تبلیغات native

با سه قالب اصلی تبلیغات native بیشتر آشنا شوید

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, ,

تبلیغات native در سه قالب شاخص Native Social Ads و Sponsored Content، Native Display Ads شناخته می شود در این مقاله به معرفی هر یک می پردازیم و به نحوه پیاده سازی آنها اشاره کوتاهی خواهیم داشت.

در مطلب های تبلیغات native چیست‌‍، کلیاتی در باره تبلیغات native سعی کردیم مفهوم تبلیغات native را توضیح بدهیم. در این مطالب به قالب های تبلیغات native اشاره ای نکردیم در مقاله حاضر می خواهیم به سه قالب و فرمت اصلی تبلیغات native اشاره کنیم. این سه قالب عبارتند از:

۱. محتوای حمایت شده

۲. تبلیغات نمایشی native

۳. تبلیغات شبکه های اجتماعی native

در ادامه با هریک از این فرمت ها بیشتر آشنا می شویم.

تبلیغات همگن

محتوای حمایت شده

متن های Sponsored Content در واقع متن هایی هستند که هم رویکرد branded content و هم رویکرد native advertising را در خود دارند. این متن ها به واسطه حمایت یک برند شناخته می شوند ولی همه سعی آنها آن است که برای مخاطب خود ارزش خلق کنند.  بسیاری متن های حمایت شده را تبلیغات native می دانند؛ در حالی که Sponsored Content تنها قالبی از native ads است. این متن ها با رویکرد اطلاع بخشی نوشته می شوند و از رویکرد قانع کردن مخاطب دوری می کنند. صاحب نظران مختلف از این نظر که Sponsored Content یک مقاله است که در یک وبسایت محتوایی جانمایی شده است آن را فاقد هر گونه رویکرد native در تبلیغ می دانند. چنین مقاله ای با عنوان حمایت شده بیشتر شبیه رپورتاژ آگهی می ماند گرچه رویکرد محتوای آن با رپورتاژ متفاوت است. این متن ها اما از این جهت که در پی خلق ارزش برای مخاطب هستند را شاید بتوان به نوعی در تبلیغات native جای داد. برای اینکه این متن ها با رپورتاژ آگهی فرق داشته باشد برند های مختلف از یک سلسله متن حمایت می کنند و حمایت آنها معطوف به یک متن نخواهد بود با این کار حسن نیت آنها در توجه به مخاطب و ایجاد ارزش برای او بیشتر مشخص می شود. یکی از برجسته ترین این سلسله مطالب را در ایران باید در هفته نامه شنبه مگ دید که به طور پیوسته برند های مختلف را درگیر خلق ارزش کرده است.

تبلیغات نمایشی native

این نوع از تبلیغات native در ایران با نام کانگورو و در دنیا با برند های معتبری چون taboola شناخته می شود. در این نوع از تبلیغات پلتفرم هایی که نام برده شد با در اختیار دادن کد جاوا اسکریپت یا پلاگین به وب سایت های مختلفُ آنها را تبدیل به نمایش دهنده های تبلیغات می کنند. این پلتفرم های در قلب خود ماشینی دارند  که با کرال کردن صفحات وب و از طریق زبان پردازش طبیعی (NLP) روابط معنایی مابین صفحات را به دست می آورد سپس با رویکرد تبلیغات native سعی می کند به توزیع محتوا متناسب با رفتار کاربر بپردازد. مهمترین بخش آنها رفتار هوشمندانه در انتخاب محتوا برای نمایش به مخاطب خود و همچنین بستر خاص تبلیغاتی شان است.  در این روش از تبلیغات native سایت های مختلفی با قرار دادن ویجیت کانگورو در ایران و یا ویجیت های taboola تبدیل به نمایش دهنده تبلیغات می شوند.تفاوت این تبلیغات با قالب های display ads بر مبنای رفتار هوشمندانه آنها و تحلیل صفحات وب است.

تبلیغات نمایشی همگن

قالب تبلیغات native

تبلیغات شبکه های اجتماعی native

شاید کمی برای شما عجیب باشد که شبکه های اجتماعی نیز از تبلیغات native بهره می برند. ولی در واقع این شبکه های اجتماعی جریان اصلی تبلیغات native در دنیا هستند. در این نوع از تبلیغات؛ رفتار مخاطب به واسطه ماشین تجزیه و تحلیل می شود و متناسب با علاقه مندی هایی که از خود نشان می دهد رفتار وی جهت دهی می شود و به او پیشنهاد هایی ارائه می شود. در این نوع از تبلیغات که کمال native بودن است مخاطب بدون آنکه متوجه شود در مسیری خاص قرار داده می شود. این نوع از تبلیغات با social ads تفاوت هایی دارد. در  Native Social Adsکاربر در مسیری قرار می گیرد که طبق محتوای عرضه شده نسبت به عملی ترغیب بشود ولی در social ads همه رفتار ها بر طبق محتوای موجود و از قبل داده شده صورت می گیرد. در مورد تفاوت این دو نوع از تبلیغات در داده فیلی خواهیم نوشت.

سه قالب تبلیغات native که در این مقاله به طور مختصر تعریف شده اند را قطعا به تفضیل معرفی خواهیم کرد؛ اما آنچه که مشخص است این است که تبلیغات native بسیار هوشمندانه است و بر پایه کاربر طرح ریزی می شود به طور قطع آن را می توان آینده تبلیغات دانست.

منابع: pix11plus، webpagefx ، vimarketingandbranding ، native advertising institude

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

0 پسند

ديدگاه ها (2)

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.