دوره آموزشی فریبنسینگ برای معلولین

همگرایی و همدلی باورنکردنی شبکه استارتاپ های ایران

اسفند ۱۶, ۱۳۹۵

برچسب‌ها, ,

ما یک جامعه کوچک از استارتاپ ها هستیم با رشد سریع و ایده های بزرگ. منسجم هستیم، زود تصمیم میگیریم و سریع وارد عمل میشویم.
نیما نور محمدی موسس پونیشا

در زمانه ای زندگی می کنیم که مسئولیت ها همانند توپی از این زمین به آن زمین می افتد، انسان در تنگای زیستن قرار گرفته و “دشواری وظیفه” زیر دست و پا ها در حال خاک مال شدن است، با چنین وضعیتی عموما مسئولیت ها برای افراد تبدیل به یک بیان احساس می شوند یعنی مسئولیت اجتماعی تبدیل به یک بیان احساس اجتماعی می شود. بیانی که با اندک انرژی در خود در صد و چهل کاراکتر توییتری یا در حد یک عکس نوشت در اینستاگرام تولید و در بین جمعیتی از خودی ها با چند هشتگ منتشر می شود چند لایک و ریتوییت و امثال هم مابین همین جمعیت خودی ها دست به دست می شود و بعد که انرژی اندک خود را از دست داد زیر توییت ها و عکس های بعدی مدفون می شود. با چنین وضعی جای عمل (به عنوان ماحصل مسئولیت) احساس خالی می نشیند. انسان تهی تر گشته ، زمان به المانی بی معنی در زندگی تبدیل می شود که تنها اتفاقات را رج می زند و زیستن نه به عنوان یک فعل بلکه به عنوان متممی نا آشنا در واژگان انسانی قرار می گیرد که کمتر به چشم می آید.

اما بعضی وقت ها اتفاق هایی می افتد که هیچ نویسنده ای در دنیا (از جمله من) به خود دیگر اجازه نمی دهد تا در مورد زندگی توصیف کلی بدهد و او را وادار می کند تا بیشتر نگاه کند و ادعای تهی بودن دنیا را کنار بگذارد. شاید بپرسید چه اتفاقی ممکن است بیافتد؟

داستان توانمند سازی معلولین

داستان برنامه توانمند سازی را نیما نور محمدی مدیر این رویداد و موسس پونیشا در وبلاگ پونیشا اینطور تعریف می کند:

با آرش برهمند عزیز درباره ایده ام برای آموزش فریلنسینگ به توانیابان مشورت کردم و کلی انرژی گرفتم، برای انتخاب مکان مناسب با ایمان داوودیان عزیز در فضای کار اشتراکی زاویه صحبت کردم و خیلی استقبال کرد، با مانی قاسمی و مسعود یوسف نژاد عزیز درباره اطلاع رسانی این دوره آموزشی صحبت کردم و هر دو با کمال میل پذیرفتند، شروین مشایخ عزیز پیشنهاد داد تا در این دوره به ما کمک کنه و همینطور تا امروز همه افرادی که در جامعه استارتاپی میشناسم و حتی نمی شناسم علاقه خود را برای همکاری و کمک ابراز داشتند و این رویداد از یک رویداد خیلی کوچک تبدیل شد به رویدادی که همه جامعه استارتاپی از آن پشتیبانی می کنند.

استارتاپ

ظهور یک نیروی همگرای استارتاپی برای مسئولیت اجتماعی

چیزی که در مورد برنامه دوره آموزشی فریلنسینگ برای معلولین رخ داد به واقع ظهور یک ارتش استارتاپی با محوریت مسئولیت اجتماعی بود. اسنپ تخفیف صد درصد رفت و آمد در نظر گرقته، پین تا پین هتل رایگان، طرحی در مهربانه برای حمایت و خرید گجت ها حمایت های رسانه ای و صد و یک کار مختلف معلوم و نامعلوم دیگر! ۳۲ استارتاپ و شرکت کوچک و بزرگ از این رویداد اعلام حمایت کرده اند اعلام حمایتی بی سابقه که کمتر شاهد آن بودیم. همه و همه اینها نشان از این دارد که یک ارتش استارتاپی ” به معنی واقعی کلمه ارتش” در حال شکل گرفتن حول مسئولیت اجتماعی است، اینکه این ارتش چقدر پابرجا بماند بستگی به آخر برنامه دارد و بیانیه آخر آن! البته اگر هم بیانیه ای خوانده نشود برنامه توانمند سازی سند افتخاری خواهد بود برای همدلی و فعالیت های مسئولانه جامعه استارتاپی ایران.

و حس خوب زندگی…

وجود این همه همدلی و حس خوب در استارتاپ ها و تلاش برای هم نوع و انسان دیگر (در هر حالتی) بسیار ارزشمند است، برنامه ای که هنوز شروع نشده و تا برگزاری آن فاصله ای وجود دارد ولی تاکنون واقعا اعلام حمایت ها از آن بی سابقه است، حمایت هایی که از دل یک جامعه کوچک میاد، نیما نورمحمدی این جامعه رو اینطور تصویر میکنه، ما یک جامعه کوچک هستیم با رشد سریع و ایده های بزرگ. منسجم هستیم، زود تصمیم میگیریم و سریع وارد عمل میشویم! و وقتی که انسجام و تصمیم همراه با مسئولیت اجتماعی همراه می شود آن وقت باید زمزمه کرد، و حس خوب زندگی ….

توجه! برای افراد دور ولی همدل کاری مانده است!

این ارتش به معنای واقعی در حال شکل گرفتن است، برای اثر بخشی این برنامه تا حالا همه کارها انجام شده ولی خوشبختانه یک کار کوچک برای ما افراد دور از صحنه بیرون گذاشته شده است، آنهم اینکه باید به مهربانه برویم و برای خرید وسایلی مقداری دلخواه کمک کنیم.
استارتاپ

اعلام حمایت رسمی

کانگورو به عنوان عضوی از این جامعه فعال و کارآفرین حمایت رسمی خود را از این برنامه مبتکرانه و مسئولانه اعلام می دارد و با ارائه بهترین آرزو ها برای دست اندرکاران برنامه در نهایت خشوع و تواضع هم مجموعه خود و هم علاقه مندانش را به کلیک کردن و انجام آن کار کوچک دعوت می کند.

 

حسین موسوی

شاید توی لینکدین اطلاعات کاملتری در مورد من پیدا کنین: https://ir.linkedin.com/in/hosein6626 اگرم توییتری هستین @hosein6626

More Posts

1 پسند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.