اهمیت سئو و بازاریابی محتوا

مرداد ۳۱, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, ,

سئو و بازاریابی محتوایی داخل سرزمین دیجیتال در جنگ رتبه بندی و بهینه سازی سایت‌ها، دو شخصیت ناسازگار به شمار می‌آیند؛ در حالیکه انقدر به هم نزدیک هستند که در واقع دو شخصیت متفاوت از یک نفر بر جا می‌گذارند.

بازاریابی محتوایی همان هنر برقراری ارتباط و ایجاد اعتماد در ذهن مخاطبان است به طوریکه اگر صاحبان یک کسب‌‌و‌کار، محتوای ارزشمند را به صورت دائم در اختیار مشتری قرار دهند، آنها به پاس حس اعتماد و تعلق که به تولید کننده محتوا دارند، تبدیل به مخاطب و مشتری دائم می‌شوند. از طرفی سئو می‌تواند صفحات وب را برای موتورهای جستجو جالب و فریبنده کند به طوری که نتایج جستجو کلمات کلیدی مخاطب می‌شود همان صفحات بهینه شده در بالاترین امتیاز.

سئو و بازاریابی محتوا هر دو جذب مخاطب و ترافیک می‌کنند پس این شایعه‌ی ناسازگاریشان از کجا نشأت می‌گیرد؟

سئو
داستان باور غلط ناسازگاری بازاریابی محتوا و سئو از آنجا شروع می‌شود که قواعد بازی موتورهای جستجو تغییر می‌کند و دیگر الگوریتم‌های گوگل ، فقط تمرکزشان روی بهینه‌سازی فنی نیست و تقریبا تمام سایت‌ها اصول اساسی سئو را رعایت می‌کنند. در حقیقت گوگل در حال انتقال از مدل سنتی بهینه سازی، به تمرکز روی محتوای معتبر و با کیفیت است.
از طرفی سئو یک روش و استراتژی بازاریابی مناسب برای همه ی وب سایت‌ها نیست و تضمینی برای مراجعه پیوسته کاربران ایجاد نمی‌کند و این عدم تضمین و در دنباله آن، زیان‌های عمده به سایت‌های شدیدا وابسته به ترافیک، غرق شدن در جزئیات پیچیده ی سئو، همه و همه در مقابل مفهومی به نام محتوای ارزشمند قرار دارد.
این محتوای ارزشمند چه شخصیتی است؟ که هم سر ناسازگاری با سئو دارد هم دوستی قدیمیه سئو و گوگل را دچار ابهام می‌کند و از طرفی همین محتوا بدون هدف وارد دنیای رقابت رتبه بندی نشده است.
این محتوای ارزشمند قهرمان قصه ما نیست و زاییده تخیل کج فهم‌های ما از همپوشانی تنگاتنگ سئو و بازاریابی محتوایی است. قهرمان قصه ی ما محتوایی است که عقل انسان آن را می‌پذیرد، یک محصول را در ساده‌ترین شکل ممکن بیان می‌کند و زمانی وارد قصه ی ما می‌شود که همه‌ی سایت‌ها اصول اساسی سئو را رعایت می‌کنند و شرایط رقابت نیازمند اتفاقی جدیدی برای جذب ترافیک هدف گذاری است. او می‌آید و می‌درخشد اما تنها نیست؛ بله تنها نیست، سئو و بازاریابی محتوا دست در دست هم حرکت می‌کنند. حرکت و همپوشانی و همگرایی آنها بدین صورت است که سئو ترافیک زایی نمی‌کند اما راه را هموار می‌کند و تا زمانی که سایت با اصول سئو و استانداردهای جستجو همگام نشود محتوای ارزشمند به دید کاربران نمی‌رسد. سئو دارای ظرایف، جزئیات و ریزبینی است و از طرفی تکنیکال به حساب می‌آید، محتوا وسیع بوده و فرا کل نگر. سئو تنها شروع کار است و روش‌های بهبود محتوایی ادامه کار.
گفتیم روش‌های بهبود محتوایی، پس بیایید چک لیستی از این روش‌ظها در بیاوریم تا پیمان نامه دوستی سئو و بازاریابی محتوایی را به اتمام برسانیم.

چک لیست بازاریابی محتوا

سئو
۱٫ محتوا باید دارای استراتژی محتوایی باشد زیرا استراتژی بازاریابی یک طرح همیشه در حال تکامل است و در این زمان که نگاه به سایت یک نگاه مفهومی شده، هر روز دارای یک چالش بزرگ است زیرا حجم کاربران، تنوع ذائقه، رقابت جستجوگرها بر سر محتوا منطق فازی دارد و کمیتی مشخص ندارد.
۲٫ تلاش برای حفظ تقویم بازاریابی، یعنی کی تولید محتوا کنیم.
۳٫ با توجه به جامعه مخاطبان که بیشتر در کدام شبکه اجتماعی هستند، تعداد پست‌های روزانه را مشخص کنید، امکان مشارکت کاربر را افزایش دهید، با عکس العمل‌ها محتوا را تقویت کنید تا مسیر خود را اصلاح کنند.
۴٫ اولویت بندی کنید، یعنی چه کارهایی تاثیر مهم تری بر مخاطب می‌گذارد.
۵٫ مطالب وابسته به هم تولید کنید.
۶٫ زبانی که مخاطبان شما استفاده می‌کند را فرا بگیرید.
۷٫ مشتریان خود و موضوعات علاقه مندیشان را بشناسید.
۸٫ از اینفوگرافیک‌ها برای رساندن سریع مطلب استفاده کنید.
۹٫ بدانید که بازاریابی محتوایی به معنای عدم نیاز به جستجوگرها نیست، بلکه کمک شایانی به کسب بک لینک‌ها و رنک نهایی یک سایت می‌کند.
۱۰٫ مهمترین موضوع هدف تجاری خود را بشناسید.
درباره استراتژی بازاریابی محتوایی این مقالات به شما کمک می‌کنند:
استراتژی بازاریابی محتوایی (بخش اول)
استراتژی بازاریابی محتوایی (بخش دوم)
و در آخر باید گفت که سئو و بازاریابی محتوا خوب به معنی خروجی سازگار از محتوا است و خروجی سازگار یعنی شما بهترین محتوا را تولید کرده‌اید که قبلا جایی نبوده است . بازاریابی محتوایی به معنای استفاده از کلمات کلیدی است و سئو خواسته را بوجود می‌آورد. بازاریابی محتوایی خواسته را بر آورده می‌کند و سئو خواستار موضوع می‌شود. این دو از هم جدا نشدنی هستند، زیرا محتوای شما دیده نمی‌شود مگر توسط جستجوگرها پیدا شود.

منبع: بلاگ اد

 

نگین منصوری

من فارغ التحصیل رشته معماریم اما فعالیت در خبرگزاری‌های هنری و علاقه ام به عکاسی من رو به سمت تولید محتوا سوق داده. این خیلی هیجان انگیزه که هر روز درگیره یک سری اطلاعات جدید باشی و اونارو بخوای بدست علاقه منداش برسونی...

More Posts

0 پسند

ديدگاه ها (12)

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.