محتوای قوی چه ویژگی هایی دارد؟

شهریور ۳۱, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, , ,

این روزها همه از اهمیت محتوا آگاه هستند. چه مدیران کسب و کارهای مختلف که به دنبال استخدام مسئولان محتوا و رونق دادن به کسب و کارشان با تولید محتوا هستند چه آن‌ها که می‌خواهند وارد بازار تولید کننده‌های محتوا بشوند از اهمیت به خوبی آگاه هستند. مدیران و صاحبان کسب و کارها و چه تولید کننده‌های محتوا باید بدانند یک محتوای قوی چه ویژگی‌هایی دارد. عدم درک درست از محتوا، مدیر محتوا و تولید کننده محتوا را با یکدیگر درگیر می‌کند.

مدیران و صاحبان کسب و کارها و چه تولید کننده‌های محتوا باید بدانند یک محتوای قوی چه ویژگی‌هایی دارد. چرا که در امور جاری خود به سوالات زیر بر می‌خورند:

  1. وقتی از محتوا حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم؟
  2. از کجا بدانم محتوای قوی از مدیر محتوا دریافت می‌کنم؟

یک مدیر یا یک تولید کننده محتوا اگر نتواند به سوالات بالا پاسخ بدهد قطعا در زمینه تولید محتوا و بازاریابی محتوا توفیقات چندانی نخواهد داشت. شاید راهنمایی ابتدایی زیر در ادامه مفید باشد.عدم درک درست از محتوا، مدیر محتوا و تولید کننده محتوا را با یکدیگر درگیر می کند.
برای مطالعه بیشتر : مدیرعامل و مدیر محتوا کجا با یکدیگر درگیر می شوند؟

محتوای قوی

تعریف محتوا چیست؟

وقتی از محتوا حرف می‌زنیم منظورمان هر المانی است که از زبان انسانی در آن بهره برده شده است. با این تعریف محتوا می‌تواند یک نوشته، تصویر، ویدیو، صوت باشد که در هر قالبی چون، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، بیلبوردها، بلاگ، توضیحات محصول و … می‌تواند منتشر بشود.

محتوای قوی چه طور شناخته می‌شود؟

محتوای خوب و بد واقعا وجود ندارد، مثلا ما وقتی یک متن را می‌نویسیم یا می‌خوانیم در واقع در حال استفاده از قدرت کلمات برای خلق یک محتوا هستیم تا توانایی تغییر در ذهن مخاطب به وجود بیاورد. قاعده استفاده ما از کلمات بر مبنای نه خوب و بد بودن آنهاست بلکه بر مبنای قدرت و وزن کلمه است. شاید این سوال به وجود بیاید که محتوای قوی چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک: اورجینال بودن به محتوا قدرت می‌بخشد

خلاء‌های وب فارسی تنها با محتوای انگلیسی پر نمی‌شود چرا که نه سازوکار کسب و کارهای ایرانی همانند کسب و کارهای خارجی است و نه مخاطبان ایرانی همانند مخاطبان دیگر جاهای دنیا است. پس اورجینال بودن یک محتوا قطعا برای آن مزیت به شمار می‌رود. ولی منظور از اورجینال بودن ترجمه نبودن نیست، منظور محتوای منحصر به فردی است که مشابه آن در وب فارسی کمتر دیده می‌شود.

دو: محتوای قوی ارزش تولید می‌کند

تولید کننده محتوا وقتی محتوا را می‌نویسد باید متوجه این نکته باشد که هر آن شاید مدیراش او را با این سوال روبه رو کند که: محتوایی که تولید شده چه ارزشی به کسب و کار من می‌دهد؟ تولید کننده محتوا باید جوابی صریح و شفاف به مدیر داشته باشد.( ارزشی که مدیرها دنبال آن هستند عموما بر اساس متریک‌های خاصی است لذا تولید کننده محتوا بر اساس آن متریک‌ها باید به تولید محتوا بپردازد) در تولید محتوای قوی همچنین تولید کننده محتوا باید به خواننده نیز ارزشی بی بدیل بدهد تا میزان وفاداری او بالا تر برود.

سه:به روز بودن اصل مهمی در تولید محتوا است

سرعت تغییر زمان و وقوع حوادث در زندگی روزمره به قدری زیاد شده که خواندن تاریخ برای انسان‌های مدرن و امروزی تقریبا ناممکن شده است، مخصوصا در فضای وب که انتشار محتوا سرعت سرسام آوری دارد. در چنین شرایطی محتوایی که تولید می‌شود باید به روز باشد و برای مخاطبین امروز نوشته شود.

چهار:محتوای قوی براساس مخاطب تولید شود

تولید کننده محتوا، هر محتوایی که تولید می‌کند باید بداند مخاطبین محتوای تولید شده چه کسانی هستند هر چقدر مخاطبین محتوا هوشمندانه انتخاب شوند و نیازهای آن‌ها در محتوا خوب پاسخ داده شود، محتوای تولید شده قدرت بیشتری دارد.

پنج:محتوا متناسب با قالب انتشار

محتوای یک ایمیل نمی‌تواند هشتصد کلمه باشد همچنین نوشته‌ای که همراه با پست اینستاگرامی منتشر می‌شود بهتر است با تصویر ارتباطی داشته باشد، اینکه محتوا چقدر در ظرف و قالب انتشار خوب عمل بکند از شاخص‌های قدرت محتوا به شمار می‌رود. گرچه ابزاری چون کانگورو و شبکه‌های اجتماعی همه چیز را به خوبی منتشر می‌کنند.

شش: بر مبنای اطلاعات

یک محتوای قوی حتما به گونه ای نوشته می‌شود که در برگیرنده اطلاعات است، اینکه این اطلاعات چقدر به روز، اورجینال، دارای ارزش و متناسب با مخاطب نوشته شده به همان نسبت بر قدرت محتوا اضافه می‌کند.

هفت:محتوا باید درگیری ایجاد کند

محتوا با هدف ایجاد درگیری مابین کسب و کارها و مخاطبین تولید می‌شود. بهترین محتواها اگر دست به دست نشوند و مخاطبان گسترده‌ای پیدا نکند ضعیف هستند.

هفت نکته‌ای که در مورد محتوای قوی ذکر شد را می‌توان در مورد انواع قالب‌های محتوایی در نظر داشت و با توجه به هر شاخص محتوای تولید شده را مورد سنجش قرار داد. این هفت نکته به طور کلی عنوان شده‌اند البته که تنها نباید به این هفت نکته بسنده کرد و متناسب با هر قالب انتشار باید به شاخص‌هایی برای ارزیابی محتوا پرداخت.

حال برای اینکه محتوای خود را به مخاطب هدف خود بشناسانید تا محتوای شما را ببینند و با کسب و کار شما در تعامل باشند، می‌توانید از پلتفرم کانگورو برای این کار استفاده کنید. کانگورو محتوای شما را کرال کرده و در مرتبط ترین صفحات وب به نمایش می‌گذارد تا مخاطبان شما محتوای شما را پیدا کرده و برند و کسب و کار شما را بشناسند.

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

0 پسند

ديدگاه ها (2)

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.