هفت استراتژی برای مشارکت مشتریان که بازاریابان نباید آن‌ها را نادیده بگیرند

تیر ۳۰, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, ,

ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که مشتریان از برندها انتظار دارند نیازهای آن‌ها را پیش بینی و برآورده سازند. برای بازاریابان، این بدان معناست که فاصله بین خدمات مشتری و بازاریابی روز به روز کمتر می‌شود. تجربه مشتریان دیگر بیشتر از یک پروسه خرید معنا دارد. به معنای شنیده شدن، دریافت پاسخ به سوالات، رفع شدن مشکلات و احساس ارتباط با برند است. علاوه بر بازاریابی و خدمات مشتری، برندها باید به مشارکت مشتریان نیز توجه داشته باشند.

مشارکت مشتریان به چه معناست؟

مشارکت مشتری یه معنی تشویق مشتری به تعامل و به اشتراک گذاری تجارب ایجاد شده از سمت شما برای آن‌ها به عنوان یک کسب و کار و یک برند است. هنگامی که این کار عملی شد، یک استراتژی قوی برای مشارکت مشتریان باعث رشد برند و وفاداری مشتریان خواهد شد.
کسب و کارهایی که بر مشارکت مشتری تمرکز می‌کنند، در حقیقت بر ایجاد ارزش و کسب درآمد تمرکز می‌کنند. آن‌ها به مردم امکانی ارائه می‌دهند که فراتر از جنبه فروش است: یک تجربه درخشان مشتری، محتوای عالی و یا پشتیبانی مشتری در زمان واقعی و تعاملی.
در این مقاله ۷ هفت استراتژی مشارکت مشتری ارائه می‌دهیم که می‌تواند یک مشتری وفادار ایجاد کند:

۱) تجربه مشتریان اولویت اول است

همانطور که جف بیسوس، مدیر عامل شرکت آمازون عنوان می‌کند، تجربه مشتری به این دلیل اهمیت دارد که به بازاریابان و مدیران کسب و کار روشی برای افزایش وفاداری و حمایت مشتریان نشان می‌دهد. مطالعات نشان داده که ۸۰ درصد از مصرف کنندگان آمریکا برای یک محصول یا خدماتی که از تجربه مشتریان اطمینان حاصل کرده‌اند، هزینه بیشتری می‌پردازند.
به مدل کسب و کار خود و این که چطور می‌توانید به مشتریان خود بهترین سرویس را ارائه دهید، فکر کنید. چه مواقعی باید برای آن‎‌ها در دسترس باشید؟ به عنوان مثال خدمات آنلاین سفارش غذا در آمریکا، نه تنها در ارائه خدمات مشتریان عملکرد خوبی دارند، بلکه به طور منظم با ارائه پیشنهادات متنوع مانند تخفیف ویژه در روز برفی و ارائه مطالب جذاب درباره غذا در توئیتر و ایمیل، کاربران را جذب می‌کنند.
هدف اصلی در این زمینه این است که به مشتریان خود سرویس‌های ویژه ارائه دهید بدون توجه به این که ارزش آن‌ها برای کسب و کار شما ۱ دلار یا ۱ میلیون دلار باشد. به یاد داشته باشید که در بلند مدت، مشتریان، درآمد شما را تعیین می‌کنند.

۲) به برند خود شخصیت ببخشید

مشارکت مشتریان
هر مشتری می‌خواهد که شما نیازهای وی را درک کنید. این کار برای برندهایی مثل ردبول یا نایک آسان‌تر از کسب و کارهایی مانند بانک‌ها و بیزینس‌های B2b است. اما حتی این بیزینس‌ها را می‌توان به راحتی به یک شخصیت جسورانه که با مخاطبانش همراستا باشند، تبدیل کرد.
به عنوان مثال، در شرکتتان شخصیتی را پیدا کنید که درباره بیزینس شما بسیار با اشتیاق است و به طور طبیعی شخص اجتماعی نیز می‌باشد. برای این شخص خاص موقعیتی فراهم آورید تا مخاطبان شما را به مشارکت دعوت کنند و به برند شما شخصیت ببخشد. برای آن‌ها فرصت‌هایی ایجاد کنید تا با حضور خود، برند شما را ترویج دهند. آن‌ها می‌توانند به طور منظم بر روی وب‌سایت یا وبلاگ شما یا وبلاگ‌های دیگر درباره برند شما مقاله بنویسند، در تولید محتوای ویدئو شما دیده شوند، درباره برند شما در موقعیت‌ها یا همایش‌های مختلف سخنرانی کنند، مقالات و کتاب‌های الکترونیکی منتشر کنند و… تمامی این روش‌های برای ایجاد یک سیمای محبوب برای برند شما مفید است.

۳) در شبکه‌های اجتماعی غیر رسمی تر برخورد کنید

رسانه‌های اجتماعی بهترین مکان برای برند شماست تا تعامل برقرار کند. افراد اجتماعی تر در توئیتر فعالیت می‌کنند و این یک راه عالی برای برای کسب علاقه، تعامل یا حتی ترویج برند شماست.

۴) در شبکه‌های اجتماعی از خط قرمزها عبور نکنید

مشارکت مشتریان
همیشه به خاطر داشته باشید که غیر رسمی خوب است اما پیامتان اهانت آمیز نباشد. تمامی مدیران شبکه‌های اجتماعی در این زمینه موقعیت‌های مختلفی را تجربه کرده‌اند.

۵) ارتباط با مشتریان را شخصی سازی کنید

۷۰ درصد از خرده فروشان آمریکا در سال ۲۰۱۷ شخصی سازی ارتباط با مشتریان را جزو اولویت‌های خود قرار داده‌اند. شخصی سازی انواع مختلفی دارد. از ایمیل تبریک تولد خودکار تا پیشنهاد محصولات بر اساس علایق مشتریان به آن‌ها از انواع شخصی سازی هستند.

۶) محتوای مفید تولید کنید

استفاده از محتوا برای آموزش به مشتریان یک تکنیک بلااستفاده برای افزایش مشارکت مشتریان محسوب می‌شد، اما اکنون به طور گسترده‌ای برای بدست آوردن تجربه مشتریان و افزایش رضایت آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق مطالعات گوگل، ۴۸ درصد از کاربران گوشی‌های هوشمند، ترجیح می‌دهند بیشتر از شرکت‌های خرید کنند که سایت‌های موبایلشان ویدئو آموزشی ارائه دهند.

۷) به خواسته‌های مشتریان گوش فرا دهید

در مقابل استفاده از شبکه‌های اجتماعی به عنوان راهی برای تمایز برندتان، استفاده از آن‌ها به منظور شنیدن شکایات مشتریان و پاسخ به آن‌هاست.
شنیدن خواسته‌های مردم در رسانه‌های اجتماعی، شما را به اهداف بلند مدتان می‌رساند، و به کاربران کمک می‌کند تا توسط برند شما شنیده شوند. همچنین روشی عالی برای به دست آوردن بازخوردهای منفی است. در حالی که گاهی اوقات ممکن است کمی دشوار باشد، اما بازخورد منفی صادقانه یک مشتری می‌تواند یکی از مهمترین ریسک‌های تغییر در یک سازمان باشد.
در نهایت، هر نوع استراتژی که در زمینه تجربه مشتریان استفاده می‌کنید، سعی کنید هماهنگی ایجاد کنید. به پیام برندتان، انتقال تجربه مشتریان مختلف با یکدیگر تامل کنید و سعی کنید به آن‌ها یک تجربه استثنایی ارائه دهید تا اعتماد و وفاداری آن‌ها را بدست آورید.

منبع: Outbrain

 

نورا شاطرپور

من در رشته مهندسی صنایع تحصیل کردم و حدود ۳ سال هست که در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارم. در حال حاضر در دپارتمان ارتباط با مشتری کانگورو هستم. به مد,سفر,خرید کردن و رستوران رفتن علاقه زیادی دارم.

More Posts - Website

1 پسند