چرا بحران محتوا در کسب و کارهای ایران ادامه دار است؟

خرداد ۳, ۱۳۹۶

برچسب‌ها,

بحران محتوا از بالا تا پایین کسب و کار های ایرانی را فراگرفته و این مسئله ای نیست که قابل کتمان باشد، این بحران سبب شده که علاوه بر آنکه اطلاعات خاصی در مورد شرکت های کوچک و بزرگ نباشد از محتوا نیز برای کار های تبلیغات و بازاریابی به خوبی استفاده نشود و عملا کار بخش بازاریابی و تبلیغات در شرکت ها همواره لنگ بزند. حوزه محتوا و بازاریابی محتوا در ایران رنگ و بوی دیگری نسبت به شرکت های خارجی گرفته است و مسیر متفاوتی را انتخاب کرده است.

 

بحران محتوا

بحران محتوا

فرق مرغ ما با غاز همسایه!

واقعا در زمینه محتوا آن طرفی ها غاز هستند و ما مرغ! اینبار استثنا آن ضرب المثل واقعا صدق می کند و شکی در آن نیست. اما چرا اینگونه است؟ مسئله این است که در شرکت های خارجی، شفافیت اطلاعات و کارکرد ها بسیار مهم است و آنها از این شفافیت نان می خورند ولی در ایران این مورد عموما برعکس هست، خب پس وقتی قرار نیست شفاف بودن رخ بدهد به کلمه ها آنچنان نیازی احساس نمی شود. مورد دیگری که در شرکت های خارجی کاملا مشهود است مسئله نیروهای اجرایی هست، آنها به خوبی طی فرایند آموزشی یاد گرفته اند که افکارشان را مدون و درست ارائه کنند اما در ایران فقط الفبا و خواندن آموزش داده می شود و هیچ سیلابس درسی نه در دانشگاه و نه در مدارس به طور جدی در مورد نوشتن وجود ندارد پس با این تفاسیر اصلا دور از ذهن نیست که نیرو هایی که در شرکت ها به کار گرفته می شوند توانایی نوشتن خوبی نداشته باشند. پس تا اینجا معلوم شد در ایران عنصر ابتدایی تولید محتوا که شفافیت برای کارکرد هست مغفول مانده و همچنین نیرو ها توانایی تولید محتوا ندارند. پس بنا بر این دو دلیل یعنی عدم شفافیت و نبود نیروی متخصص چرخه تولید محتوا در شرکت ها اصلا شروع به کار نمی کند.

بحران محتوا

بحران محتوا

محتوا در تبلیغات ذوب شده!

شرکت ها خلاء محتوایی خود را می خواهند با امر تبلیغات جبران کنند عموما در شرکت های ایرانی همانطور که به محتوا بی توجهی می شود نسبت به تبلیغات نیز بی توجهی و غفلت وجود دارد. شرکت ها برای تبلیغات به سراغ انواع کانون های تبلیغاتی یا شرکت های دیجیتال مارکتینگ می روند و پول خود را همچون هاگی در هوا پخش می کنند به امید اینکه نتیجه ای بگیرند ( در مورد عموم کانون های تبلیغاتی صحبت می کنیم هستند شرکت هایی که گزارش های عملکردی آنها بسیار درخشان است) . شرکت ها به نسبت سرمایه شان تبلیغات را ادامه می دهند یا شکست می خورند یا رستگار می شوند! محتوا با چنین رویه ای در تبلیغات ذوب می شود و هیچ وقت به صورت پایدار نه تولید و نه ارائه می شود.

 

آیا راه برون رفتی برای بحران محتوا کسب و کار های ایرانی وجود دارد؟

بحران محتوا ایدز نیست که قابل درمان نباشد اما یک بیماری معمولی نیز نیست و شبیه یک سرطان است، می توان به ریشه کن شدن آن در کسب و کار ها امیدوار بود به شرط آنکه کسب و کار ها هزینه خرج درمان آن را نیز بدهند هزینه ای که قطعا بسیار کمتر از تبلیغات خواهد بود. کارهایی که برای برون رفت از این جریان رخ بدهد درون شرکتی است و بدین صورت است

  1. تربیت نیرو ها

با به کارگیری مربی و برگزاری کارگاه های ادامه دار می توان تا حدود بسیار زیادی باور اینکه افراد می توانند تولید محتوا کنند را به وجود آورد و آنها را در مسیر تولید محتوا قرار داد. در استخدام نیروی محتوا نیز سردرگمی احساس می شود.

  1. تاسیس رسانه

تاسیس رسانه برای شرکت از آن دسته کارهایی است که بعد از تربیت نیروها الزامی هست، منظور از رسانه وبلاگ نیست! منظور سایتی است که رویکرد رسانه ای دارد. در این مورد حتما باید مشورت های زیادی صورت بگیرد و سنجیده عمل شود.

 

اگر برای بحران محتوا خود کاری صورت بدهید قطعا می توانید بعدها تبلیغات خوبی نیز داشته باشید و هزینه تبلیغات خود را بسیار کاهش بدهید. با محتوای تولید شده می توانید به بازاریابی به پردازید. مخصوصا که سایت هایی هستند که تبلیغات همگن و بازاریابی محتوا را با هم ممزوج کردند و درصد اتلاف هزینه در امر بازاریابی محتوا را به پایین ترین حد ممکن خود رسانده اند.

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

1 پسند

ديدگاه ها (2)

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.