تشریح پروسه تولید محتوا به زبان ساده!

خرداد ۹, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, ,

تولید محتوا و پروسه آن چیست؟ تولید محتوا چه تفاوت هایی با نویسندگی دارد، اولین جلسه کافه محتوا با ارائه من، جمال احمدی مدیر محتوای کانگورو و مشارکت و همفکری افراد مختلف  از رشته ها و تخصص های گوناگون در کافه محتوا( ایونتی که در کافه ایونت برگزار می شود) پی پاسخی به این دو سوال بود. در این جلسه تشریح پروسه تولید محتوا بسیار پررنگ بود

شبیه سازی پروسه تولید محتوا

من برای اینکه پروسه تولید محتوا را به طور ملموس به افراد حاضر نشان بدهم، از حضار جلسه خواستم که در قدم اول در مورد سه موضوع ” چرا اینجاییم؟ ” ” چرا نمی نویسیم” ” دلخواه” بر روی یک کاغذ بنویسند، همه دست به قلم شدند. در این بین هر سوالی بود به آن جواب می دادم

پروسه تولید محتوا

افراد حاضر مشارکت خوبی در این بخش داشتند، بعضی ها در مورد چند موضوع نوشتند، بعضی ها کوتاه نوشتند، نمونه یکی از نوشته ها را می توانید در عکس پایین ببیند.

پروسه تولید محتوا

بعضی ها تمام کاغذ را پر کردند. بعد از تموم شدن این مرحله، من مطالب را گرفتم و نوشته ها را مابین افراد دیگر پخش کردم، بعد از افراد حاضر خواستم که یک پیشنهاد یا یک سوال در مورد نوشته ها بنویسند، برای مطلب بالایی پیشنهاد زیر داده شد.

پروسه تولید محتوا

بعد از این مرحله، از حضار خواستم نظرشان و احساشان را در مورد نوشته هایی که نوشتند بگویند.بعد از این مرحله بود که من به حضار گفتم قصد از این کار این بود که شما را وارد به صورت عملی وارد پروسه تولید محتوا بکنم در ادامه جلسه به تشریح تیتر وار پروسه تولید محتوا پرداختم.

تشریح پروسه تولید محتوا

یک: پروسه تولید محتوا برای یک تولید کننده محتوا از محتوا (موضوع های مختلف) شروع می شود. در این قسمت فرد تولید کننده محتوا باید درک درستی از موضوعات و محتوا داشته باشد. باید بداند که محتوا چیست.

 

دو: مرحله دوم در پروسه تولید محتوا، درخواست است، همانطور که من از افراد خواستم که درباره چیزی بنویسند، مدیران کسب و کارهای مختلف نیز به تولید کننده های محتوا سفارش می دهند. اینکه تولید کننده محتوا چطور درخواست را ثبت کند و چطور بفهمد که منظور مدیر و نیاز او چیست پیچدگی های خاص خود را دارد که قرار شد در جلسات آتی کافه محتوا به آن پرداخته شود.

 

سه: تعیین پلتفرم انتشار سومین مرحله از تولید محتوا است، من به عنوان درخواست کننده نوشتن، به عمد کاغذ بین افراد را پخش کردم تا به آنها بگویم در خواست کننده تولید محتوا پلتفرم های مد نظر خودش (در اینجا کاغذ) را نیز شاید در اختیارتان قرار بدهد. البته در بعضی از مواقع شاید شما مجرای انتشار تولید محتوا را بسازید. پلتفرم های تولید محتوا را می توان بلاگ، مطالب سایت، شبکه های اجتماعی، ایمیل ها، رپورتاژ آگهی و … دانست.

 

چهار: مرحله چهارم در پروسه تولید محتوا، نوشتن است، مرحله ای که شاید از نظر همه بسیار مهم باشد در بین مراحل تولید محتوا قرار دارد و اولین و اخرین مرحله از تولید محتوا نیست. تفاوت نویسندگی و تولید محتوا در اینجا شاید به اوج خود برسد. اینکه محتوا در چه سازوکاری تولید می شود و باید محتوا را چطور نوشت، باید چه چیز هایی در آن رعایت شود اصول خاص خود را دارد که باید آنها را در نظر داشت.

 

پنج: بعد از مرحله نوشتن بحث انتشار محتوا مطرح است، من این انتشار را تصادفی و بدون معیار در جلسه انجام دادم، اما انتشار یک محتوا برای خود ملزومات مختلفی دارد، باید مسائل چون موتور های جستجو ها، محل انتشار و مجرا های انتشار را باید در نظر گرفت.

شش: بعد از انتشار محتوا به فیدبک گیری باید پرداخت. اینکه برای محتوایی که ذکرآمده چطور فید بک حاصل بشود کار بسیار سختی است، مخصوصا در ایران که مسئله نظر دادن زیاد باب نیست.

هفت: تولید کننده محتوا در این مرحله باید به خود فکر کند و اینکه با توجه به همه مراحلی که از سر گذارنده میخواهد پروسه را چطور از اول دنبال کند.

بعد از تشریح اولیه پروسه تولید محتوا، سوالی که مطرح شد این بود که تفاوت نویسندگی و تولید محتوا پس در چیست، که احساس میکنم با توجه به بحث مفصلی که در این زمینه شد آن را در مطلب دیگری در داده فیلی در همین هفته منتشر کنم. در مورد هر بخش از مطالب بالا هر سوال و نظری دارید داده فیلی راه ارتباطی ما خواهد بود.  پیشنهاد هم میکنم مطلب چرا بحران محتوا در کسب و کارهای ایران ادامه دار است؟  را بخوانید.

 

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

1 پسند

ديدگاه ها (3)

 • خرداد ۱۰, ۱۳۹۶ توسط نعیم

  نعیم

  ما ابتدا باید به درک مشترکی از عبارت تولید محتوا برسیم یعنی بدانیم وقتی میگوییم تولید محتوا منظورمان چیست و سپس به بحث و تبادل نظر بپردازیم
  بنده تولید محتوا را اینگونه می بینم
  فرض بفرمایید شبکه تلویزیونی، سایت، وبلاگ، مجله ویا حتی کاسه ای در دست دادین
  قطعا خالی بودنشان بی فایده و بلکه عبث هست
  به آنچه که در این ظروف قرار میگیرد محتوا
  به فرد یا افرادی که آن را آماده میکنند و در ظرف قرار میدهند تولید کننده
  و به این فرایند یعنی قراردادن چیزی در ظرفی تولید محتوا میگویند…

  • خرداد ۱۰, ۱۳۹۶ توسط جمال احمدی

   جمال احمدی

   از نظر دقیق و درستت تشکر میکنم، حرف شما درست است، ولی قبلا از اینکه به مفهوم تولید و محتوا برسیم، احساس کردم پروسه تولید محتوا را به زبان ساده و سریع برای حضار تشریح کنم،
   دلیل این تشریح این بود که به افراد حاضر نشان بدهم که این پروسه با نویسندگی فرق های اساسی دارد.

  بازخورد: هفت-تفاوت-یک-نویسنده--آماتور-با-یک-تولیدکننده محتوا

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.