تفاوت تبلیغات native و بازاریابی محتوایی

اردیبهشت ۶, ۱۳۹۶

برچسب‌ها,

هنگامی که عبارت تبلیغات native را می‌بینید، در مورد آن چه فکری می‌کنید؟ آیا به فکر بازاریابی محتوایی می‌افتید؟

قبل از اینکه وارد بحث تفاوت‌های تبلیغات native و محتوایی شوم، اجازه دهید توضیح دهم که چرا باید بین این دو تمایز باید قائل شد. کلماتی که استفاده می‌کنیم مهم هستند. کلمات به رفتار های ما جهت می دهند. از زمانی که من وارد صنعیت تبلیغات شده‌ام بیش از چهار سال می‌گذرد، هرکسی از عبارات و واژه‌های متفاوتی برای کارش استفاده می‌کند – بعضی ها کلمات را به مشتری سنجاق می کنند و عبارات عجیب و غریبی چون ساخت رسانه‌ی مشتری برای توجیه فعالیت شان خلق می کنند بدون آنکه رسانه برای مشتری معنی داشته باشد! خوش بختانه عده کثیری بر استفاده از واژه بازاریابی محتوا برای مشتری تاکید دارند و این واژه را به رسمیت می شناسند.

به دلایلی مشابه، درک اینکه سایر عبارات چگونه با بازاریابی محتوایی در ارتباط هستند حائز اهمیت است. چند سال پیش، عبارت تبلیغات native در فضای وب مطرح شد. بسیاری از بازاریاب‌ها و مدیران آژانس از عبارات بازاریابی محتوایی و تبلیغات native را اشتباها به جای هم استفاده می‌کنند. زمانی که این اتفاق می‌افتد، صنعت تبلیغات ما یک گام به عقب برمی‌دارد زیرا با تبلیغات native راهی را می رویم که بازاریابان با استفاده از آن می‌توانند محتوا را بسادگی توزیع کنند.

نکته آن است که استفاده از عبارات و واژگان صحیح حائز اهمیت است؛ اگر نتوانیم روان صحبت کنیم، چگونه می‌توانیم از دیگران انتظار داشته باشیم بازاریابی محتوا را درک کنند یا به عنوان بازاریابان محتوا به ما احترام بگذارند.

بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی یک تکنیک بازاریابی استراتژیک برای ایجاد و نشر محتوای ارزشمند و مناسب جهت جذب و یافتن مخاطبین خاصی است – با هدف کنترل مشتری سودآور از طریق تغییر یا ارتقای رفتار مصرف‌کننده.بازاریابی محتوا یک فرآیند درحال‌پیشرفت است که بخوبی با یک استراتژی بازاریابی کلی ادغام می‌شود. این بازاریابی بر مالکیت رسانه تمرکز دارد نه بر اجاره‌ی آن.در بازاریابی محتوا، نام‌تجاری صاحب رسانه شده و یک دارایی محسوب می‌شود.

تبلیغات native چیست و چگونه پیاده سازی می شود؟

در مورد تبلیغات native  در دو مقاله ” تبلغات native چیست؟ ” و “کلیاتی درباره native advertising “  به تفضیل صحبت کردیم، اما به طور ساده تبلیغات native این گونه پیاده سازی می شود:

  • یک فرصت با پرداخت هزینه‌ی مستقیم: تبلیغات native عبارت است از “پرداخت هزینه برای اجرا”. نام‌های تجاری برای قرارگرفتن محتوایشان روی پلت‌فرم‌هایی خارج از رسانه‌ی خودشان، هزینه پرداخت می‌کنند.
  • معمولا مبتنی بر محتوا (محتوا گرا): اطلاعات برای مخاطبین خاصی مفید، جالب و بسیار هدفمند هستند. بنابراین این یک تبلیغ سنتی نیست که محصول یا خدمات شرکت را مستقیما ترویج دهد.در اینجاست که تبلیغات native کمی به بازاریابی محتوا شباهت دارد (اطلاعات معمولا بسیار هدفمند و ارزشمند هستند). اما باز هم در تبلیغات native، شما پلت‌فرم توزیع محتوای فرد دیگری را اجاره می‌کنید (درست مانند تبلیغات).
  • ارائه بصورت جریان: با تبلیغات native، تجربه‌ی کاربر متوقف نمی‌شود زیرا تبلیغات native به صورتی ارائه می‌شوند که مانع رفتار طبیعی کاربر در آن کانال خاص نمی‌شوند.

نام‌های تجاری انتظار دارند تبلیغات native‌شان تا حد امکان مشابه محتوای سایت شخص‌ثالث باشد. اگرچه شرکت رسانه‌ای نیز خواهان این امر است (زیرا سبب تسهیل فروش می‌شود) اما باید برچسب‌های هشدار زیادی پیرامون محتوا قرار داده شود تا اطمینان حاصل گردد که جایگاه پرداخت‌شده ۱۰۰ درصد شفاف است.( دلیل وجود برچسب داستانی دور و دراز دارد و به خاطر یک عمل کلیسایی گذاشتن این برچسب قانون شده است اما می توانید این مقاله از گاردین را بخوانید)

بطور خلاصه، تبلیغات native تجربه‌ی کاربر را متوقف نمی‌کند و اطلاعات مفیدی را در قالبی مشابه سایر محتواهای روی سایت فراهم می‌سازد؛ بنابراین کاربران با تبلیغات native بیشتر همراه می‌شوند تا با بنرهای تبلیغاتی (این امر برای مبلغان خوب است و اگر محتوا واقعا مفید باشد بنفع مصرف‌کنندگان است). به عبارت بسیار ساده، تبلیغات native یکی از راه‌هایی است که بازاریابان می‌توانند با استفاده از آن محتوایشان را نشر دهند.

تبلیغات

تبلیغات native

مرور سریع

اگر برای قرار گیری محتوا در یک جایگاه، هزینه‌ای پرداخت کنید به آن تبلیغات گویند.

اگر برای قرارگیری یک محتوای مناسب و ارزشمند در قالبی مشابه سایت شخص‌ثالث، هزینه‌ای پرداخت کنید به آن نوعی از تبلیغات native گویند. اگر برای قرارگیری محتوا در یک جایگاه هیچ هزینه‌ای پرداخت نکنید به آن تبلیغات نمی‌گویند.

اگر محتوا مناسب و ارزشمند بوده، برای جذب مخاطبین خاصی طراحی شده باشد و بدون پرداخت هزینه روی پلت‌فرم خودتان قرار گیرد، به آن بازاریابی محتوا گویند. این بدان معنا نیست که شما نباید هیچ هزینه‌ای برای ترویج محتوایتان به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی محتوا پرداخت کنید. اگر مخاطب خاصی برای دریافت محتوایتان ندارید باید به دنبال یک رسانه‌ی هزینه‌ای، به عنوان راهی برای رسیدن به مخاطبین موردنظر باشید. شاید بپرسید که فرق تبلیغات native  پس با رپورتاژ آگهی چیست، در مطلب بعدی داده فیلی به این مورد اشاره خواهیم کرد. اما به طور مختصر، محتوای تبلیغات native بر مشتری متمرکز است ولی متن رپورتاژ به دلیل توانمندی و قابلیت ایجاد شده در شرکت تولید و انتشار می یابد.

اگر کسی را دیدید که از بازاریابی محتوا یا تبلیغات native به نادرستی استفاده می کند لطفا وی را اصلاح کنید. به ما کمک کنید تا همگی به یک زبان صحبت کنیم و در ایجاد تغییرات مثبت در ایران سهیم باشیم.

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

0 پسند