هفت تفاوت نویسنده آماتور با یک تولید کننده محتوا

خرداد ۱۳, ۱۳۹۶

برچسب‌ها,

نویسندگی با تولید محتوا فرق هایی اساسی دارد، آیا نویسنده ها می توانند کار تولید کننده محتوا را انجام دهند؟ مکانیسم و پروسه تولید محتوا با نوشتن متن فرق های اساسی دارد. در مطلب  تشریخ پروسه تولید محتوا به زبان ساده اشاره کردیم که ابغاد پروسه تولید محتوا به چه صورت است. در ادامه مقایسه ای خواهیم داشت مابین تولید کننده محتوا و نویسنده های آماتور، این مقایسه به ما کمک خواهد کرد تا بدانیم یک تولید کننده محتوا چه ویژگی هایی دارد. 

وقتی از نویسنده ها حرف میزنیم دقیقا از چه کسانی حرف میزنیم؟

نویسندگی یک حرفه است که می توان از آن درآمد کسب کرد. نویسنده های حرفه ای برای خود اصول و قاعده های شخصی دارند، پاموک برای قرار گرفتن در پروسه نوشتن، روزانه حدودا ده کیلومتر می دود، سارتر به کافه ها پناه می برد، نویسنده های حرفه ای هریک برای خود شیوه های مختلفی دارند. در اینجا قصد نداریم که نویسنده های حرفه ای را با تولید کننده های محتوا مقایسه کنیم، چرا که هرکدام از این نویسنده حرفه ای راه و سبک عجیبی برای خود دارند که گنجاندن آنها در یک دسته بسیار سخته است از طرف دیگر این دسته از نویسنده ها در ایران آنقدر شایع نیست چرا که اقتصاد این حرفه بسیار مورد تهدید است و کمتر افرادی هستند که نویسندگی را حرفه ای دنبال می کنند. دسته بزرگتری از افراد هستند که نگاهی آماتور به نویسندگی دارند، این دسته از نویسنده ها همیشه از نوشتن کسب درآمد نمی کنند. آنها قلم به دست هستند ولی در شاخه های مختلفی فعالیت می کنند، روزی ستون نویس روزنامه هستند و روز دیگر در فکر نوشتن داستان های کوتاه و بلند هستند، روزی نمایشنامه نویسی را دنبال می کنند و روز دیگر تنها در رویای نوشتن فیلنامه به سر می برند. قصد داریم این دسته یعنی نویسنده های آماتور را با تولید کننده های محتوا مقایسه کنیم. این مقایسه مستقیما به درد دو دسته می خورد افرادی که می خواهند کسب و کار خود را شروع کنند و به تولید محتوا نیاز دارند، یا افرادی که قصد دارند تبدیل به یک تولید کننده محتوا بشوند.

تولید کننده محتوا

تفاوت اول: تولید کننده محتوا در پی بازار است و نویسنده در پی خویش

نوشتن یک نویسنده آماتور (یا غیر آماتور) پاسخی به افکار و حالات روانی خود است، فروید عمل نوشتن را نوعی پاسخ به ناخودآگاه می داند. در طرف دیگر تولید کننده محتوا در پی پاسخ به نیاز بازار است، این نیاز را یا فرد خود به صورت خویش فرما احساس کرده است و یا اینکه با توجه به درخواست کارفرمایی در صدد تولید محتوا بر می آید.

تفاوت دوم: قلمی برای دو هدف متفاوت!

محتوایی که تولید کننده محتوا در پی تولید آن تلاش می کند برای ارضای هدفهای بازار است این اهداف در بسیاری از مواقع ثابت و مشخص هستند اما نویسنده ها (آماتور یا غیر آماتور حتی) متناسب با حالات روحی خود گام بر می دارند، آنها نمی دانند که اثر آنها قرار است به چه صورت در بیاید و تنها در پی پاسخی به خود هستند.

تفاوت سوم: محدودیت یا  آزادی عمل؟ مسئله کدام است!

تولید کننده های محتوا برای ارائه تولیدات خود در ظرفی از زمان و مکان محدود هستند، آنها باید طبق برنامه به پیش بروند، اما یک نویسنده با توجه به دنیای شخصی که دارد به نوشتن می پردازد و هیچ محدودیتی برای وی وجود ندارد.

تفاوت چهارم: پلتفرم مختلف، این کجا و آن کجا

تولید کننده های محتوا و نویسنده ها پلتفرم های مختلفی برای ارائه دارند. قالب های یک نویسنده، عموما یکی از قالب های ادبیات چون، نمایشنامه، داستان، رمان و .. است، اما قالب های یک تولید کننده محتوا، بلاگ، ایمیل،شبکه های اجتماعی و از این دست قالب ها است، البته یک تولید کننده محتوا می تواند در قالب های دیگری چون فیلم، موشن گرافی نیز نقش داشته باشد

تفاوت پنجم: تولید کننده محتوای موفق وجود دارد اما نویسنده موفق به دنیا نیامده است!

برای یک تولید کننده محتوا ملاک موفقیت تعریف می شود، مثلا اینکه سایت یک کسب و کار را از رنک الکسای دوهزار به هزار و پانصد برساند شاید یک موفقیت به شمار بیاید،. کلا شاخص های ارزیابی یک تولید کننده محتوا عموما متریک هستند و می تواند آنها را مورد سنجش قرار داد. اما برای یک نویسنده عامل موفقیت شخصی است و نمی توان شاخص موفقیت عام برای یک نویسنده متصور بود.

تفاوت ششم: درآمد معلوم در مقابل نادرآمد!

یک تولید کننده محتوا با توجه به نوع فعالیتی که انجام می دهد نفع قابل شمارشی دریافت می کند. اگر تولید کننده محتوا برای خود کار کند به ازای تلاشی که کرده است به اندوخته سرمایه ای خود اضافه می کند و اگر سفارش فرد یا مجموعه ای را برآورد سازد میزان دریافتی اش متناسب با قراردادی که دارد معلوم است، اما برای یک نویسنده، در بهترین حالت، نوشته او طبق فاکتور های ناروشنی چون عرف و یا نوع قالب نوشته و … ارزش گذاری می شود. بگذریم که نویسنده های آماتور همانطور که در اول بحث نیز اشاره شد عموما در پی این نیستند که از نوشته های خود درآمد کسب کنند.

تفاوت هفتم: نظم با دو شکل مختلف!

تولید کننده محتوا متناسب با وظیفه ای که بر عهده خود می گذارد به برنامه اجرایی متعهد می شود و باید خروجی خاصی داشته باشد، اما یک نویسنده آماتور یا حتی حرفه ای شاید برای نوشتن خود نظم خاصی متصور شود اما برنامه ای برای اینکه خروجی داشته باشد به هیچ نظمی وفادار نیست.

هفت تفاوتی که ذکر شد تفاوت اولیه یک نویسنده آماتور و یک تولید کننده محتوا را تشریح می کند. برای اینکه از یک نویسنده آماتور به یک تولید کننده محتوا تبدیل شوید علاوه بر اینکه باید به تفاوت هایی که در بالا ذکر شده واقف باشید، حتما با پروسه تولید محتوا آشنا باشد و از همه مهمتر کارتان از خودتان( منظور حالات روحی و روانی است که در زمان های مختلف دارید.) باید مهمتر باشد.

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

0 پسند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.