سه راز معیارهای عملکرد بازاریابی محتوایی که بازاریابان از آن استفاده می‌کنند

تیر ۲۷, ۱۳۹۶

هر بازاریاب اهمیت دنبال کردن و سنجش عملکرد کمپین‌های بازاریابی را می‌داند. ارزیابی عملکرد بازاریابی محتوایی شما، از زمان ایجاد کمپین تا ROI (نرخ بازگشت سرمایه)، برای تکرار موفقیت آن بسیار مهم است. اما در صنعت رقابتی امروز تنها سنجش میزان کلیک‌ها و یا نرخ تبدیل ، کافی نیست. بازاریاب امروزه باید هوشمند و خلاق باشد تا مانع انحراف شود.

اگر می‌خواهید بالاترین دستاورد را از بازاریابی محتوایی به دست آورید، باید از دنبال کردن معیارهایی نظیر CTR و یا نرخ تبدیل دست بکشید و به معیارهای منحصر بفرد بیشتری که از طریق آن‌ها بتوانید عملکرد دقیق تری از رفتار مشتری به دست آورید، توجه بیشتری کنید.
هزینه هر کلیک یا بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، معیارهای عمومی هستند. پس از این دو معیارهای دیگری نیز وجود دارند که اغلب ارزش‌های بیشتری را ارائه می‌دهند. در حالی که بهترین معیارهای عملکرد کسب و کارتان به KPI بستگی دارد، در این مقاله سه معیار مهم را که بازاریابان محتوا می‌توانند برای بهینه سازی کمپین‌های بازاریابی خود استفاده کنند را مطرح می‌کنیم:

نرخ تبدیل هر نمایش (Conversion Per Impression)

نرخ تبدیل
این معیار، نسبت بین هر نمایش و تبدیل را نشان می‌دهد.
هر بار که اگهی شما نمایش داده می‌شود، احتمال دارد که شما یک تبدیل (Conversion) داشته باشید. مطمئنا خوانندگان شما ابتدا باید بر روی آگهی کلیک کنند، اما سنجش بر اساس تعداد نمایش، تعداد کل تبدیل‌های ممکن با توجه به میزان دسترسی شما به مخاطبان در شبکه را به شما نمایش می‌دهد.

محاسبه تبدیل / نمایش * ۱۰۰

این معیار برای زمانی که شما می‎‌خواهید بدانید کدام آگهی شما به بیشترین تبدیل منجر شده است، بسیار کارساز است. به میزان کلیک (CTR) و نرخ تبدیل (CR) شما توجه می‌شود. معیار نرخ تبدیل هر نمایش به شما نشان می‌دهد که کدام آگهی بیشترین نرخ تبدیل را داراست. با استفاده از CVPI شما می‌توانید با تنظیم بودجه روزانه خود را به سرعت آگهی خود را گسترش دهید ، آگهی‌های خوب را از بد تعیین کنید و همچنین به شما این امکان را می‌دهد که به آن‌ها تنوع بخشید.
تنها نقص CVPI این است که به درآمد یا این که به عنوان مثال شما قصد داشته باشید نرخ تبدیل را از یک حدودی پایین تر بیاورید، توجهی ندارد. به عنوان مثال شما یک حدود قیمتی را تعیین کرده اید که قصد ندارید از آن حد تجاوز کنید. در این زمینه‌ها بهتر است از عوامل ترکیبی مانند اهداف CPA یا CVPI برای بهینه سازی کمپین‌های خود استفاده کنید.

درآمد هر کلیک (Revenue Per Click)

بر خلاف معیار CPC که اساسا نشان می‌دهد برای هر کلیک چه مقدار هزینه کرده‌اید. معیار RPC به شما نشان می‌دهد در واقع چه مقدار درآمد دارید. RPC به راحتی شما را قادر می‌سازد تا دریابید که کدامیک از تبلیغات شما، سود یا زیان ایجاد می‌کند و نیاز به بهینه سازی دارد.

محاسبه – درآمد * (کلیک / تبدیل * ۱۰۰)

به عنوان مثال شما ممکن است یک CPC 0.33 دلار با CTR 27 درصد ببینید، اما هنگامی که به RPC خود نگاه می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که ۰٫۳۱ دلار است، به این معنی که شما هزینه‌های بازاریابی خود را پوشش نداده اید. در این حالت شما احتمالا مجبورید تبلیغات خود را تغییر دهید، صفحات خود را بهینه سازی کنید یا حتی لندینگ پیج‌ها و فرم‌های جدیدی را امتحان کنید.
از سوی دیگر، اگر RPC شما ۲٫۳۰ دلار باشد، این بدان معنی است که شما در وضعیت مطلوبی هستید. در این حال، شما احتمالا می‌خواهید آگهی‌هایی که عملکرد بهتری دارند را دوبرابر افزایش دهید.

تاخیر نرخ تبدیل (Late Conversions)

نرخ تبدیل
شایع ترین روش با پلت‌فرم‌های توزیع محتوا این است که یک کمپین راه اندازی کنید و سپس به سرعت منابع غیر موثر را مسدود کنید. به این موضوع فکر کنید که شما در هزاران وبسایت کمپین راه اندازی می‌کنید. تنها اشکالی که بازاریابان این روش ممکن است مرتکب شوند، مسدود کردن منابعی است که بر اساس هزینه است و پس از آن فراموش کردن بررسی اینکه آیا آن‌ها مقرون به صرفه (ROI) بوده‌اند یا خیر.
نرخ تبدیل همیشه فورا ظاهر نمی‌شود. در بعضی موارد دیده شده که نرخ تبدیل پس از دو هفته از اولین کلیک ظاهر شده است. بازاریابان تمایل دارند منبع را به دلیل هزینه‌های صرف شده بدون تبدیل، فقط برای تبدیل شدن به یک مرحله بعد در این کمپین متوقف کنند.
توجه داشته باشید که منابعی که در ابتدا نتایج منفی دارند اغلب می‌توانند به نتایج مثبت تبدیل شوند.
ایده تاخیر نرخ تبدیل این است که، تبدیلات را از زمانی که یک منبع را متوقف می‌کنید بسنجید تا این منبع خود را اثبات کند و تکامل یابد.

سخن آخر

هر یک از معیارهای بالا راهنمایی عالی ارائه می‌دهند، اما آن‌ها باید همراه با معیارهای استاندارد و با توجه به منطق کسب و کار شما و همچنین KPI های خاص شما مورد استفاده قرار گیرند. هدف اصلی این است که از بینش‌های استخراج شده از داده‌هایی که این معیارها ارائه می‌کنند استفاده شود، به این ترتیب امکان ایجاد کمپین‌های طولانی مدت، ارزان‌تر و موفق‌تر را فراهم می‌سازد.

منبع: Revcontent

 

حسین موسوی

شاید توی لینکدین اطلاعات کاملتری در مورد من پیدا کنین: https://ir.linkedin.com/in/hosein6626 اگرم توییتری هستین @hosein6626

More Posts

0 پسند