهی

تبلیغات Native محتوا محور است

منظور از محتوا محور این است که محتوایی که در این نوع تبلیغات استفاده می‌شود در درجه اول عموما آموزشی، جذاب و جالب هستند و محتوا در این نوع تبلیغات رویکرد مستقیمی ندارد. یعنی فرد خواننده متن، فکر نمی‌کند در حال خواندن یک محتوای تبلیغی است.

تجربه کاربر را مختل نمی‌کند

همه سعی این نوع از تبلیغات این است که مانعی برای کاربر نباشد و بگذارد کاربر هر کاری که می‌خواهد را در فضایی که در آن حاضر است انجام بدهد و سر راه او نباشد. تبلیغاتی که رویکرد Native دارد با بقیه محتواها یک دست است و عجیب و غریب به نظر نمی‌رسد.

تبلیغات Native همانند یک جریان است

تبلیغات Native همانند یک جریان است و از خود جا و مکانی ندارد، به واسطه ابزاری چون کانگورو در سطح وب فارسی پخش می‌شود و در هر جایی محتوا حضور خواهد داشت.

دقت داشته باشید که تبلیغات Native علاوه بر اینکه یک مفهوم است، ابزار خاص خود را نیز دارد که سبب اشاعه محتوا در وب می‌شود. در مطلب تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات همگن تفاوت این دو نوع تبلیغات را باهم مرور کردیم. در ادامه می‌خواهم رپورتاژ آگهی را که نوع دیگر از تبلیغات بر پایه محتوا است را با  تبلیغات Native مقایسه کنم.

رپورتاژ آگهی چیست؟

رپورتاژ آگهی محتوایی است که یک شرکت بنا به دلایل مختلف برای قرار دادن در سایت‌های دیگر آماده می‌کند و در اختیار آن سایت‌ها قرار می‌دهد. به خاطر قرار دادن این متن در آن سایت‌ها مبلغی پرداخت می‌شود. این مبلغ به واسطه رتبه و اعتبار آن سایت منتشر کننده تعیین می‌شود و نرخ ثابتی ندارد. متن عموما حاوی خبری از شرکت است، سعی در معرفی چیزی یا موردی از شرکت را دارد که اکنون اتفاق افتاده است.
رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی و تبلیغات Native چه شباهتی با یکدیگر دارند؟

هر دو این تبلیغات، همانطور که اشاره شد بر محتوا استوار است، اعتبار این دو تبلیغ به مدد محل انتشار تعیین می‌شود. در واقع این دو رویکرد در جایی خارج از رسانه شرکت و یا کسب و کار پیاده سازی می‌شوند و اعتبار آن منتشر کننده را به ترافیکی برای خود تبدیل می‌کنند.

تفاوت رپورتاژ آگهی و تبلیغات Native چیست؟

تفاوت شاخص این دو در نوع محتوایی که منتشر می‌شود است، محتوای تولید شده با رویکرد رپورتاژ آگهی عموما به منظور اطلاع دادن به مخاطب است و ترغیب او برای خرید یا استفاده از خدمت یا محصولی است، اما محتوایی که با رویکرد Native نوشته می‌شود سعی در متقاعد سازی، تحت تاثیر قرار دادن و آموزش مخاطب دارد و بسیار نامحسوس عمل می‌کند.

روش سنجش هزینه‌ها متفاوت است

میزان هزینه‌ای صرف شده برای رپورتاژ آگهی و تبلیغات Native متفاوت است علاوه بر این با شاخص‌های متفاوتی هزینه هر کدام تعیین می‌شوند. هزینه رپورتاژ اگهی متناسب با رتبه سایت، میزان اعتبار آن و همچنین حتی جایگاه محتوایی که منتشر می‌شود تعیین می‌شود. اما در بحث تبلیغات Native میزان هزینه نسبت به تعداد ترافیکی که وارد وبسایت شما می‌شود و کلیکی که کاربران روی تبلیغات شما می‌کنند تعیین می‌شود.

روش پیاده سازی متفاوتی دارند

برای مثال اگر شما به عنوان آگهی دهنده بخواهید یک کمپین تبلیغات محتوایی بسازید. به این صورت که شما لینک یک صفحه از وبسایت خود را که می‌خواهید دیده شود (از قبیل یکی از پست‌های وبلاگتان، یا یکی از محصولات وبسایتتان) به کانگورو معرفی می کنید. کانگورو آن صفحه را تحلیل کرده و محتوای آن را شناسایی می‌کند. سپس صفحاتی که نزدیک‌ترین محتوا را به کمپین شما داشته باشد انتخاب می‌شوند و محصولات یا پست شما در این صفحات ترویج و تبلیغ می‌شود. اما در تبلیغ به صورت رپورتاژ آگهی شما وبسایت‌هایی را به انتخاب خودتان یا پیشنهاد آژانس تبلیغاتی و البته به شرط تایید و قبول صاحب آن وبسایت گزینش می‌کنید. ضمن اینکه حساسیت‌های صاحبان وبسایت‌ها همیشه در متنی که می‌خواهید منتشر کنید اعمال می‌شود.

 ابعاد متفاوتی دارند

شما وقتی برای رپورتاژ آگهی هزینه می‌کنید تعداد محدودی وبسایت را هدف خود قرار می‌دهید ولی با تبلیغات Native توسط ابزاری چون کانگورو جریانی از تبلیغات برای شما شکل می‌گیرد و در وب فارسی پخش می‌شود.

بعد از انتشار آن‌ها، مسیر سنجش متفاوت است

عموما سایت‌هایی که شما به آن‌ها رپورتاژ آگهی‌تان را می‌سپارید اطلاعات کمی از رفتار کاربر در اختیارتان قرار می‌دهند، و ماهیتا اطلاعات و آمار چندانی از بازخورد این رپورتاژ تولید نمی‌شود. ولی وقتی از ابزاری چون کانگورو برای تبلیغات Native استفاده می‌کنید پنلی از اطلاعات در مقابل شما قرار می‌گیرد که می‌توانید نوع محتوای خود را ارزیابی کنید و به مرور زمان آن را بهتر کنید.

با اینکه در ذات رپورتاژ آگهی را می‌توان نوعی از تبلیغات Native دانست، اما برای آنکه تبدیل به تبلیغات Native خالص و کامل شود راه دور و درازی وجود دارد.

مقالات مرتبط:
چهار نکته‌ای که باید در مورد تبلیغات همگن بدانید
تبلیغات همگن (Native Advertising)
بازاریابی محتوایی و تبلیغات همگن
تفاوت تبلیغات همگن و بازاریابی محتوایی در چیست؟
چرا باید در استراتژی بازاریابی خود از تبلیغات همگن استفاده کنید؟

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

1 پسند