سیزده سوالی که باید در هنگام استخدام مسئول محتوا یا کارشناس محتوا بپرسید

فروردین ۲۶, ۱۳۹۶

برچسب‌ها, , ,

استخدام مسئول محتوا همراه با ظرافت هایی هست که در صورت رعایت نکردن اونها یک استخدام شکست خورده خواهید داشت، این ظرافت ها به دلیل پیچیدگی این شغل وجود دارد، چرا که تعریف مشخصی به واقع نمی توان از این شغل و دایره ارتباطی این شغل بسیار گسترده است، در مطلب سردرگمی کسب و کار های ایرانی در استخدام مسئول محتوا، اشاره کردیم که مسئول تولید محتوای یک شرکت، به طور کلی باید توانایی تبدیل همه فعالیت های شرکت را به محتوا داشته باشد، محتوایی که در قالب های مختلف بازاریابی محتوا چون: شبکه های اجتماعی، بلاگ، ایمیل مارکتینگ، رپورتاژ آگهی و … به خوبی جای می گیرد و ایفای نقش بهینه می کند. در مطلب نظر مدیران در مورد ابعاد استخدام مسئول تولید محتوا، نظرات رده های مختلفی از مدیران را گرده آوری کردیم در آن مطلب، حسین موسوی مدیر و بنیانگذار کانگورو، میثم زرگرپور مدیر و بنیان گذار استارت آکادمی، نگار خلج مدیر منابع انسانی بادکوبه، ایمان حجتی مدیر کل روابط عمومی گروه صنعتی انتخاب، حامد درخشانی مدیر محتوای ایوند و آرمان حسینی مدیر مارکتینگ حملو همه ازابعاد استخدام مسئول تولید محتوا گفتند. محمد رضا خانی مدیر جاب اینجا نیز در مطلبی مسئله شاخص عملکردی را در استخدام مسئول محتوا تشریح کرد. در این مطلب می خواهیم چک لیستی برای استخدام مسئول محتوا ارائه کنیم.

شرایط عمومی استخدام

در پروسه استخدام مسئول محتوا، در ابتدا به خوبی باید آگهی بزنید در این مورد می توانید روی کمک تیم جاب اینجا حساب کنید، رزومه ها را حداقل دو نفر از اعضای شرکت بررسی کنند، مقوله محتوا چند بعدی است و یک فرد که تخصصی در این زمینه ندارد به تنهایی نمی تواند در مورد روزمه های محتوا نظر بدهد( البته اگر مدیر منابع انسانی دارید، کار را به او بسپارید او می داند چه کاری باید انجام بدهد).

چه چیزهایی در هنگام استخدام مسئول محتوا باید بپرسیم؟

سوالهایی که از فرد متقاضی تصدی شغل مسئول محتوا باید بپرسید چند بخش دارند، به طور کلی شما باید موارد شخصیتی، سابقه، تسلط بر نرم افزارها و ابزار های خاص، نگرش به مقوله محتوا، مسائل بازاریابی محتوا را از فرد بپرسید. سوالهایی که می توانید بپرسید به این صورت هستند.

موارد شخصیتی

در این سوالها باید لایف استایل فرد متقاضی مسئول محتوا باید مورد بررسی قرار بگیرد. سوالهای این بخش می توانند به این صورت باشند.

 1. شما برای تمرکز در نوشتن چه کاری می کنید؟ (با این سوال به عادت فردی فرد هنگام نوشتن پی می برید)
 1. در هفته چقدر مطالعه دارید ؟ ( بهتر است بپرسید آخرین کتابی که خوانده چند وقت پیش بوده و کمی از آن را برای ما تعریف کن )
 1. برای شاداب بودن خودت چه کارهایی می کنی؟ ( نوشتن به شدت به حالت روحی فرد بر می گردد و امری بسیار فرسایشی است، به نویسنده های سرشناس نگاه کنید، مابین نوشتن دو کتاب آنها معمولا چند سال فاصله می افتد، این سوال راه شاداب بودن فرد را مشخص می کند. در صورت شاداب نبودن فرد شک نکنید که مطلب های معمولی دریافت می کنید. اگر پاسخی به این سوال نداشت، مطئمن باشید که با فردی آماتور روبه رو هستید )
  1. ارتباط شما با شبکه های اجتماعی به چه صورت هست؟ ( یک مسئول محتوا باید شناخت عمیقی از شبکه های اجتماعی داشته باشد چرا که شبکه های اجتماعی ابزار او برای اشاعه محتوا هستند)

موارد مربوط به سابقه

سابقه نقش مهمی در پروسه استخدام مسئول محتوا ایفا می کند. اگر  به خوبی سابقه فرد را بررسی نکنید یک کار آموز محتوا را استخدام می کنید و نه یک مسئول محتوا یا کارشناس محتوا! در این بخش سوالات زیر را می توانید بپرسید.

 1. تا الان با رسانه کار کرده اید؟ همکاری شما با رسانه ها به چه صورت بوده است؟ ( بازاریابی محتوا در درون خود از اصول و قواعد زیادی از رسانه بهره می گیرد، قطعا درک رفتار رسانه ای خصیصه مهمی در بازاریابی محتوا خواهد بود. از فرد متقاضی بپرسید که در همکاری خود با رسانه چه کاری دقیقا انجام داده است، آیا گزارش، مصاحبه، یاداشت نویسی، تهیه خبر، انجام داده است یا خیر؟ )
 1. انواع قالب های بازاریابی محتوا را انجام داده اید یا خیر؟ ( منظور از انواع بازاریابی محتوا، ایمیل مارکتینیگ، رپورتاژ آگهی نویسی، مدیریت شبکه های اجتماعی، بلاگ نویسی است، بگذارید فرد از تجربه خود بگوید و در پایان از او در مورد نتایج بپرسید و نقطه نظرش را در مورد کارهایش جویا شوید)
 1. نوع همکاری به چه صورت بوده است؟ ( دورکاری، تمام وقت و یا پاره وقت بودن همکاری ها مد نظر است، این سوال نشان می دهد لایف استایل فرد در زمینه محتوا به چه صورت است، هر کدام از موارد بالا به نوبه خود ارزشی ندارند، از فرد بپرسید چرا این سبک کاری را می پسندد و اکنون چرا می خواهید تغییر رویه بدهد )

استخدام مسئول محتوا

سوالات مربوط به کسب و کار خودتان

 1. در مورد کسب و کار ما چه می دانی؟ ( شما به عنوان متولی یک کسب و کار نمی خواهید یک کار آموز استخدام کنید، باید فردی را استخدام کنید که شناخت حداقلی نسبت به کسب و کارتان داشته باشد، برای همین بگذارید به سادگی در مورد کسب و کارتان حرف بزند، در حرفهای او ذهنیت خود را جستجو کنید و ببنید چقدر به کار شما نزدیک است)
 1. در آینده چه جایگاهی را برای خودت در این شرکت متصور هستی؟ ( سوال در مورد آینده بسیار مهم است، شما به عنوان یک متولی کسب و کار می خواهید یک فردی را استخدام کنید که همراه شما بماند و اهداف آینده تان را محقق کند پس از او در مورد شرایط و اهدافش و نسبت اش با کسب و کارتان بپرسید، تنها کافیست هدف شخصی با هدف کاری همسو باشد)
 1. چه چیزهایی را از ما می خواهی؟ ( فردی که هیچ خواسته ای از شما نداشته باشد قطعا یک کار آموز است، در مورد چیزهایی که از شما می خواهد همانند حقوق، مزایا، مسائل محیطی و شرایط عمومی شرکت از او بپرسید)

موارد مرتبط با مسائل فنی

 1. آیا با ابزارهای گوگل تا حالا کار کردی؟ ( ابزار های گوگل همانند، گوگل آنالتیکس و سایر ابزار ها، نقش مهمی در سنجش محتوا و اشاعه محتوا دارند حتما از فرد بپرسید که با اینها کار کرده یا نه ؟ )
 1. فوتوشاپ و مسائل گرافیکی را چقدر آشنایی دارید؟ ( فرد باید با این ابزار کار کرده باشد و از پس امور جاری خود بر بیاید، البته اگر در شرکت گرافیست دارید، در مورد نحوه ارتباط با گرافیست از او بپرسید)
 1. مهارت شما در زمینه ترجمه زبان انگلیسی و نوشتن به چه صورت است؟ ( ترجمه در مقوله بازاریابی محتوا امری مهم و لازم است، البته که کافی نیست ولی نمی توان از آن چشم پوشید حتما باید از میزان مهارت فرد مطلع شوید)

سیزده سوالی که در زمینه استخدام مسئول محتوا یا کارشناس محتوا عنوان شد، سوالاتی بسیار کاربردی هست که به نیاز های عمومی و اساسی شرکت در زمینه محتوا پاسخ می دهد البته بسته به پیچیدگی شرکت شما می توان به این سوالات، تعداد دیگری افزود. همه جواب ها را متناسب با نیاز های متداول شرکت خود بررسی کنید.

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

0 پسند

ديدگاه ها (4)

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.