سرقت محتوا و شش راه ابتکاری مقابله با آن

اسفند ۹, ۱۳۹۵

برچسب‌ها

اگر زخم خورده سرقت محتوا هستید، بدانید که تنها نیستید. وب فارسی شدیدا از مسئله سرقت محتوا رنج می برد، سرقت محتوا سبب شده که محتوای جدید و قابل اعتنایی در وب فارسی تولید نشود به همین دلیل با انبوهی از مطالب تکراری روبه رو هستیم. اگر هم مطلب جدیدی تولید شود آنقدر در سطح پایینی است که کسی میل به سرقت آن پیدا نمی کند. دلیل اینکه چرا اینقدر سرقت محتوا در وب فارسی شایع است را می توان در قوانین کپی رایت جستجو کرد. کانگورو با عمر کم خود هم جزو یکی از قربانی های سرقت محتوا است، مخصوصا اگر در زمینه بازاریابی محتوا در حال فعالیت باشید سرقت محتوا ضربه بدی به کسب و کارتان می زند.در این مقاله سعی خواهیم کرد که راه و روش هایی برای مقابله با این پدیده شوم و شایع که بلای جان وب فارسی شده ارائه کنیم ارائه ما تحت عنوان شش راه ابتکاری برای مقابله با سرقت محتوا خواهد بود. قبل از شروع لازم است این اصل را بپذیرید که در وب فارسی محتوا به سرقت می رود.

وقت تولید محتوای جدید هست

یک:خوب و گسترده منتشر کنید

رولان بارت متفکر شهیر فرانسوی نظریه ای تحت عنوان مرگ مولف دارد، در این نظریه وجود مولف نفی نمی شود بلکه همه بار خوانش متن به دوش خواننده می افتد و خواننده می تواند هر برخوردی با مطلب داشته باشد، مخاطب ایرانی خب ساده ترین کار و مبتذل ترین کار را انتخاب می کند و به راحتی کپی می کند. برای مقابله با این پدیده، بهتر است محتوای خود را خوب منتشر کنید، هرچقدر محتوای تولید شده با عنوان مجموعه شما بیشتر دیده شود حتی اگر سایتی آن را به نام خود بزند از اعتبار او کم می شود. یک انتشار خوب هم به این معناست که تمام تلاشتان را بکنید که مطلبتان توسط صاحب نظران جامعه هدفتان باز نشر و یا دیده شود.

دو:ترجمه نکنید!

ترجمه های ایرانی عموما با نقض کپی رایت همراه هستند، پس نوعی سرقت با ترجمه رخ می دهد و نباید کسی که ترجمه را سرقت می کند زیاد مورد شماتت قرار داد. راهکار این است که از ترجمه فاصله بگیرید و مطالبی تولید کنید که در پیوند نزدیک با کسب و کارتان باشند، هرچقدر مطلب هایی تولید شده با کسب و کارتان پیوند نزدیک تری داشته باشند و برندتان در مطلب حس شود راه سرقت را برای سارقین محتوا کور تر می کنید.

سه:کامنت بنویسید

وب فارسی با بحران نظر دادن مواجه است، همه مخاطبین در وب فارسی همچون ادمهای فریز شده در مقابل مانیتور نشسته اند برای اینکه آنها را از این حالت خارج کنید خودتان شروع به حرف زدن بکنید، از مجموعه خودتان شروع کنید و روی هر مطلبی که منتشر می کنید سعی کنید نظرات آنها را ثبت کنید. این کار علاوه بر اینکه موتور بقیه را برای گفتگو و تعامل با سایتان افزایش می دهد و همچنین مجموعه منسجم تری خواهید داشت، راه سرقت را تنگ تر می کند، گویی نوشتن نظرات مطلب را به نام سایت تان می زند.

چهار:نظر بگیرید

برای نوشتن یک مطلب شیوه های مختلفی را امتحان کنید و از تک گویی بپرهیزید، در نوشته تان سعی کنید با آوردن نقل قول های مختلف از افراد صاحب نام ( این افراد می توانند افراد مجموعه خودتان نیز باشند) مطلبتان را پربار تر کرده و در یک مطلب استعداد انتشار را بالا ببرید با این کار علاوه بر اعتبار دادن به مطلب ، نام مجموعه تان را به مطلب سنجاق می کنید.

پنج:عکس های شخصی را کسی منتشر نمی کند!

استفاده از عکس امری مرسوم در انتشار مطالب هست، اگر از عکس کپی شده و گوگلی استفاده می کنید همانند چراغ راهنمایی خواهید بود که به سارقین محتوا چراغ سبز را نشان می دهد، اما اگر حرفه ای عمل کنید و از عکس هایی از مدیران و یا محل کارتان و یا عکسهایی که المانی از مجموعه تان در آنها غیر قابل حذف است استفاده کنید حداقل در صورت دزدیده شدن مطلب عکس شما نیز شاید دزدیده شود و به طور ضمنی و نامحسوس برایتان رپورتاژ آگهی بروند!

مجتوا

محتوا

شش:دزد را نمی توان گرفت ولی می توان کشت یا مسخره کرد!

اگر همه مراحل بالا را رفتید و جوابی نگرفتید باید بدانید که دزد گرفتن در فضای وب تقریبا امری محال است، در بهترین حالت با استفاده از سایتی چون CopyScape می توانید بدانید مطلبتان کجا کپی شده است اما دستتان به دزد محترم نمی رسد! بهترین کار رفتار حرفه ای و شیطنت آمیز هست، اگر مطلبی ازتان کپی شده به صراحت در شبکه های اجتماعی نام آن سایت را با رندی ببرید. مثلا بنویسید” فلان سایت هم مطلب ما را با اینکه بدون اجازه ولی منتشر کرد، دستشان درد نکند” چند بار با اینکار آن ها را شرمنده کنید به تجربه می گوییم دلتان کمی خنک می شود!  از طرف دیگر اگر دزد محترم و یا سارق عزیز اصرار در کار شان داشتند با به کار گیری قانون پنجگانه DMCA به سراغ گوگل بروید و اعلام سرقت کنید. پروسه زمان بری هست ولی در بعضی جاها تا زور نباشد راه به جایی نخواهید برد.

سخن آخر

شاید اکنون با خود فکر کنید که نویسنده همه نکات بالا را خود نقض کرده و در راستای آن هیچ کاری نکرده است، باید به شما بگویم که از اینکار قصدی داشتیم و آن اینکه می خواهیم این مطلب آنقدر منتشر شود و به کار گرفته شود تا هیچ دزد محترمی فکر دزدی نکند و ما با خیال راحت تر به تولید محتوای خودمان بپردازیم.

 

جمال احمدی

من بیشتر از اینکه حرف بزنم می نویسم، بیشتر از اینکه بنویسم میخونم، از سرعت در هر چیزی خوشم میاد، از کانگورو هم به خاطر سرعتش خوشم اومده و برای همین شدم سرپرست محتواش !

More Posts

0 پسند

ديدگاه ها (3)

 • اسفند ۲۱, ۱۳۹۵ توسط علی حاجیلویی

  علی حاجیلویی

  با سپاس برای نشر مطلب مفیدتون..
  نکته ای که هست اینه که سرقت نه تنها در محتوا، بلکه در زمینه ادبیات، گرافیک و … رخ میده.
  فرهنگ کپی رایت وقتی از طرف سازمان های رسمی مورد حمایت قرار نمیگیره باید خودمون دست به کار شیم و با ایجاد کمپین ها و رخدادهای مختلف این موضوع رو کمی جا بندازیم.البته نباید انتظار داشته باشیم که به کلی رفع بشه اما نمیشه دست روی دست گذاشت 🙂
  پایدار باشید.

 • اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۶ توسط جاوید گرشاسبی

  جاوید گرشاسبی

  سلام دوست گرامی
  منظور شما از دزدین محتوا دقیقا کپی پیست است؟ شما به عوض کردن محتوا هم می گویید کپی محتوا؟ در حالت طبیعی کسی که می خواهد محتوا تولید کند باید راجع به موضوعی که می خواهد راجع به آن محتوا تولید کند چندین مقاله را بخواند تا بتواند از جمع بندی آن مقاله ها مقاله ای بنویسد. در غیر این صورت کسی که بگوید محتوا تولید می کند دروغ گفته است. مقالات ترجمه شده هم که در واقعیت کپی شده است ولی نمی دانم چرا دوستان منبع را که یک سایت خارجی است رو درج نمی کنند. در کل ما ایرانی ها راجع به کپی و کپی رایتینگ نباید صحبت کنیم. هر وقت تونستیم ویندوزی که روی سیستممون نصب است و نرم افزار های دیگری را که به رایگان ازش استفاده می کنیم را خریدیم اون وقت باید گله از کپی برداری محتوا کنیم. اول باید خودمون را درست کنیم. چرا این همه سایت بزرگ که دارد غیر قانونی کار می کنند کسی چیزی بهشون نمیگه؟؟؟!!!!

  • اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶ توسط جمال احمدی

   جمال احمدی

   سلام
   منظور از دزدیدن محتوا در سطح اول کپی پیست است، اما نکاتی که گفته شد تنها برای مقابله با دزدی محتوا نیست و به پر بار تر شدن محتوا کمک می کند. در خصوص بحث ترجمه و مصرف که اشاره فرمودید بنده با شما هم عقیده هستم و سوالاتی که برای شما مطرح هست برای بنده نیز مطرح است، اما باید راه تولید محتوا را ادامه داد چرا که تنها از طریق خلق و تولید است که می توان این جریان را معکوس کرد.
   پاینده باشید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.