تفاوت محتوا در وب فارسی و وب انگلیسی از نظر سه مدیر سایت و یک مدیر محتوا (قسمت اول)

اسفند ۲۱, ۱۳۹۵

برچسب‌ها, ,

وب یک پدیده ای فرنگی است! ما ایرانی ها وب را به وجود نیاورده ایم ولی در گسترش و همچنین محتوای ارائه شده در آن نقش داریم و این ما را در دسته ای از وب، به نام فارسی قرار می دهد. محتوایی که ما ایرانی ها به زبان فارسی تولید می کنیم از لحاظ ساختاری و چند مورد با محتوای وب انگلیسی (محتوای غالب دنیای وب) تفاوت هایی دارد، شاید قیاس این دو با توجه به گستردگی زبان انگلیسی نسبت به زبان فارسی در ظاهر درست نباشد، شاید اصلا وب را نمی توان به دو بخش تقسیم کرد. اما در این مقاله می خواهیم نظر چند نفر از مدیران سایت های برجسته ایرانی را نسبت به ساختار درونی محتوا در این دو دسته از وب جویا شویم و از منظر آنها به تفاوت محتوا در وب فارسی و وب انگلیسی بپردازیم. به این خاطر که این مقایسه دستاورد های خوبی به فعالین وب فارسی می دهد. در ادامه نظرات مدیران چهار وب سایت ارائه می شود که هر کدام از نقطه زاویه خود به این موضوع نگاه کردند.

مدیر سایت WEB24 رضا شیرازی

رضا شیرازی: وب۲۴

رضا شیرازی مدیر سایت وب۲۴ و از کارشناسان برجسته سئو با بیان اینکه محتوا در وب فارسی برای مخاطب نوشته نمی شود بیان کرد: در وب فارسی مخاطب و خواننده محتوا اهمیت زیادی ندارد خیلی از سایتها محتوا را برای گوگل می نویسند و نه برای کاربر. آنقدر که به گوگل و سئو اهمیت داده می شود به کاربر اهمیت داده نشده در حالیکه در وب انگلیسی این روال برعکس است و مخاطب از اهمیت بالایی برخوردار است.

رضا شیرازی در پاسخ به این سوال که چرا این رویه وجود دارد، مگر قوانین سئو در همه جای دنیا یکسان نیست اظهار کرد: اکثر وبمسترها در ایران این تصور را دارند که بالا آمدن در گوگل یعنی موفقیت سایت. در حالیکه سایت موفق سایتی است که بتواند کاربر جدید را به کاربر بازگشتی تبدیل کند و این کار با محتوای خوب حاصل می شود.

رضا شیرازی در مورد مسائل دیگر سئو ادامه داد: خیلی از پارامترهایی که به اسم سئو در ایران استفاده می شوند درست نیستند و یا بیش از حد از آنها استفاده می شود. بارها پیش آمده که افراد از من پرسیدند فلان کلمه را چندبار باید تکرار کنیم یا چگالی کلمه چقدر باشد؟ در حالیکه اگر تمرکز آنها بر روی تولید محتوای مفید باشد هرگز به این مسائل فکر نمی کنند. در کل من فکر می کنم هنوز دانش سئو و بازاریابی محتوا به خوبی در بین مدیران سایتها جا نیفتاده و اکثرا حاضر هستند همه چیز را فدای سئو کنند در حالی که در وب انگلیسی برای مخاطب همه چیز فدا می شود.

مدیر سایت: محمد زاهدی

محمد زاهدی: اصفهان پلاس

محمد زاهدی مدیر و موسس سایت اصفهان پلاس  در مورد تفاوت وب فارسی و وب انگلیسی به داده فیلی اینطور گفت: در دنیای وب به طور کلی مصرف کننده ها بیشتر از تولید کننده ها وجود دارند، اما در وب فارسی نسبت مصرف کننده به تولید کننده بسیار بالاست، به این دلیل که جامعه دانشگاهی فرهیخته و با مطالعه در ایران از اهمیت و ارزش تولید محتوا غافل است، آنها نمی دانند یک محتوا چقدر اثر بخش است و چه جریانی می تواند راه بیاندازد. اما در وب انگلیسی مسئله ای که بسیار مشهود است حضور افراد برجسته علمی است. مثلا برندگان نوبل علاوه بر وبلاگ و … در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی به خوبی حضور دارند.

مدیر محتوا محمد بای

محمد بای: رابین آوا

محمد بای مدیر محتوای سایت رابین آوا نیز  تفاوت محتوا در وب فارسی و وب انگلیسی را در ساختار زبانی دانست و ابراز کرد: محتوای فارسی به خاطر زبان فارسی و همچنین عدم کوشش نویسنده هایش مملو از افعال مبهم است اما در وب انگلیسی ، افعال شفاف هستند و نویسنده ها مطلب با تلاش کمتر مطلب اثر بخش تری ارائه می کنند. با توجه به همین نکته هم، وب فارسی از محتوا های مغشوش و ناکارآمد بیشتری نسبت به وب انگلیسی برخوردار است.

وب فارسی

مدیر سایت: نغمه عقیلی

نغمه عقیلی: استاد سلام

نغمه عقیلی مدیر سایت استاد سلام نیز در مورد تفاوت محتوا در وب فارسی و انگلیسی داده فیلی را اینطور غافلگیر کرد: در وب فارسی تقریبا نویسنده ها وجود ندارند با توجه به اینکه هزینه ای انتشار و ساخت وب بسیار ناچیز است، اما در وب انگلیسی افراد فعال در حوزه های مختلف نقش موثری در وب ایفا می کنند و ارائه های خوبی دارند. این تفاوت به خاطر مقوله آموزش رخ داده است و در وب فارسی افراد بدون تمرین نوشتن به تولید محتوا می پردازند چرا که مهارت نوشتن بسیار در آموزش و پرورش ما نادیده گرفته شده است.اما از طرف دیگر افراد انگلیسی زبان مهارت نوشتن در آنها نهادینه شده است و در  هر شغلی آن را بروز می دهند.

قطعا تفاوت های محتوا در وب فارسی و انگلیسی بیش از موارد گفته شده است در داده فیلی (وبلاگ کانگورو) سعی خواهیم کرد با مصاحبه های کوتاه از مدیران برجسته سایت های ایرانی و صاحب نظران و کارشناسان محتوا و افراد فعال در زمینه بازاریابی محتوا تفاوت های محتوا در وب فارسی و انگلیسی را بیش از بیش نمایش بدهیم.

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

0 پسند

ديدگاه ها (5)

 • اسفند ۲۱, ۱۳۹۵ توسط Hossein Mousavi

  Hossein Mousavi

  به نظر من انگلیسی و فارسی نداره. هر چیزی راه خودشو میره و تکامل پیدا می کنه. تفاوت اینجاست که وب انگلیسی سابقه طولانی تری داره و فرهنگ نوشتن توی کشورهای توسعه یافته جا افتاده تر از کشورهای فارسی زبانه.

 • اسفند ۲۴, ۱۳۹۵ توسط گریتینگ

  گریتینگ

  عالی عالی

 • اسفند ۳۰, ۱۳۹۵ توسط لیما وب

  لیما وب

  منم با نظر اقای Hossein Mousavi موافق هستم.تنها مشکل وب فارسی در تولید محتوا هست که شکر خدا کم کم داریم میبینیم که سایت ها دارن در جهت تولید محتوا قدم بر میدارن

 • مرداد ۲۳, ۱۳۹۶ توسط طراحی سایت

  طراحی سایت

  خیلی مفید بود ولی به نظر من هم در هر دو زبان باید رعایت شود

 • مهر ۲۹, ۱۳۹۶ توسط کاشی و سرامیک، چینی بهداشتی

  کاشی و سرامیک، چینی بهداشتی

  با تشکر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.