محتوا

اصول محتوا نویسی

مهر ۲۱, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, , ,

محتوا نویسی وب همچون مقاله نویسی برای نسخ چاپی است، این دقیقا همان چیزی است که بیشتر افراد فکر می‌کنند، اما واقعیت چیست؟ آیا متخصصان وب و کارشناسان تولید محتوا نیز همین عقیده را دارند؟ در این مقاله نکات جالبی را در این باره به شما توضیح می‌دهیم.
ابتدا به پاسخ، سوال مطرح شده در ابتدای مطلب، می‌پردازیم. باید بگوییم که خیر! اصول محتوا نویسی در اینترنت با نگارش مقاله برای نسخه‌های چاپی مانند روزنامه‌ها و مجله‌ها متفاوت است، گرچه اصول اصلی برای نگارش محتوا و مقاله یکی است، اما در حجم نگارش و کلمات به طور کلی با هم متفاوت هستند.

اصول اصلی محتوا و مقاله چیست؟

محتوا
به طور کلی هر نوشته‌ای که به منظور رساندن اطلاعاتی خاص در یک حیطه ی مشخص به مخاطب باشد، مقاله نامیده می‌شود. اصطلاح مقاله بیشتر برای نسخ چاپی به کار برده می‌شود و اصطلاح محتوا دقیقا معادل همان مقاله است اما برای سایت و وبلاگ. به عبارت ساده تر، محتوا از نظر تعریف، همان مقاله ی چاپی است که در اینترنت منتشر می‌شود.
هر نوشته اعم از مقاله یا محتوا؛ دارای سه بخش اصلی است که آن را اصول اصلی نگارش مقاله می‌دانند؛ این اصول شامل: مقدمه، بدنه اصلی و نتیجه‌گیری است که هر کدام به نوبه خود بسیار مهم هستند. حذف هر یک از این اصول سبب وارد شدن خدشه‌ی بسیار جدی به مقاله است، چرا که در فهم و رساندن موضوع به مخاطب ضربه وارد می‌کند و وی را از درک صحیح و کامل منظور، باز می‌دارد.

مقدمه

شروع و ابتدای هر مقاله را مقدمه تشکیل می‌دهد، هر نویسنده‌ای باید چند خطی را درباره معرفی موضوعی که درباره آن می‌خواهد مطلب بنویسد، توضیح دهد. هرگز نباید به سرعت وارد اصل قضیه شد. تصور کنید که ما به یکباره خواننده را با سوژه اصلی مقاله، روبرو کنیم و در واقع، قبل از آماده شدن ذهن خواننده، شروع به صحبت کرده‌ایم و این موجب می‌شود بخش‌ها و حرف‌های اولیه از دست برود؛ چرا که تمرکز خواننده را با خود ندارد.

بدنه اصلی

بخش دوم هر مقاله را بدنه اصلی می‌گویند، اینجا درست همان مرکزی است که نویسنده شروع به صحبت درباره موضوع اصلی مطلب می‌کند. نویسندگان متبحر در همین بخش نیز با اصول پله ای پیش می‌روند و مانند یک آشپز که مواد اولیه غذا را به ترتیب وارد قابلمه روی شعله می‌کند، آن‌ها نیز به ترتیب یک موضوع را از جزئی به کلی یا برعکس به مخاطب توضیح می‌دهند. هر کدام از این فنون، شیوه‌های خاصی است که نویسنده با توجه به موضوع آن را انتخاب می‌کند. در واقع با توجه به پیچیدگی یا سادگی متن این سبک ها انتخاب می‌شود.
در بدنه اصلی، نویسنده باید کلیه نکات و مطالبی را که درباره موضوع اصلی می‌خواهد بگوید، عنوان کند.

نتیجه گیری

بخش انتهایی مقاله، همانجایی است که مخاطب منتظر است تا نتیجه را متوجه شود. هر حرف و موضوعی را که در مقاله مطرح کرده‌اید باید در بخش آخر، جمع بندی کنید. شاید برخی به این فکر کنند که خود مخاطب متوجه منظور نهایی می‌شود اما در اصول نویسندگی مقاله و محتوا، نتیجه گیری بسیار مهم است. نویسنده می‌تواند در بخش آخر، هدف اصلی خود را از مقاله بازگو کند و بر آن اصرار ورزد.

تفاوت اصلی محتوای وب و مقاله نویسی نسخ چاپی

بزرگترین تفاوت این دو سبک، در حجم نوشتاری آن‌ها است، نویسنده محتوای وب باید تبحر کافی در زمینه خلاصه نویسی بدون ورود ضربه به موضوع اصلی را داشته باشد. محتوای وب محدوده کلمات مشخصی دارد، نباید مانند مقاله روزنامه‌ای و چاپی بلند و طولانی باشد. تعداد کلمات محتوای وب باید به اندازه ی مجاز بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه برای موضوعات جزئی تر و بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه برای موضوعات مهم و کلی تر باشد.
نویسنده ی محتوا باید بتواند چه در مقاله کوتاه و چه در مقاله بلند، تمامی اصول بدنه اصلی را رعایت کند و کوتاهی مقاله وی را از بخش های اصلی دور نکند.

مقالات مرتبط:
۴ تکنیک برای ایجاد محتوای عالی از زبان متخصصان
محتوای قوی چه ویژگی هایی دارد؟
بهترین پیشنهاد درباره چگونگی تولید محتوای خوب
چهار روش تولید محتوا برای دسترسی به مخاطبان بیشتر و افزایش مشارکت آن‌ها

 

نفیسه اسلامبولچی

من یک نویسنده هستم علاقه اصلی من ادبیات ایران سرفراز است. از کودکی دست به قلم بوده ام و هنوز هم این راه را ادامه خواهم داد. تخصص اصلی من، در زمینه نسخ چاپی است و چند سالی است که در فضای وب نیز، مشغول نگارش مقالات در زمینه های متفاوت هستم.

More Posts

1 پسند