مردم و شبکه های اجتماعی چگونه به ترند شدن مطالب زرد کمک می کنند؟

آذر ۱۳, ۱۳۹۵

برچسب‌ها, , ,

همه ی ما به احتمال زیاد ویدیوهای مسخره و  عجیب و غریبی که در شبکه های اجتماعی و عمدتا در اینستاگرام منتشر میشوند را می بینیم. ویدئوها و پست هایی که از زرد یا مزخرف بودن محتوای آن بشدت خنده مان میگیرد و در مقابل آن محتوا وضعیت تدافعی می گیریم و بشدت برای واکنش دادن به آن تحریک می شویم و به احتمال زیاد از طریق کامنت مخالفت خود را با نوع محتوا ابراز می کنیم. در حالی که در مقابل، احتمال چنین واکنشی برای محتوای خوب و مفید نسبتا کمتر است.

کافی است یک شخصیت معروف اجتماعی یا سیاسی یک مطلبی را عنوان کند که از دید بسیاری از مردم غیرمنطقی و نادرست باشد، در این وضعیت کاربران شبکه های اجتماعی تحریک خواهند شد که مخالفت خود را عنوان کنند و به صفحه شخص مورد نظر هجوم آورده و شروع به درج کامنت یا اشتراک گذاری آن مطلب در شبکه های اجتماعی می کنند.

اشتراک گذاری رفتارهای زرد از سوی افراد در گروه ها و پیج ها و اعلام حماقت آن فرد در عنوان یا اشاره به آن پس از اشتراک گذاری تبدیل به رویه معمولی شده که همه در دام آن گرفتاریم.

بیایید کمی ساختار شبکه های اجتماعی را بررسی کنیم! در اکثر شبکه های اجتماعی فرآیند بسیار تاثیرپذیر و واکنش گرایی به اسم Trending وجود دارد. همه این سرویس ها برای بالا بردن تحرکات و تعاملات داخل شبکه خود به چنین سرویس هایی نیاز دارند. ضمنن اینکه Trendingدر اطلاع رسانی سریع رویداد ها و حوادث اجتماعی بشدت تاثیرگذار است. مثلا برای اینکه بفهمید همین لحظه در دنیاا چه خبر است کافی است تویتر خود را باز کرده و ۵۰ توییت اخیر و البته موضوعات Trending را مطالعه کنید.

Trending یک اصل بسیار مهم شبکه های اجتماعی است و می توان گفت مهم ترین ویژگی آنهاست پس بیایید دوباره به موضوع قبلی و انتشار مطالب اشتباه و زرد در همین شبکه های اجتماعی برگردیم. وقتی کاربران به موضوعات زرد حساس شده و شروع به تعامل کامنت و share با آن پست ها می کنند در اصل به Trending آنها کمک کرده اند و reach آنها را بالا میبرند. ماشین ها هنوز درک درستی از حواشی یک محتوایی که منتشر می شود ندارند و نمی توانند جلوی  Trend شدن محتوای دروغین یا زرد را بگیرند. تنها کاری که خوب بلدند این است که موضوعات مورد علاقه ی کاربران را با تکنولوژی یادگیری ماشین شناسایی کرده و داده ها را بر اساس آن مرتب کنند.

ما اجازه داده ایم ماشین هایی که هنوز به قدر کافی باهوش نشده اند کنترل دنیا را در دست بگیرند.

کاربری اگر با پست های طرفداران ترامپ تعامل زیادی داشته باشد هم به Trending آنها کمک کرده و هم Recommender آن شبکه اجتماعی مطالب مشابه و نزدیک به آن را بیشتر برای این کاربر انتخاب خواهد کرد حتی اگر این تعامل یک واکنش متقابل و مخالف موضوع آن محتوا باشد چرا که همچنان ماشین از درک بحثی که حول محور آن مطلب است عاجز بوده و متوجه مخالفت شما نخواهد شد.

پس راه درمان چیست؟

بسیاری از کشور هایی که چندان اعتقادی به دموکراسی ندارند، در مقابل محتوایی که در روزنامه ها و تلوزیون و حتی شبکه های اجتماعی منتشر می شود حساسند و چندان تمایلی به انتشار عمومی محتوایی که در چارچوب و استانداردهای آنها نیست نشان نمی دهند. در نتیجه به کمک مهندسی اجتماعی و درگیری نیروی انسانی سعی در از بین بردن آن دارند.

اگر رسانه ها و شبکه های اجتماعی هم وارد فرآیند کنترل دستی محتوا شوند چه اتفاقی خواهد افتاد؟! در حقیقت در چنین سطح از محتوایی که هر ثانیه در حال انتشار است کنترل انسانی آنها کاری بسیار هزینه بر و  عملا غیر ممکن خواهد بود و حتی اگر جنین کاری ممکن بود می توانست نقطه ی مقابل آزادی بیان قرار گیرد. قانون و چارچوب آزادی بیان مشخص و مطلق است ولی حماقت آدمها امری نسبی است، پس ما نمی توانیم بخاطر چنین موضوعی بگوییم که در رابطه با این مساله فقط ۹۶ درصد آزادی بیان را رعایت کنیم.

شاید در آینده منابع بسیار موثقی از اخبار و داده ها بوجود آید و تمامی شبکه های اجتماعی برای پالایش داده به آنها رجوع کنند و جلوی مطرح شدن داده های نامعتبر و اخبار دروغین را بگیرند بلکه فاجعه ای مثل ترامپ دوباره اتفاق نیافتد (هرچند که چنین اتفاقی هم جای بحث فراوانی دارد) ولی در مورد محتوای زرد و احمقانه باید اشاره ای به این داشته باشم که سطح دانایی و نادانی افراد یک ارزیابی نسبی است و هر شخص نسبت به بینشی که دارد، محتوایی که با آن روبرو می شود را درجه بندی خواهد کرد. پس چگونه بصورت کامل می توان مطمئن شد که محتوایی نادرست و زرد بوده و جلوی Trend شدن آن را گرفت؟!

 

ناصر قیاسی

من ناصر هستم. به عنوان توسعه دهنده front-end در کانگورو فعالیت می کنم. عاشق طبیعت گردی و البته علاقه مند به نظرات شما.

More Posts

0 پسند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.