brain storming همراه با علی و منا در کافه بیزنس

خرداد ۱, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, , ,

کافه بیزنس در هفته گذشته با عنوان چالش درآمد پایدار برای زوج در حال سفر داخلی و خارجی برگزار شد.
مدل برگزاری کافه بیزنس بر خلاف جلسه گذشته به صورت brain storming بود. در این ساختار حضار جلسه به اندازه مهمان ها وقت صحبت کردن داشتن و به تضارب آرا پرداختند.

موضوع جلسه کافه بیزنس چه بود؟

علی و منا زوجی هستند که از سال هشتاد و شش به بعد تصمیم گرفتند محل زندگی خود را از خانه به یک ماشین قدیمی فولکس تغییر بدهند. آنها زندگی را با سفر می خواستند. درواقع آنها سفر نمی کردند تا به زندگی شادابی بدهند، آنها سفر می کردند تا زندگی کرده باشند. علی و منا به جاهای بسیار زیادی از ایران سفر کرده اند، درآمد زایی آنها تا کنون از طریق بردن تور به جاهای مختلف و یا آشپزی در سفر، فروش صنایع دستی و … بوده است، آنها اما برای هدف بالای خود که سفر به دور دنیا است به دنبال پروسه درآمد زایی پایدار هستند به گونه ای که از سفر جدا نشوند. موضوع کافه بیزنس این هفته در مورد راههای پیدا کردن مدل درآمدی پایدار برای زوجی که زندگی خود را در سفر میگذرانند بود. برای آشنایی بیشتر با این زوج خوش سفر می توانید به پیج اینستاگرام آنها سر بزنید.

ساختار جلسه این هفته: brain storming

علی و منا کوله باری از تجربه اند ولی در کافه بیزنس می خواستند بیشتر شنونده باشند، آنها می خواستند از خرد جمعی استفاده کنند تا به مدل درآمد پایداری برسند. ساختار این جلسه از کافه بیزنس بر پایه brain storming بنا شده بود. عرفان علوی مدیر کافه بیزنس با توجه به اینکه اکثر افراد می دانستند که موضوع جلسه چیست کار سختی برای توضیح دوباره موضوع و عنوان جلسه نداشت. بعد از معرفی عرفان علوی به عنوان گرداننده جلسه به توضیح brain storming پرداخت.
قانون هایی که او وضع کرد بسیار ساده و کاربردی بودند. قانون ها به این صورت بودند، در سی ثانیه ایده و راهکار درآمد زایی پایدار عنوان شود، بقیه در مورد گفته های دیگران نظر ندهند، ایده و راهکار باید عنوان بشود و نه نظر یا پرسش خاصی از مهمان ها!

کافه بیزنس

شروع طوفانی حضار که تمامی نداشت

دور اول brain storm مابین حضار بسیار خوب برگزار شد، افراد در نهایت سکوت همراه با مهمان ها به ایده های یکدیگر گوش می دادند، ایده هایی برای کسب درآمد مستقیم بسیار متنوع و گسترده بودند، استفاده از ویدیو های vr، تهیه پادکست، اسپانسرشیپ و … از ایده های برتر دور اول بود. بعد از دور اول brain storming وقت پذیرایی فرا رسید حضار از این وقت بیشتر برای گفتگو با یکدیگر استفاده کردند، آنها در مورد چند و چون ایده های کسب درآمد از یکدیگر سوال می پرسیدند. بعد از پذیرایی brain storming به دور دوم رسید، حضور افراد صاحب کسب وکار و یا فعال در مجموعه های موفق در کافه بیزنس سبب شد این دور از دور اول پر فروغ تر باشد، در دور دوم ایده های برتر را می توان کرواد فاندینگ، معرفی اسپانسرشیپ ها مختلف و همکاری با NGO های مختلف دانست. کافه بیزنس این هفته پر بود از ایده ها و راههای کاملا کاربردی برای کسب درآمد این زوج. البته که حضار نیز با ایده ها و راههای کسب
درآمد نیز به خوبی آشنا شدند.

نظر علی و منا

 

تفاوت این brain storm با سایر انواع brain storm ها را می توان حضور علی و منا دانست، این دو بیش از پانزده سال در سفر بوده اند و تجربه سفر بسیار با خود داشتند آنها چالش های واقعی را از سر گذارنده بودند. بعد از brain storming دوم بود که عرفان علوی از این دو زوج خواست در مورد ایده ها بیشتر حرف بزنند و نظرشان را عنوان کنند. این دو زوج با بیان اینکه هر ایده ای که آنها را از سفر بیاندازد را نمی توانند اجرایی کنند به حضار در مورد ایده ها اینطور گفتند: همه مواردی که برای تولید محتوا عنوان شد علاوه بر اینکه دردسرهای اشاعه و پخش شدن دارند ما را از سفر کردن دور می کنند ما می خواهیم سفر کردن کارمان باشد و نه اینکه در درون قالب دیگر به دنبال سفر باشیم. شاید فروش صنایع دستی و یا برگزاری کارناوال های شادی جذاب باشد اما ما را از مسیر و سفر کردن دور می کنند. ایده هایی که مربوط به پشتیبانی از سفر ما هستند ایده های اولویت دار ما هستند ایده هایی که ما را در مسیر سفر قرار می دهند و هم ما و هم پشتیبان های ما را منتفع می سازد.

نظر جمع در مورد یکدیگر

بخش پایانی جلسه پر از ایده و گفتگوی کافه بیزنس علی و منا با نظر خواهی از حاضرین در مورد ایده های دیگر برگزار شد، همه نظرشان را در مورد ایده های یکدیگر را با تمام انرژی بیان می کردند گویی که از زمانی که آنجا صرف می کردند انرژی بیشتری می گرفتند. ایده های اسماعیل و بحث کراد فاندینگ ، اسپانسر شیپ از همه ایده ها بیشتر مورد استقبال قرار گرفت.
ایده اسماعیل: استفاده از vr یا همان دوربین های واقعیت مجازی برای ساختن فیلم های واقعیت مجاز بود.

این brain storm همچنان ادامه دارد همه افراد می توانند پایین این پست نظرات خود را ارائه کنند پاسخ دهنده شما عرفان علوی (@ErfanAlavi) مدیر کافه بیزنس خواهد بود.

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

2 پسند