شبکه های اجتماعی

استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی

مهر ۳۰, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, ,

امروزه تمامی کسب و کارها با هراندازه ای برای رسیدن به اهداف و چشم اندازهایشان در فضای رقابتی کسب و کار نیاز به حضور پررنگ در شبکه های اجتماعی و طراحی استراتژی سوشال مدیا دارند.در این مقاله با چگونگی طراحی استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی در هشت مرحله آشنا می شوید.

۱٫ شناسایی اهداف کسب و کار

هر بخش از استراتژی شبکه های اجتماعی برای اهدافی که مشخص کرده اید به کار می رود. شما نمی‌توانید به راحتی حرکتی به سمت جلو داشته باشید تا زمانی که ندانید برای چه هدفی در حال کارکردن هستید. به اهداف و نیازهای شرکت نگاه عمیق تری داشته باشید و تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید از شبکه‌های اجتماعی برای رسیدن به آن ها استفاده کنید.
شما بدون شک چند هدف شخصی خواهید یافت اما از بین آن ها اهدافی هستند که در راستای نیازها و اهداف شرکت باشند اهدافی مانند افزایش آگاهی برند، حفظ مشتری و کاهش هزینه‌های بازاریابی.
پیشنهاد می شود دو هدف اصلی و دو هدف فرعی برای تمرکز انتخاب کنید. داشتن اهداف زیاد موجب انحراف شما و دست نیافتن به آن‌ها خواهد شد.

۲) تعیین اهداف بازاریابی

اهداف مفید نیستند اگر شما پارامترهای بخصوصی برای فهمیدن اینکه هر کدام چه زمان تحقق می یابند، نداشته باشید.
اهداف بازاریابی تعیین می کند که چگونه از نقطه A (یک هدف غیرممکن) به نقطه B (یک هدف با موفقیت انجام شده) برسیم.
همچنین می توانید اهداف خود را با رویکرد S-M-A-R-T تعیین کنید.
اهداف باید روشن و شفاف(Specefic) ، قابل اندازه گیری (Measurable)، قابل دست یافتن(Achievable)،واقع گرایانه(Realistic) و دارای زمان بندی(Time Based) باشند.

۳) تعیین مشتریان ایده آل

شبکه های اجتماعی
اگر یک کسب و کار با مشکل مشارکت کم مشتریان در پروفایل شبکه های اجتماعی خود روبرو است به این خاطر است که پروفایل دقیقی از مشتریان ایده آل ندارد. لیست خرید می تواند به شما کمک کند که افراد را در زمان و مکان درست و با پیام مناسب به طور صحیح هدف گذاری کنید. وقتی شما در مورد سن، شغل، درآمد، علایق، مشکلات، موانع، عادت ها، چیزهایی که می پسندد و
نمی پسندد، انگیزه ها و مخالفت های مخاطب خود بدانید آن گاه هدف قرار دادن آن ها در رسانه ها ساده تر و ارزان تر است.

۴) رقابت تحقیقاتی

شبکه های اجتماعی
وقتی صحبت از بازاریابی شبکه های اجتماعی می شود، تحقیق در مورد رقبا نه تنها شما را از فعالیت های آن ها آگاه می کند بلکه به شما در مورد تاکتیک های موفقی که آن ها استفاده می کنند ایده می دهد.
با گردآوری یک لیست از حداقل ۳ تا ۵ تعداد از رقبا شروع کنید. در مورد اینکه از کدام شبکه اجتماعی استفاده می کنند،جستجو کنید و استراتژی محتوای آن‌ها را آنالیز کنید. به تعداد طرفداران یا فالورهای آن‌ها و تکرار و زمان پست های آن‌ها نگاهی بیندازید.
همچنین به نوع محتوایی که آن ها می گذارند و گونه ای که به طرفداران خود جواب می‌دهند، توجه کنید.
شما می‌توانید از این قاعده برای پروفایل شبکه های اجتماعی دیگر رقیب خود استفاده کنید.برای مثال در توییتر می توان به Retweet و Favorits توجه کرد.

۵) انتخاب کانال و تاکتیک

خیلی از کسب و کارها در شبکه های اجتماعی مختلف، بدون اینکه بدانند کدام بازخورد بیشتری برای آن‌ها دارد، اکانت دارند. می‌توانید با استفاده از اطلاعاتی که از شخصیت خریداران به دست می‌آورید تشخیص دهید که کدام پلت فرم برای شما مناسب تر است و بدین گونه از تلف کردن وقت در مکان اشتباه دوری کنید.
اگر پیش بینی ها یا مشتریان به شما می گویند که ۴۰% از زمان خود را در فیس بوک و ۲۰% را در توییتر می گذرانند، می دانید که کدام را به عنوان شبکه اجتماعی اولیه و کدام را به عنوان ثانویه برآن تمرکزکرد. زمانی که مشتریان از شبکه‌ی اجتماعی خاصی استفاده می کنند، آنجا دقیقا همان جایی است که شما باید حضور داشته باشید. تاکتیک های شما برای هر شبکه به اهداف شما بستگی دارد. برای مثال اگر هدف شما

۶٫ ایجاد یک استراتژی محتوا

محتوا و شبکه‌های اجتماعی رابطه‌ی همبستگی با‌‌ هم دارند. بدون محتوای عالی، شبکه اجتماعی بی معنا می باشد و بدون شبکه اجتماعی کسی از محتوای شما مطلع نخواهد شد.
هر استراتژی محتوای شبکه اجتماعی موفق سه جز اصلی دارد: نوع محتوا، زمان پست کردن و تکرار پست
نوع محتوایی که شما در هر شبکه اجتماعی پست می کنید به فرم و زمینه‌ی آن بستگی دارد. فرم گونه ای است که شما اطلاعات را ارائه می دهید متن، عکس، ویدیو، لینک و غیره. زمینه می تواند طنز یا جدی باشد، با جزییات و آموزشی باشد یا جور دیگر.
تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می دهد در چه زمان مشخصی بهتر است محتوای شما در شبکه های اجتماعی پست شود.
مشتری های شما منحصربه فرد هستند، پس بهتر است امتحان کنید و ببینید بهترین زمان برای شما چه زمانی است.
تکرار پست به همان اندازه که انتشار محتوا مهم است،اهمیت دارد. شما احتمالا قصد مزاحمت برای برای فالورهای خود را ندارید.

۷) تخصیص بودجه و منابع

شبکه های اجتماعی
برای بودجه بندی برای بازاریابی شبکه اجتماعی به تاکتیک هایی که برای رسیدن به اهداف کسب و کار خود انتخاب کرده اید، نگاهی بیندازید.لیستی جامع از ابزاری که نیاز دارید (ایمیل مارکتینگ، CRMو..) سرویس هایی که برون سپاری خواهیدکرد (طراحی گرافیک یا تولید ویدیو)تهیه کنید. سپس برای هر کدام هزینه‌ی سالیانه را پیش بینی می‌کنیم.
بنابراین لیستی خواهید داشت از مواردی که قرار است سرمایه گذاری کنید و اینکه هرکدام چگونه هزینه های بازاریابی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.بسیاری از کسب و کارها ابتدا بودجه بندی می کنند سپس تعیین می کنند که کدام تاکتیک یا بودجه متناسب است.
اگر هزینه‌ی استراتژی اجرایی از بودجه‌ی برنامه ریزی شده بیش تر شود، تاکتیک ها را بر اساس دوره های زمانی نرخ بازگشت سرمایه (ROI) الویت بندی کنید.

۸) تخصیص نقش ها

مطمئن شوید کسانی که مسئولیت و نقش دارند، کسانی هستند که بهره وری را افزایش می دهند و از سردرگمی و تلاش های بیهوده دوری کنید.زمانی که همه نقش و مسئولیت خود را بدانند، زمان آن رسیده است که برنامه ریزی برای مراحل اجرایی آغاز شود.
می توان به صورت روزانه یا هفتگی یا ماهانه برنامه ریزی کرد. می توان از ابزارهایی مانند Basecamp یا Activecollab برای مدیریت تیم و تخصیص وظایف به هر شخص استفاده کرد. این ابزارها در زمان صرفه جویی می کنند و کمک می‌کنند همه چیز سازمان یافته باشد.

مقالات مرتبط:
۵ روش به دست آوردن نرخ بازگشت سرمایه از شبکه های اجتماعی
چگونه شبکه اجتماعی مناسب کسب‌وکار خود را انتخاب کنم
۱۰ واقعیت درباره بازاریابی شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۱۷

 

یلدا توکل

ليسانس فناوري اطلاعات بودم و در حال حاضر مشغول تحصیل mba هستم، به ورزش،موسيقي و تماشای فيلم و سريال خيلي علاقه دارم. از تجربه كردن و ياد گرفتن چيزهاي جديد لذت مي‌برم، عاشق هيجان هستم.

More Posts

1 پسند