بازاریابی

بازاریابی سنتی در مقابل بازاریابی مدرن

مهر ۲۲, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, ,

بازاریابی سنتی

امروزه تکنولوژی باعث به وجودآمدن تغییر در به دست آوردن اطلاعات افراد شده است. در نتیجه بازاریابی تحول عظیمی یافته است و رفته رفته از شکل سنتی به شکل مدرن تغییر یافته است. اساس بازاریابی سنتی به این شکل است که تبلیغ کنندگان از رسانه‌های جمعی مانند تلویزیون، رادیو و غیره استفاده می‌کنند تا محصول یا پیغام خود را به دست عده زیادی از مخاطبان برسانند به این امید که شاید مشتریان هدف آن را دریافت کنند. در واقع بازاریاب‌ها یا استراتژیست‌ها از قبل گروه خاصی را برای محصول یا خدمات خاص خود مورد هدف قرار نداده اند. بازاریابی سنتی علاوه بر اینکه ممکن است برای مخاطب آزاردهنده باشد و توجه آن‌ها را به این تبلیغات و پیام‌ها جلب نکند، همچنین موجب می‌شود که هزینه تبلیغات افزایش یابد به این علت که جمع زیادی از مخاطبان را شامل می‌شود. ابزارهایی که برای این نوع از بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل تلویزیون، رادیو، تراکت، بازاریابی تلفنی، ایمیل‌های تبلیغاتی و غیره می‌باشند.

بازاریابی مدرن

استراتژی بازاریابی مدرن بر خلاف بازاریابی سنتی که مخاطب را وادار به توجه می‌کند، بر جذب مخاطب تمرکز دارد. در این نوع بازاریابی ارتباط با مخاطبان به صورت دو سویه است در حالیکه در بازاریابی سنتی این ارتباط به صورت یک سویه می‌باشد. مخاطبان می‌توانند از طریق ایمیل، شبکه‌های اجتماعی ،نرم افزار و… باکسب و کارها آشنا شوند، با آن‌ها ارتباط برقرار کنند و نظرات خود را با آن‌‌ها به اشتراک بگذارند. این ارتباط مستقیم و دوسویه نه تنها به وفاداری مشتریان منجر می‌شود، بلکه به شناسایی و حل مشکلات در کسب و کارها کمک می‌کند. باید به این نکته توجه داشت که مشتریان این قدرت را دارندکه سفیر برند شما باشند. آن ها می‌توانند محتوای شما را در شبکه‌های اجتماعی ترویج دهند و باعث رجوع کردن بقیه به آن شوند.
بازاریابی مدرن بر پایه فعالیت هایی کلیدی استوار است :
SEO : سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو نقش بسزایی در بازاریابی مدرن دارد. با استفاده از این تاکتیک سایت شما با جستجوی کلمات کلیدی در رنک‌های بالاتری قرار می‌گیرد.
ایجاد محتوا : برای اینکه سایت شما در رنک‌های بالاتری قرار گیرد لازم است محتوای با ارزشی تولید کنید. شما می‌توانید با استفاده از ویدیو، کتاب‌های الکترونیکی، وبینار و…. مخاطبان را به سمت خود جذب کنید.
فراخوان : جذب مخاطب با استفاده از محتوا زمانی مفید واقع می‌شود که از او دعوت به انجام عملی شود. مثلا می‌توان در ازای دانلود یک کتاب الکترونیکی آدرس ایمیل او را دریافت نمود.
شبکه‌های اجتماعی: از این پلتفرم‌ها می‌توان برای ترویج محتوا استفاده کرد تا به طور ویروسی پخش شوند و به دست عده زیادی برسند. بهتر است به جای بهره جستن از چند کانال محدود و پرمخاطب از تمامی کانال‌های موجود به نوعی استفاده کرد تا در صورت جایگزینی یا ظهور شبکه‌های جدید مخاطبان را از دست نداد.
ایمیل: ایمیل ابزاری موثر برای تقویت رابطه ی مستمر با مشتریانی است که به نوعی به محصولات و خدمات شما علاقه‌ای نشان داده‌اند. می‌توان برای آن‌ها ایمیل به صورت خبرنامه همراه با نکاتی در مورد صنعت موردنظر و پیشنهادهایی عالی در مورد محصولات ارسال کرد.

مرسدس بنز- کمپین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی موفق و پی در پی

بازاریابی
این گونه به نظر می‌رسد که مرسدس بنز همیشه در کمپین‌های شبکه اجتماعی اش برنده است. یکی از بارزترین نمونه‌های آن به سال ۲۰۱۳ برمی‌گردد که شاید بتوان از آن به عنوان یکی از بهترین کمپین‌های اینستاگرام نام برد. مرسدس برای دستیابی به بازار مخاطبان جوانتر خود پنج عکاس برتر اینستاگرام را استخدام کرد که از چرخ‌های مدل جدید CLA عکس بگیرند هر عکاسی که بیشترین لایک را می‌گرفت می‌توانست صاحب ماشین شود.
در پایان کمپین مرسدس بنز به این نتایج دست یافت :
– ۸۷,۰۰۰,۰۰۰ بازدید کننده عضو اینستاگرام
– ۲,۰۰۰,۰۰۰ لایک در اینستاگرام
– دارایی‌های جدید بازاریابی به تعداد ۱۵۰ (عکس های خیره کننده)

داو (Dove) – ارتباط داشتن با مخاطبان هدف

بازاریابی
یکی از اهداف برند داو این است که کاری کند زن‌ها نسبت به خود احساس مثبتی داشته باشند. آن ها بازار هدف خود را می‌شناسند و گونه ای خلق محتوا می‌کنند که داستان به خانم‌ها ربط پیدا می‌کند. داو بر اساس تحقیقاتی که انجام داد متوجه شد ۸۰% خانم‌ها با نظرات منفی در شبکه‌های اجتماعی مواجه می‌شوند. هدف داو این بود که این مساله را تغییر دهد و از شبکه‌های اجتماعی یک تجربه‌ی مثبت‌تری بسازد. در نتیجه، داو با توئیتر تیمی تشکیل دادند و ابزاری برای اثرات #زیبا صحبت کن راه اندازی کردندکه با استفاده از این ابزار آن‌ها متوجه می‌شدند کدام کلماتی که به بدن مربوط می‌شوند بیشتر توسط مردم استفاده می‌شود و چه زمانی نظرات منفی ظاهر می‌شوند.
– #زیبا صحبت کن بیش از۱۶۸,۰۰۰ بار استفاده شد.
– داو توانست ۸۰۰ میلیون بازدید کننده از این کمپین به دست آورد.

امیریتس (Emirates) – عمل کن،حرف نزن

چگونه می‌توان ۲۱,۰۰۰ نفر را به سمت خود جذب کرد تا کلاس بیزینس پرواز را خریداری کنند؟ تجربه.
به عنوان یک ایرلاین خارجی و پرچمی متعلق به خاورمیانه کار راحتی نیست که بازار ایرلاین‌های آمریکایی را در هم شکست و کاری کرد که مردم از بین سایر خطوط هوایی شما را انتخاب کنند. برنامه ریزی و سرویس دهی عالی به تنهایی برای تحقق این امر کافی نیست. نمی‌توان فقط در حرف متمایز بودن برند را به مخاطبان زبانزد کرد،باید در عمل به آن‌ها این تمایز را اثبات کرد. این یعنی دقیقا همان کاری که تیم بازاریابی امیریتس انجام می‌دهد.

آن‌ها در اکانت شبکه‌های اجتماعی خود ویدیوهایی کوتاه از مسیرهای پروازی و هواپیماها قرار می‌دهند و با نظردهندگان مکاتبه می‌کنند. آن‌ها همچنین از تاثیرگذاران کمک می‌گیرند که با شخصیت و سلیقه خریداران آشنا شوند. برای مثال این خط هوایی از جنیفر آنیستون، هنر پیشه آمریکایی، برای یکی از فیلم‌های تبلیغاتی خود به عنوان تاثیرگذار برند استفاده کرد.

مقاله مرتبط:
بازاریابی درونی (Inbound) در مقابل بازاریابی بیرونی (Outbound)

 

یلدا توکل

ليسانس فناوري اطلاعات بودم و در حال حاضر مشغول تحصیل mba هستم، به ورزش،موسيقي و تماشای فيلم و سريال خيلي علاقه دارم. از تجربه كردن و ياد گرفتن چيزهاي جديد لذت مي‌برم، عاشق هيجان هستم.

More Posts

0 پسند