چگونه کامنت های زیر یک محصول را در فروشگاه اینترنتی مدیریت کنیم؟

اسفند ۱۲, ۱۳۹۵

برچسب‌ها, ,

اگر بگوییم که دو فاکتور مهم که یک فروشگاه اینترنتی را از یک فروشگاه دیگر متمایز می کند چه چیزی هست قطعا یکی از این فاکتور ها محتوا است. همه محتوا ها در فروشگاه باید به سمتی باشند که فروش بیشتر را برای مجموعه به ارمغان بیاورند. هر محتوایی که در فروشگاه اینترنتی استفاده می شود باید از نظر روانی بتواند بیننده سایت را به سمت تبدیل شدن به یک خریدار  راهنمایی کند. در فروشگاه اینترنتی اطلاعات جزئی چون نحوه نوشتن درباره ما نیز از اهمیت برخوردار است اما مهمترین بخش از یک فروشگاه اینترنتی از نظر محتوا را نظرات یا همان کامنت های آن تشکیل می دهد. نظرات یک حلقه مهم از محتوای یک فروشگاه اینترنتی هست البته وقتی اثر حضور نظرات و کامنت ها مشخص می شود که شما برای هر محصول به خوبی تولید محتوا کرده باشید. (برای آشنایی با محتوا و بازاریابی محتوا تاریخچه بازاریابی محتوا را از همین سایت داده فیلی بخوانید)

همراهی دوست در خرید

نظرات در فروشگاه اینترنتی

چرا نظرات در فروشگاه اینترنتی مهم است؟

ثابت شده که مدت زمان خرید خانم ها هنگامی که با یک فرد قابل اطمینان هستند تقریبا نصف مدت زمانی هست که تنها هستند. این مورد ثابت شده شاید آنچنان عمومیت نداشته باشد اما شاید پاسخ اینکه چرا نظرات در فروشگاه اینترنتی مهم است در نتیجه این تحقیق آماده باشد. کامنت ها در پایین یک محصول در یک فروشگاه اینترنتی همانند یک همراه مطمئن در هنگام خرید برای فرد خریدار هستند، که او را در امر خرید یاری می کنند، مدت زمان خرید او را کم می کنند و فرد را از یک امتحان کننده به یک خریدار تبدیل می کنند.

کامنت ها در فروشگاه های ایرانی

همانطور که گفته شد، نظرات در فروشگاه اینترنتی باید نقش معتمد را برای فرد بیننده سایت فروشگاه داشته باشند اما دیده شده در فروشگاه های اینترنتی و آن فروشگاه خاص البته این نقش شریک دزد و رفیق قافله شده و بیش از آنکه در جهت خریدار حرکت کند در جهت فروش عمل می کند. این البته هیچ مشکلی ندارد و هیچ کسی در دنیا وجود ندارد که بگوید ماست من ترش است!

چطور نظرات را در فروشگاه اینترنتی مدیریت کنیم

اگر منتظرید یک ایرانی شیر پاک خورده ای از آسمان بیاید و بعد از آنکه فلان کالا را خرید و یک سال استفاده کرد به خاطر سپاس و انجام مسئولیت اجتماعی و شهروندی اش در صفحه سه نظر های همان دستگاه بنویسد” فلان دستگاه رو من یک ساله استفاده میکنم آخ نگفته راحت بخرش خیالت تخت” بدانید که نگاه تان به سیستم نظرات و کامنت دهی کاربران کاملا اشتباه است. نظرات یک فروشگاه اینترنتی لزوما نظرات مردم استفاده کننده از فروشگاه نیست و بخشی از تولید نظرات بر دوش شما به عنوان مدیر فروشگاه است و باید در این زمینه نقش محکم و پررنگی داشته باشید. اما  چطور نظرات یا همان کامنت ها را باید مدیریت کرد؟

یک: کامنت اول را خودتان بگذارید!

در هر فروشگاه لباسی که بروید و قصد مثلا خرید شلوار کنید، فروشنده اولین جمله ای که می گوید این است ” همین شلواری که شما دست روش گذاشتی من الان یه مدل دیگه اش رو از همین برند دارم سه ماه می پوشم هر هفته هم می شورم ببین رنگش رفته؟! ” در فروشگاه اینترنتی هم باید اولین نظر را شما بگذارید، این کامنت باید مثبت باشد، نظر منفی بعد از آنکه فرد مشخصات خرید خود را چک کرد در حکم همان همراهی هست که به شما می گوید” نه این به درد نمی خورد!” پس برای اینکه همه زحمت هایتان بر آب نرود و فروشگاه اینترنتی تان سرپا بماند نظر اول را خود بگذارید.

نظرات

نظرات

دو:قانع کنید

اگر دو مشتری پشت سر هم بر روی یک محصول نظر منفی گذاشتند، دست روی دست نگذارید. در حکم یک دانا و فرد موجه با ادبیات علمی و بر پایه تجربه سعی کنید نظر خود را قالب کنید، نگذارید پروسه فروش تان به خاطر دو نظر منفی متوقف شود پس وقت بگذارید و شبهات را رفع کنید. مخصوصا اینکه در مورد نظر های منفی بسیار دیده شده استدلال ها کوتاه و ناقص هست و به راحتی می توانید با نظر دقیق تاثیر خود را بگذارید.

سه:اشتیاق به وجود بیاورید

سعی کنید تعداد نظرات را به صورتی مدیریت کنید که اشتیاق در فرد وجود داشته باشد. این اشتیاق از دادن اطلاعات قانع کننده و انگیزشی حاصل می شود، برای مثال از افعال مثبت زیاد در کامنت هایی که می گذارید استفاده کنید.

چهار:سیاست داشته باشید!

منظور از سیاست داشتن در مدیریت نظرات این است که در مورد برخی از محصول ها واقعا به مشتری بیشتر از خود فکر کنید تا بتوانید او را در مورد محصول دیگری مجاب کنید که از شما خریداری کند. این سیاست داشتن نباید به گونه ای شود که دروغ سرلوحه کارتان شود با دروغگویی می توان به فروش مقطعی دست یافت اما هیچ وقت یک  فروش پایدار را تجربه نخواهید کرد.

پنج:توهم انتخاب ایجاد کنید!

منظور از توهم انتخاب در نظرات فروشگاهی این است که بعضی جاها روبه روی نظرات مثبت هم به ایستید، این را بدانید که یک خریدار به تعداد نظرات مثبت بالا به اندازه یک نظر بد نگاه می کند. کاری کنید که او تصمیم بگیرد در واقع با محتوای مناسب در نظر ها او را راهنمایی کنید و تا یک متری محصول برسانید اما هیچ وقت سعی نکنید محصول را در دست هایش بندازید.

 شش: پیشنهاد بدهید!

نظرات در زیر یک محصول الزما نباید به آن محصول معطوف باشند می توانید در زیر هر محصول پیشنهاد های دیگری نیز ارائه کنید. این پیشنهاد ها و مدیریت مجموعه نظرات سبب می شود بیننده در سایت شما زمان بیشتری را بگذراند و  احتمال خرید کردن از شما بیشتر شود.

این شش موردی که در زمینه مدیریت محتوای نظرات در فروشگاه اینترنتی گفته شد را اگر همراه با دو اصل محسوس نبودن و صداقت به کار گیرید قطعا فروشگاه تان بر روی نقاله فروش خواهد افتاد. این نکته را نیز به یاد داشته باشید حضورتان در بخش نظرات سایت نباید به گونه ای باشد که افراد مایل به نظر دادن انگیزه خود را از دست بدهند.

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

0 پسند

ديدگاه ها (2)

 • اسفند ۱۴, ۱۳۹۵ توسط Hossein Mousavi

  Hossein Mousavi

  به نظر میاد از کامنت ها میشه حتی به عنوان یه کانال خوب برای افزایش نرخ تبدیل استفاده کرد. در حالی که خیلی کم دیدم کسی به این نکته توجه زیادی بکنه. واقعا استراتژی مدیریت کامنت ها چه توی فروشگاه های اینترنتی چه توی اکانت های شبکه های اجتماعی واسه بیزنس های آنلاین ما روشن نیست.
  تا حالا به این مشکل برخورد کردین که باید با یه کامنت منفی چه برخوردی بشه؟ پاکش کنیم؟ تایید کنیم؟ جواب بدیم؟ بحث کنیم؟ چه کنیم؟

 • اسفند ۱۶, ۱۳۹۵ توسط جمال احمدی

  جمال احمدی

  اول اینکه تصدیق میکنم حرفتون رو که واقعا با یک استراتژی صحیح در کامنت دهی ، میشه به افزایش نرخ تبدیل امید داشت. اما در مورد سوالتون باید ابتدا به چند نکته اشاره کرد، یک این نظر منفی چه محتوایی داره؟ ( باید شناسایی بشه که این نظر یا همان کامنت، چطوری و بر پایه ی چه چیزی نوشته شده است!) تعداد این نظر های منفی چقدر هست؟ در ادامه چند فرضیه رو ارائه می کنم.
  دو نفر آمده اند غر زدن !
  منظور از غر زدن اظهار نظری منفی بدون پایه و پشتوانه منطقیه، این غر زدن ها عموما کوتاهه، پس در جواب به اونها لازم نیست کار خاصی انجام بدید بعد از دو سه تا غر ارائه شده ( نگذارید کامنت های اینچنینی پشت سر هم قرار بگیرند) با یک بیان کوتاه و منسجم با تکیه بر یک بیان حسی جوابی بگذارید.
  یک نفر آمده مو را از ماست کشیده بیرون!
  پیدا می شوند افرادی که بخواهند مو را از ماست بیرون بکشند، شاید شما نظرات را مدیریت کنید و چنین نظری را منتشر نکنید اما باید بدانیدقطعا در آینده با کاهش مخاطب روبه رو می شوید. پس جواب دادن بهتر از حذف کردن است در هر حالتی! اما جواب و کامنت های چنین جوابی باید تکیه بر اقیانوس آرام آن محصول باشد یعنی اینکه سعی کنید رویتان را آنطرف برگردانید و وارد یک جدل بیهوده نشوید! به نکات مثبت اشاره کنید و از همه مهمتر بر تجربه کاربری تکیه کیند، با
  چنین رویکردی تشکیک نسبت به کامنت های ایجاد می شود.
  جنگ زرگری و نظر سلیقه ای
  یک نفر اگر آمد یک نظر سلیقه ای داد، و گفت من خوشم نمیاد از این محصول ولی از آن محصول چرا خوشم میاد! این چنین نظرهایی منفی به حساب می آیند، شما در مقام پاسخ تا حدودی سعی کنید که یک جنگ سلیقه ای با توجه به محصولات فروشگاهتان به وجود بیاورید، همین که مخاطب در فروشگاهتان باقی می ماند کافیست،
  امیدوارم جوابی که دادم کافی بوده باشه، باز اگر سوالی بود در خدمتم

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.