تبلیغات همگن و رپورتاژ آگهی

شباهت ها و تفاوت های رپورتاژ آگهی و تبلیغات native

اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, , ,

شباهت ها و تفاوت های رپورتاژ آگهی و تبلیغات native کم و زیاد هستند. اینکه بدانیم این دو چه شباهت ها و تفاوت هایی با یکدیگر دارند سبب می شود با درک درستی آنها را برای مقاصدخود به کار ببندیم و از آن منتفع بشویم.

همانطور که در مقاله های کلیاتی در بارهadvertising  native و تبلیغات native چیست؟ اشاره کردیم، تبلیغات native نگرشی به محتوا است، نگرشی که چند مولفه اصلی دارد که بد نیست بار دیگر به آن اشاره کنیم تا بهتر بتوانیم تفاوت این نگرش را با رپورتاژ آگهی بهتر متوجه شویم.

تبلیغات native

تبلیغات native محتوا محور است

منظور از محتوا محور این است که محتوایی که در این نوع تبلیغات استفاده می شود در درجه اول عموما آموزشی، جذاب و جالب هستند و محتوا در این نوع تبلیغات رویکرد مستقیمی ندارد. یعنی فرد خواننده متن، فکر میکند در حال خواندن یک محتوای تبلیغی نیست.

تجربه کاربر را مختل نمی کند

همه سعی این نوع از تبلیغات این است که مانعی برای کاربر نباشد و بگذارد کاربر هر کاری که می خواهد را در فضایی که در آن حاضر است انجام بدهد و سر راه او نباشد. تبلیغاتی که رویکرد native دارد با بقیه محتوا ها یک دست است و عجیب و غریب به نظر نمی رسد.

تبلیغات native همانند یک جریان است

تبلیغات native همانند یک جریان است و از خود جا و مکانی ندارد، به واسطه ابزاری چون کانگورو در سطح وب فارسی پخش می شود و در هر جایی محتوا حضور خواهد داشت.

دقت داشته باشید که تبلیغات native علاوه بر اینکه یک مفهوم است، ابزار خاص خود را نیز دارد که سبب اشاعه محتوا در وب می شود. در مطلب تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات native تفاوت این دو نوع تبلیغات را باهم مرور کردیم. در ادامه می خواهم  رپورتاژ آگهی را که نوع دیگر از تبلیغات بر پایه محتوا است را با  تبلیغات native مقایسه کنم.

رپورتاژ آگهی چیست؟!

رپورتاژ آگهی محتوایی است که یک شرکت بنا به دلیل های مختلف برای قرار دادن در سایت های دیگر آماده می کند و در اختیار آن سایت ها قرار می دهد. به خاطر قرار دادن این متن در آن سایت ها مبلغی پرداخت می شود. این مبلغ به واسطه رنک و اعتبار آن سایت منتشر کننده تعیین می شود و نرخ ثابتی ندارد. متن عموما حاوی خبری از شرکت است، سعی در معرفی چیزی یا موردی از شرکت را دارد که اکنون اتفاق افتاده است.

رپورتاژ آگهی

رپورتاژآگهی

رپورتاژ آگهی و تبلیغات native چه شباهتی با یکدیگر دارند؟

هر دو این تبلیغات، همانطور که اشاره شد بر محتوا استوار است، اعتبار این دو تبلیغ به مدد محل انتشار تعیین می شود. در واقع این دو رویکرد در جایی خارج از رسانه شرکت و یا کسب و کار پیاده سازی می شوند و اعتبار آن منتشر کننده را به ترافیکی برای خود تبدیل می کنند.

تفاوت رپورتاژ آگهی و تبلیغات native چیست؟

تفاوت شاخص این دو در نوع محتوایی که منتشر می شود است، محتوای تولید شده با رویکرد رپورتاژ آگهی عموما به منظور اطلاع دادن به مخاطب است و ترغیب او برای خرید یا استفاده از خدمت یا محصولی است، اما محتوایی که با رویکرد native نوشته می شود سعی در متقاعد سازی، تحت تاثیر قرار دادن و آموزش مخاطب دارد و بسیار نامحسوس عمل می کند.

روش سنجش هزینه ها متفاوت است

میزان هزینه ای صرف شده برای رپورتاژ آگهی و تبلیغات native متفاوت است علاوه بر این  با شاخص های متفاوتی هزینه هر کدام تعیین می شوند. هزینه رپورتاژ اگهی متناسب با رنک سایت ، میزان اعتبار آن و همچنین حتی جایگاه محتوایی که منتشر می شود تعیین می شود. اما در بحث تبلیغات native میزان هزینه نسبت به تعداد ترافیکی که وارد وبسایت شما می شود و کلیکی که کاربران روی تبلیغات شما می کنند تعیین می شود.

روش پیاده سازی متفاوتی دارند

برای مثال اگر شما به عنوان آگهی دهنده بخواهید یک کمپین تبلیغات محتوایی بسازید. به این صورت که شما لینک یک صفحه از وبسایت خود را که می خواهید دیده شود (از قبیل یکی از پست های وبلاگ تان، یا یکی از محصولات وبسایت تان) به کانگورو معرفی می کنید. کانگورو آن صفحه را تحلیل کرده و محتوای آن را شناسایی می کند. سپس صفحاتی که نزدیک ترین محتوا را به کمپین شما داشته باشد انتخاب می شوند و محصولات یا پست شما در این صفحات ترویج و تبلیغ می شود. اما در تبلیغ به صورت رپورتاژ آگهی شما وبسایت هایی را به انتخاب خودتان یا پیشنهاد آژانس تبلیغاتی و البته به شرط تایید و قبول صاحب آن وبسایت گزینش می کنید. ضمن اینکه حساسیت های صاحبان وبسایت ها همیشه در متنی که می خواهید منتشر کنید اعمال می شود.

 ابعاد متفاوتی دارند!

شما وقتی برای رپورتاژ آگهی هزینه می کنید تعداد محدودی وبسایت را هدف خود قرار می دهید ولی با تبلیغات native توسط ابزاری چون کانگورو جریانی از تبلیغات برای شما شکل می گیرد و در وب فارسی پخش می شود.

بعد از انتشار آنها، مسیر سنجش متفاوت است

عموما سایت هایی که شما به آنها رپورتاژ آگهی تان را می سپارید اطلاعات کمی از رفتار کاربر در اختیار تان قرار می دهند، و ماهیتا اطلاعات و آمار چندانی از بازخورد این ریپورتاژ تولید نمی شود. ولی وقتی از ابزاری چون کانگورو برای تبلیغات native استفاده می کنید پنلی از اطلاعات در مقابل شما قرار می گیرد که می توانید نوع محتوای خود را ارزیابی کنید و به مرور زمان آن را بهتر کنید.

با اینکه در ذات رپورتاژآگهی را می توان نوعی از تبلیغات native دانست، اما برای آنکه تبدیل به تبلیغات native خالص و کامل شود راه دور و درازی وجود دارد.

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

1 پسند