بازاریابی محتوایی

چگونه یک تبلیغ کوتاه و مفید بنویسیم ؟

مهر ۲۱, ۱۳۹۶

برچسب‌ها,

تبلیغات از بخش های مهم دیجیتال مارکتینگ به شمار میرود. یک تبلیغ کوتاه، اگر درست نوشته شود میتواند فرصت خیلی خوبی برای تجارت باشد. برای درست کردن تبلیغ خود قبل از هرکاری از خود بپرسید:

میخواهید مردم چه کار کنند؟

این “چرا”ی تبلیغ شماست. چرا میخواهید تبلیغ کنید؟ انتظار چه بازخوردی را از مردم دارید؟ اگر نتوانید به این چرا پاسخ دهید، تبلیغات شما فقط تلف کردن زمان و هزینه خواهد بود.

مثلا یک وکیل هستید و میخواهید یک تبلیغ برای خودتان درست کنید. شما میخواهید که مردم با شما قرار ملاقات بگذارند و شما را استخدام کنند تا در مسائل حقوقی و مالی وکیلشان باشید. این “چرا”ی تبلیغ شماست_دلیلی که برای آن میخواهید تبلیغ کنید.
تبلیغ

اما چگونه تبلیغ را بنویسیم؟

محدودیت آشکاری که در تبلیغات کوتاه با آن مواجه هستید، کمبود فضاست. باید از فضای کوچکتان بهینه استفاده کنید. جایی برای سخنرانی ندارید. تیترتان باید توجه مخاطب را جلب کند و پیشنهاد شما باید به اندازه کافی قوی باشد تا قرارداد را از آن خود کنید. در غیر این صورت خواننده ها از تبلیغ شما به راحتی میگذرند و این برای شما از دست دادن زمان و هزینه خواهد بود.

کلید موفقیت در تبلیغات کوتاه، هدفگذاری است. روی این تمرکز کنید که میخواهید دقیقا چه کسانی را جذب تبلیغتان کنید.

تبلیغتان را ساده نگه دارید. اگر دو کلمه پیام را میرساند، از پنج کلمه استفاده نکنید. کلمات اضافی را بدون نگرانی حذف کنید.

نگران نباشید، لازم نیست برای نوشتن یک تبلیغ کوتاه، استاد ادبیات باشید. دانش اولیه ی نوشتن کافیست. چون هرچه کلمات ساده تر و عامیانه تر باشند شما به هدفتان نزدیک تر میشوید.

سه مشخصه که تبلیغتان باید داشته باشد:

-یک پیشنهاد متقاعد کننده

-یک تیتر مرتبط که توجه مخاطب را جلب کند

-اطلاعات تماس، طوری که به راحتی در دسترس باشد

همین! هر کار دیگری اضافه است. این سه نکته را رعایت کنید تا نتیجه را ببینید.

اما منظور از پیشنهاد متقاعد کننده چیست؟

پیشنهاد، روشی ست که شما با آن مشتریان را متقاعد میکنید تا با شما تماس بگیرند، از شما خرید کنند، یا کاری را که شما میخواهید انجام دهند. اما چرا مشتریان باید کاری را که شما میخواهید انجام دهند؟  پیشنهاد شما، واکنش مردم به تبلیغتان را تعیین میکند. شما تجارت و مشتریان خود را میشناسید، خود را جای آنها بگذارید، از خود بپرسید چه چیزی شمارا تشویق میکند که از یک جا خرید کنید؟

همواره به یاد داشته باشید که یک تبلیغ با پیشنهاد ضعیف برای شما جز اتلاف وقت و هزینه چیزی ندارد. پیشنهاد شما باید به اندازه ای قوی و متقاعد کننده باشد که مشتری تلفن را بردارد و با شما تماس بگیرد، یا به فروشگاه شما بیاید.

هرچیزی را که پیشنهاد میدهید اطمینان حاصل کنید که آن را با کلمات ساده و کوتاه بیان میکنید. کلماتی مثل “مجانی!” یا “حراج بزرگ!” معمولا خوب عمل میکنند. چون شما فضای کافی برای توضبحات اضافه نداربد.

در همان مثال وکیل، شما نمیتوانید پیشنهاد “حراج وکالت” یا “وکالت مجانی” بدهید. اما “مشاوره ی رایگان” پیشنهاد خوبیست.

به یاد داشته باشید پیشنهاد شما ممکن است مردم را کنجکاو کند با شما تماس بگیرند یا قرار ملاقات بگذرند اما لزوما منجر به “خرید” نمیشود. برای آنکه احتمال خرید را بالاتر ببرید باید عنوان یا تیتر مناسب برای تبلیغتان انتخاب کنید.

چگونه یک تیتر مناسب بنویسیم؟

تیتر یا عنوان، بخشی است که باید به چشم مخاطب بیاید و توجه او را جلب کند تا تبلیغ شما را بخواند. اگر تیترتان جذاب نباشد، تبلیغ شما خوانده نخواهد شد. در تبلیغات کوتاه، ساده ترین تیتر ها، بهترین هستند. مثلا کلمه ی “coffee” کلمه ای ساده و کوتاه است که در تبلیغات رستوران ها و کافه ها تاثیر بسیار خوبی دارد.

در مثال وکیل، تیتر “وکالت طلاق” میتواند مناسب باشد. چون کسانی که به تازگی وارد پروسه ی طلاق شده اند تبلیغ را دیده و به آن جذب میشوند.

تیتر خود را بزرگ بنویسید. فضای زیادی را به آن اختصاص دهید. تیتر شما بخشی است که باید توجه مخاطب را جلب کند پس ارزش این را دارد که فضای بیشتری از تبلیغ را در اختیار داشته باشد.

اطلاعات تماس را چگونه بنویسیم؟

اطلاعات تماستان کوتاه باشد. ترجیحا یک راه تماس با خودتان در نظر بگیرید و آن را با فونت بزرگ و قابل دیدن در تبلیغ خود بگذارید. اگر میخواهید با شما تماس تلفنی برقرار کنند شماره تلفن خود را بگذارید و از آنها بخواهید به شما زنگ بزنند یا اگر میخواهید وبسایتتان را ببینند، آدرس وبسایت را گذاشته و از آنها بخواهید به وبسایتتان بروند.

یادتان است قبل از نوشتن تبلیغ باید چه کار میکردید؟ (بدانید که میخواهید مردم چه کار کنند)  اینجا قسمتی است که به آنها میگویید چه کار کنند. آیا میخواهید با شما تماس بگیرند؟ پس شماره ی خود را بگذارید و از آنها بخواهید که از آن استفاده کنند.

همین!

پس کافی است به یاد داشته باشید که یک تبلیغ خوب سه مشخصه دارد( تیتر قوی، پیشنهاد متقاعد کننده و اطلاعات تماس) و با رعایت این سه مورد، یک تبلیغ خوب خواهید داشت.

منبع: رهام‌تک

 

تینا اصلانی

در رشته مهندسی فناوری اطلاعات تحصیل کردم، بیش از دو ساله که در زمینه بازاریابی و شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم. به عکاسی خیلی علاقه دارم، ویولن می‌زنم، فیلم و سریال تماشا می‌کنم و عاشق سفر و طبیعت هستم.

More Posts

Follow Me:
TwitterLinkedIn

0 پسند

ديدگاه ها (1)

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.