۲۳ سوال که هنگام نوشتن پلن دیجیتال مارکتینگ و شبکه های اجتماعی باید به آنها پاسخ داد

خرداد ۲۷, ۱۳۹۶

برچسب‌ها,

هنگامی که در حال نوشتن و یا باز تعریف یک پلن دیجیتال مارکتینگ برای شبکه های اجتماعی  هستید باید به سوال هایی جواب بدهید، این سوالها را باید در حکم خود آموزی در نظر گرفت که شما را در نوشتن و یا باز تعریف پلن جدید به خصوص برای شبکه های اجتماعی یاری می کنند. پاسخ های شفاف به این سوالها سبب می شود که یک برنامه با رویکرد مشخصی طرح ریزی شود و  هدف تان برایتان در دسترس می شود در ضمن از اتلاف سرمایه و زمان نیز جلوگیری کرده اید.در اینجا ۲۳ سوال برای آنکه یک استراتژی کار آمد برای رسانه های اجتماعی بتوانید تعریف کنید را خواهیم آورد با این سوالها هر چه برخورد حرفه ای تر و جدی تری داشته باشید و جواب های کامل و شفافی به آنها بدهید قطعا استراتژی شما، بهره وری خوبی برای شما به دنبال خواهد  داشت.

تعیین اهداف شبکه های ایجتماعی

مهمترین سوال هایی که شما باید به آنها پاسخ بدهید در زمینه تعیین اهداف  هستند.

چرا به شبکه های اجتماعی پیوستید؟

 • هدف کلی برند شما چیست؟
 • شرکت شما به چه دستاوردی در شبکه های اجتماعی می خواهد بپیوندد؟

این سه سوال اساسی، در همه مسیر همانند چراغ راه برای شما عمل می کند، در این مرحله سعی کنید راحت به این سوالها پاسخ بدهید، کار شما با پاسخ دادن به این سه سوال نه تنها پایان نمی یابد بلکه شروع می شود. پاسخ این سوال ها افق شما  و انتظاراتی که از شبکه های اجتماعی دارید را تاحد زیادی مشخص می کنند.

شبکه های اجتماعی

شناخت از مخاطبین

شما هر هدفی داشته باشید باید متناسب با مخاطبانتان اقدام کنید، لذا باید درک و شناخت شما نسبت به مخاطبان کسب و کار و فعالیت های اجتماعیتان حتما در برنامه و استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما نقش برجسته ای داشته باشد. برای آنکه شما را در زمینه شناخت مخاطبین یاری کنیم به این سوالها پاسخ بدهید.

 • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟
 • آنها چه کانال های اجتماعی را استفاده می کنند؟
 • چه موضوعات و بحث های برای آنها مهم تر است؟
 • چه وقایع و اتفاق هایی در زندگی آنها مهم است؟
 • شما چه کمکی به حل مشکلاتشان می کنید؟
 • چه کارهایی می توانید بکنید تا آنها را کامل کنید؟

برای پاسخ به این سوالها سعی کنید از تجارب گذشته و عوامل فروشتان تا جایی که می توانید استفاده کنید،  به این جواب ها از اتاق شیشه ای مدیریتی خود پاسخ ندهید، هر چه شناخت قوی تری نسبت به مشتریان و مخاطبان خود داشته باشید قطعا استراتژی شما می تواند مخاطبین فعلیتان را راضی نگه دارد و افراد بیشتری را به سمت شما سوق بدهد.

برند خود را از قلم نیاندازید

همه فعالیت هایی که قرار است در شبکه های اجتماعی انجام بدهید به این خاطر است که برند شما در جامعه پخش بشود و صدایش به گوش برسد، اگر  تعریف درستی از برند خود ندارید همه فعالیت های شما همچون شکار با چشمان بسته می ماند، به سوال های زیر پاسخ بدهید تا برند خود را نیز وارد استراتژیتان بکنید.

 

 • صدای برند شما چیست؟
 • در شبکه های اجتماعیتان چه ریتمی از برند خود را می خواهید به نمایش بگذارید؟
 • دوست دارید برند شما چه تصور و پیامی را به ذهن مخاطبان جاری سازد؟

این سه سوال حیاتی در زمینه برند شما را یاری می دهد که جایگاه برند خود را در پلن دیجیتال مارکتینگی که طراحی کرده اید ببیند. پاسخ های شما سبب می شود تا بدانید چه ریتم و بیانی برای برند تان لازم است.

محتوا نقش اول هر پلنی است

در این شک نکنید که محتوا امروزه در شبکه های اجتماعی حرف اول و آخر را می زند، تفاوت همه برند ها در شبکه های اجتماعی را محتوایی که تولید می کنند رقم می زند.پس باید نسبت به محتوایی که در شبکه های اجتماعی منتشر می کنید برنامه خاصی داشته باشید. اما قبل از برنامه باید بدانید چه چیز را میخواهید منتشر کنید.

 

 • چه نوع محتوایی را در چه شبکه اجتماعی باید منتشر کنم؟
 • چه محتوایی کسب و کار مان را در مارکتینگ بهتر می کند؟
 • چه خدماتی باید از طریق شبکه های اجتماعی به مشتریان بدهیم؟

 

با این سوالها بخش  عظیمی از محتوایی که باید منتشر کنید مشخص می شود. اما این سوالها برای شما محتوا نمی شود و تنها درک درستی از محتوایی که می خواهید تولید کنید پیدا خواهید کرد.

چطور محتوا تولید کنیم؟

همه سوالهای بالا، در زمره سوالهای های چیستی شناسانه قرار می گیرند، با پاسخ به سوالهای بالا از برند، اهداف، محتوایی که تولید  خواهید کرد شناخت پیدا می کنید اما هیچ کاری در عمل انجام نداده اید  در اینجا می خواهیم راه تامین محتوا را در پلن دیجیتال مارکتینگ تان برایتان باز کنیم.

 

 • چه منابع واقعی در اختیار دارید؟
 • چطور شبکه های خود را راه اندازی و مراقبت کنیم؟
 • گردش کار و انتشار محتوا بر اساس چه برنامه ای است؟
 • برنامه زمان بندی که برای شبکه های اجتماعی داریم به چه صورت است/
 • چطور همه شبکه های اجتماعی مان را به صورت یکپارچه مدیریت کنیم؟

 

پاسخ این سوالها  فاصله شما را تا اجرای پلن دیجیتال مارکتینگ برای شبکه های اجتماعی نزدیک تر از آنچه که می توانید تصورش را بکنید کاهش می دهد و تنها مرحله اجرا می ماند.

آنالیز و ارزیابی

هیچ کاری بدون ارزیابی و آنالیز بهبود پیدا نمی کند پس در قسمت اخر استراتژی خود حتما باید بخش آنالیز و ارزیابی را نیز مد نظر قرار داده باشید.

 

 • چطور شبکه های اجتماعی خود را ارزیابی می کنید و نقطه اثر آنها را چطور می سنجید؟
 • سفر خرید و کلیه فعالیت های مشتریان شما را چطور سنجش می کنید؟
 • چطور سرازیر شدن مشتریان جدید را شمارش می کنید و برای آنها چه معیار سنجشی در نظر دارید؟

 

با این سوالها، اهداف و همه برنامه های شما همواره مورد سنجش قرار می گیرند و در مسیر بهبودی قرار دارید.این بیست و سه سوال شما را در نوشتن یک پلن دیجیتال مارکتینگ برای شبکه های اجتماعی  یاری می کنند، در نظر داشته باشید بهترین برنامه و پلن ها نیز باید اجرا بشوند تا اثر بخشی آنها مورد سنجش قرار بگیرد و بتوان در مورد آنها نظر داد، سعی کنید به به این بیست و سه سوال پاسخ های واقعی و شفافی بدهید تا در زمینه اجرا با کمترین مشکلاتی مواجه باشید. اگر می خواهید که دیجیتال مارکتینگ خود را برون سپاری کنید حتما از شرکتی که می خواهید کار را به آن بسپارید سوال های بالا را بپرسید. هر چه شرکت حرفه ای تری باشد جواب های کاملتر و درست تری به شما خواهد داد. تاریخچه بازاریابی محتوا را از نگاهتان دور نکنید.

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

3 پسند

ديدگاه ها (2)

 • تیر ۱۳, ۱۳۹۶ توسط خرید بک لینک

  خرید بک لینک

  مقاله خوبی بود، ممنون بابت انتشارش

 • مرداد ۲, ۱۳۹۶ توسط علی رضا

  علی رضا

  سلام
  ممنون جالب بود.
  فقط اگه میشه راهکارهایی برای برندهایی که تازه شروع به کار کردن و وقت و هزینه ی زیادی برای تولید محتوا و تبلیغات آنچنانی ندارند، ارائه بدید.
  باز هم ممنون از مطالبتون.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.