مدیرعامل و مدیر محتوا کجا با یکدیگر درگیر می شوند؟

خرداد ۱۷, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, ,

حال و روز یک مدیر محتوا بعد از صحبت با مدیر عامل یا مدیرهای بالادستی عموما تعریفی ندارد، اما چرا ؟بازاریابی محتوایی در کسب و کارهای ایرانی چندی است که به راه افتاده است. مدیران کسب و کارهای مختلف با توجه به بازاری که در آن فعالیت می کنند به دنبال نیرویی هستند که بازاریابی محتوایی را در شرکت خود فعال کنند. در مقاله سردرگمی کسب و کار های ایرانی در استخدام مسئول محتوا به سردرگمی های رایج در زمینه استخدام مسئول محتوا پرداختیم و برای خروج از سردرگمی در استخدام مسئول محتوا، مقاله سیزده سوالی که باید در هنگام استخدام مسئول محتوا یا کارشناس محتوا بپرسید را تنظیم و منتشر کردیم، ولی چالش های مدیران با مقوله محتوا تازه بعد از استخدام مسئول تولید محتوا یا همان مدیر محتوا شروع می شود.

این چالش برای فرد مسئول محتوا و مدیران کسب و کارها دو جور اتفاق می افتد، یک طرف تصمیم می گیرد و طرف دیگر باید اجرا کند. در ادامه به چهار چالش اصلی مسئول محتوا که وظیفه بازاریابی و تولید محتوا در کسب و کارهای ایرانی و مدیران بالادستی کسب و کارها می پردازیم. به فراخور عنوان هر بخش از نقطه زاویه مدیر یا مسئول محتوا چالش را بررسی می کنیم.

چالش اول: کمبود نیروی متخصص

دیروز بود  که در جابینجا، آگهی استخدام مسئول تولید محتوا در زمینه آبزیان دریایی منتشر شد. نیروی تولید کننده محتوا به طور عام در ایران برای کسب و کارهای با فعالیت های همگانی کم و نایاب است چه برسد به حیطه های تخصصی چون آبزیان دریایی! به طور کلی مدیران چنین کسب و کارهایی اگر بهترین استخدام را در زمینه مسئول تولید محتوا و بازاریابی محتوایی داشته باشند باید دوره ای را برای آموزش برای نیروی خود تدارک ببینید راهی جز این وجود ندارد. عدم اطلاع کامل از تمام ظرائف کسب و کار برای مدیر محتوا قطعا عیب است ولی بهتر است بدانید بزرگترین عیب مدیر محتوای شما این نخواهد بود.

 

چالش دوم: درک نادرست از محتوا و پروسه بازاریابی محتوایی

بسیاری از مسئولان محتوا وقتی به استخدام مجموعه ای در می آیند با مدیرانی روبه رو می شوند که می خواهند همه چیز زود اتفاق بیافتد. این مدیران پروسه تولید محتوا را چند ماهه تصور می کنند، این نگاه به این خاطر است مدیر عامل درک درستی از “محتوا” و نقش آن ندارند. آنها محتوا را همچون خمیری تصور می کنند که قرار است همه نقطه ضعف های آنها را بپوشاند، از طرف دیگر آنها محتوا را با تبلیغات اشتباه می گیرند و از مسئول تولید محتوا و بازاریابی محتوا خود کارهایی را میخواهند که باید یک نیروی دیجیتال مارکتینگ انجام بدهد. مسئول محتوا در اینجا باید وقت بگذارند و به خوبی برای مدیر عامل تشریح فعالیت بکند تا درک مدیر از پروسه تولید محتوا و بازاریابی محتوا تعدیل شود چرا که در غیر این صورت محتوا همچون بچه ای میان دو مادر دروغین کشیده می شود!

بازاریابی محتوایی

چالش سوم: چرخ تولید محتوا باید تند بچرخد حتی با ترجمه

عدم توجه به کاربران و مخاطبان ایرانی در محتوای وب فارسی بسیار دیده می شود، شاید دلیل این باشد که بسیار از محتواهای فارسی خواستگاهی از وب انگلیسی دارند و با ترجمه به وب فارسی اضافه شده اند اما دلیل چیست ؟ بسیاری از مدیران کسب و کارها بیش از آنکه به محتوا فکر کنند به تولید فکر می کنند. آنها پروسه تولید محتوا را همچون خط مونتاژی از کلمات می دانند که باید سریع کلمات به یکدیگر بچسبد و محتوا را به سمت مخاطب پرتاب کند. در این حالت بازاریابان محتوا برای آنکه مدیران خود را راضی نگه دارند دست به ترجمه (آسان ترین راه برای تولید محتوا) می زنند، ترجمه هایی که عموما متناسب با کسب و کارهای ایرانی نیست و برای مخاطب ایرانی تهیه و تنظیم نشده است، انتقال ناقص محتوای ترجمه سبب می شود که مخاطب از محتوایی که برای او به نگارش درنیامده روز به روز فاصله بگیرد و این سبب شود که پروسه تولید محتوا و بازاریابی محتوایی برای هر کسب و کار ی با چنین مدیر (مدیر عاملی)و بازاریاب محتوایی به شکست منجر بشود. شاید اگر مدیرعامل دستورهای بی حد و مرز نمی داد و همه چیز را زود نمی خواست، شاید اگر بازاریاب محتوا حرفه ای تر عمل می کرد و چند شاید دیگر اگر می بود پروسه بازاریابی محتوایی برای عموم کسب و کار های ایرانی اینقدر زود و با شکست تمام نمی شد.

بازاریابی محتوایی

چالش چهارم: عدم همراهی مجموعه با مسئول محتوا

پروسه بازاریابی محتوایی در هر کسب و کاری یک مسئول دارد ولی چرخ محتوا در یک کسب و کار با یک مسئول نمی چرخد، مسئول محتوا قطعا برای انتشار محتوای وبلاگ مجموعه خود به ابزاری چون کانگورو نیاز پیدا می کند، حال نباید هزینه ای برای انتشار ولو اندک در نظر گرفت؟ قطعا مسئول محتوا نیاز پیدا می کند که تغییراتی در شکل و ظاهر سایت بدهد حال اگر کسی تغییرات مد نظر او را انجام ندهد چطور پروسه بازاریابی محتوایی و تولید محتوا به پیش برود؟ مدیران مربوطه و مدیر عامل باید در زمینه بازاریابی محتوایی و نیازهایی جاری تا جایی که امکان دارد نیروهای مجموعه را موظف به یاری دهی به مسئول محتوا بکنند، چرا که در زمینه تولید محتوا یک دست صدا ندارد.

بازاریابی محتوایی

چهار چالشی که عموما بین مسئول محتوا با مدیران بالادستی و به خصوص مدیر عامل انواع کسب و کارهای ایرانی رخ می دهد را به طور خلاصه و موجز برشمردیم، این چالشها هر یک اگر به خوبی به آنها پاسخ داده نشود و راه حلی برای آنها در نظر گرفته نشود از اثر بخشی بازاریابی محتوا برای هر مجموعه ای به شدت می کاهد.

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

1 پسند