سه عامل کلیدی در یک کمپین بازاریابی شخصیتی موفق

شهریور ۴, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, ,

بازاریابی محتوایی و بازاریابی شخصیتی در فضای دیجیتال به هم مرتبط هستند. اما تفاوتی وجود دارد. بازاریابی محتوایی می‌تواند به عنوان ایجاد و توزیع محتوا برای دستیابی به اهداف برند تعریف شود، از جمله تقویت هویت برند و فعالیت‌های سودآور از سوی مخاطب. بازاریابی شخصیتی اهداف یکسانی دارد. بازاریابی شخصیتی محتوا را از نقطه نظر یک منبع قابل اعتماد یا تاثیر گذار به جای دیدگاه برند، تولید می‌کند.

پیام‌های اشخاص تاثیرگذار به رشد چشمگیر و پذیرش بازاریابی شخصیتی به عنوان یک کمپین استراتژی خواهد شد. در حال حاضر هزینه بازاریابی شخصیتی بر اساس رشد فعلی ۵۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده، تا سال ۲۰۲۰ از ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار متغیر خواهد بود. میزان پذیرش بازاریابی شخصیتی نیز بسیار بالاست. ۸۱ درصد از برندها در حال حاضر با حداقل یک شخص تاثیر گذار کار همکاری می‌کنند و ۸۴ درصد از برندها برای توسعه کمپین بازاریابی شخصیتی خود تا ۱۲ ماه آینده در حال برنامه ریزی هستند.
با وجود استفاده گسترده از بازاریابی شخصیتی، بیش از نیمی از برندهای جهان هنوز در تلاش برای سنجش عملکرد عملکرد بازاریابی شخصیتی هستند. این که آیا هدف بازاریابی شخصیتی رسیدن به مخاطب جدید یا هدف است، نرخ تبدیل آن به چه صورت است، به عنوان مثال درباره یک محصول جدید به اندازه کافی توجه‌ها را جلب می‌کند یا خیر، این سه استراتژی همیشه باید مورد توجه قرار گیرند.

۱) دسترسی خوب است اما تعامل بهتر از آن است

بازاریابی شخصیتی
یکی از بزرگترین ناهنجاری‌ها در بازاریابی شخصیتی این است که دسترسی را معیار اصلی کیفیت در شخص تاثیرگذار در نظر بگیرید. اغلب بازاریابان تنها اشخاص تاثیر گذار در شبکه‌های اجتماعی را بر مبنای تعداد فالوورهای وی انتخاب می‌کنند.
بر اساس تجربه، این استراتژی همیشه منجر به موفقیت در کمپین نخواهد شد. بازاریابان به جای تمرکز بر تعداد فالوورهای شخص تاثیر گذار، باید بررسی کنند که چگونه مخاطبان شخص تاثیرگذار در تعامل با وی هستند. معیارهای تعامل اشخاص تاثیرگذار، بر خلاف دسترسی، نشان می‌دهد که شخص تاثیر گذار می‌تواند مشارکت مخاطبان قوی را در پی داشته باشد.
معیارهای تعامل که بازاریابان باید هنگام انتخاب شخص تاثیرگذار در نظر داشته باشند، در محتوا یا پلتفرمی که شخص تاثیرگذار در آن تخصص دارد، متغیر است (به عنوان مثال ویدئوهای یوتیوب، پست‌های اینستاگرام، پست‌های وبلاگ و غیره). بازدیدکنندگان وبسایت، دیدگاه‌ها، لایک‌ها، نظرات، اشتراک گذاری‌ها در محتوا نشان می‌دهد که یک شخص تاثیرگذار محتوایی تولید می‌کند که مخاطبان با آن ارتباط برقرار می‌کنند.
اعمال این معیارها در پست‌های شخص تاثیرگذار می‌تواند یک استراتژی قوی در انتخاب شخص تاثیرگذار شما باشد. معیارهای تعامل در کمپین بازاریابی شخصیتی با کلیک‌ها، ثبت‌نام و فروش تعیین می‌شود. این معیارهای مشخص باید ارزیابی شوند تاآگهی دهندگان دریابند که پست‌های آنان عملکرد مطلوبی دارد یا خیر.

۲) تاکید بر ایجاد محتوایی که قابلیت به اشتراک پذیری داشته باشد

بازاریابی شخصیتی
در میان شیوه‌های رایج که بازاریابان کمپین‌های خود را از خراب می‌کنند، قرار دادن شرایط بسیار زیاد در محتوای شخص تاثیرگذار است. یکی از دلایل اصلی که بازاریابان اشخاص تاثیرگذار را در شبکه‌های اجتماعی انتخاب می‌کنند این است که آن‌ها به این دلیل معروف شده اند که محتوای آن‌ها هم جنبه فروش دارد و هم معتبر است. اشخاص تاثیرگذار برای مصرف کنندگان ارزشمند و قابل اعتماد هستند. آن‌ها روابط خود را بر اساس کلام منحصر بفرد خودشان با مخاطب می‌سازند.
هنگامی که برندها کنترل محتوای اشخاص تاثیرگذار را بدست می‌گیرند، محتوای آن‌ها بیش از حد جنبه فروش پیدا می‌کند. با این کار مخاطبان تغییر در سبک محتوای تاثیر گذار را حس می‌کنند و اعتبار وی و کارایی کمپین به خطر می‌افتد. به طور خلاصه بازاریابان باید کنترل تولید محتوای خلاقانه را به عهده شخص تاثیرگذار گذاشته و به آن‌ها اجازه دهند محتوا را به سبک خودشان تولید کنند. در حالی که یک برند باید به شخص تاثیرگذاری که انتخاب کرده اعتماد کند، بازاریابان باید نکات اصلی که لازم است در پست تبلیغاتی شامل باشد را فراهم کنند.
مهمتر از همه، برندها باید همیشه بر روی محتوایی که قابلیت اشتراک گذاری داشته باشد، تاکید داشته باشند. محتوای شر پذیر محتوایی است که افراد می‌توانند آن را در زندگی خود شامل کنند. در حالت ایده‌آل محتوای شر پذیر محتوای مفید خواهد بود. به عنوان مثال، بررسی یک محصول احتمال کمی دارد که یک مدت طولانی به اشتراک گذاشته شود در مقایسه با یک ویدئو آموزشی از یک محصول. سرانجام بازاریابان برندها می‌توانند برای اطمینان از اینکه یک محتوا کیفیت خوبی دارد، استانداردهای کیفیت یک محتوا را تنظیم کنند. بهترین پست‌های تبلیغاتی معمولا از سطح بالایی از ایمپرشن‌ها، بازدیدها، نظرات، شرها و دسترسی برخوردارند، تمامی معیارهایی که اثربخشی یک کمپین بازاریابی شخصیتی را نشان می‌دهد.

۳) ساده اما قدرتمند؛ از یک CTA قوی استفاده کنید

درحالی که بازاریابان همیشه باید اشخاص تاثیرگذار را براساس نکات اصلی و پیام کمپین انتخاب کنند، مهمترین نکته اصلی یک CTA قوی است. راه‌های زیادی برای افزودن CTA قوی وجود دارد، اما CTAها اول از همه باید مخاطب شخص تاثیر گذار را درباره آن برند تبلیغاتی تحت تاثیر قرار دهد.
CTAها می‌توانند در پیشنهاد شخص تاثیرگذار یک تخفیف خوب، یک پیشنهاد مفید، یا یک دستورالعمل ساده و صریح برای بازدید کنندگان محسوب شوند. CTAها باید در محتواها برجسته و واضح باشند تا بیننده را جذب کنند. به عنوان مثال یک تاثیرگذار باید CTA را در ابتدای ویدئوی تبلیغاتی خود قرار دهد یا CTA باید در عنوان محتوا قرار گیرد.
برند یک CTA را تعیین می‌کند و از شخص تاثیرگذار درمورد کمک به مشاوره بهترین روش‌های جذب مخاطب درخواست کمک می‌کند. براساس تجربه کمپین‌های با تخفیف معمولا عملکرد خوبی داشته‌اند. آن‌ها نه تنها مخاطب را جذب کرده‎‌اند بلکه افراد تاثیرگذار را بر سر شوق آورده‌اند. تاثیرگذاران همیشه به دنبال راه‌هایی برای ارائه پیشنهاداتی به مخاطبان خود هستند و به ویژه بسیار مشتاقند زمانی که پیشنهادی برای ارائه دادن است، این کار را انجام دهند.

نتیجه

طیف گسترده‌ای از پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی همراه با انتخاب مناسب تاثیرگذاران، بازاریابان در انتخاب کمپین بازاریابی شخصیتی گمراه می‌کند. همیشه این تاکتیک‌ها را به خاطر بسپارید تا برنامه کمپین بازاریابی شخصیتی بر اساس یک پایه محکم ساخته شود:
– استفاده از شاخص‌های تعامل به عنوان شاخص‌های موفقیت
– اجازه کنترل محتوا توسط اشخاص تاثیرگذار
– یک CTA قوی ایجاد کنید
به نظر شما چه معیارهای دیگری در موفقیت یک کمپین بازاریابی شخصیتی مهم است؟
درباره بازاریابی شخصیتی این مطالب را نیز بخوانید:
برندها چگونه می‌توانند از بازاریابی شخصیتی (Influencer Marketing) بهره ببرند؟
بازاریابی شخصیتی (Influencer Marketing)

منبع: Outbrain

 

نورا شاطرپور

من در رشته مهندسی صنایع تحصیل کردم و حدود ۳ سال هست که در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارم. در حال حاضر در دپارتمان ارتباط با مشتری کانگورو هستم. به مد,سفر,خرید کردن و رستوران رفتن علاقه زیادی دارم.

More Posts - Website

0 پسند

ديدگاه ها (1)

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.