تد كروز و سوء استفاده از داده‌های كلان

اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۵

هفته گذشته به اهمیت شفافیت در شیوه استفاده از داده‌ها توسط نهاد‌های تجاری پرداختیم. از سال ۲۰۱۰ دیوان عالی آمریکا رای به مشارکت سیاسی آزاد نهاد‌های تجاری از طریق حمایت مالی در مبارزات انتخاباتی داده است. بد نیست که این بار نمونه‌ای از سوءاستفاده‌های انجام شده در این زمینه را بررسی کنیم. اگر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را دنبال می‌کنید احتمالا نام تد کروز را شنیده‌اید. این سناتور تازه‌کار آخرین امید حزب جمهوری‌خواه برای متوقف کردن دانولد ترامپ بود. او در یازده ایالت برنده انتخابات درون حزبی شد ولی در پایان باز هم نتوانست جلوی پوپولیسم مفرط ترامپ دوام بیاورد. این هفته او پس از شکست در ایندیانا، پایان مبارزات انتخاباتی خود را اعلام کرد. ولی نکته قابل توجه این نیست که چرا کروز شکست خورد؛ نکته این است که چرا او تا این مرحله توانست دوام بیاورد؟

حزب جمهوری‌خواه در سال ۲۰۰۸ شکست سنگینی خورد. ستاد اوباما تیمی از دانشمندان داده‌کاو را برای تحلیل فضای انتخاباتی به کار گرفته بود و این باعث شد تا با هوشمندی در برنامه‌زیری و تخصیص منابع بتواند پیام خود را به رای‌دهندگان بیشتری منتقل کند و درصد بالاتری از آن‌ها را مجاب به حمایت از اوباما که او هم یک سناتور تازه‌کار بود نماید.

کروز شخصیت منفوری است. او یک مسیحی افراطی است که حقایق علمی را برای پیشبرد اهداف سیاسی خود بی‌شرمانه انکار می‌کند. افراطیت دو آتشه او باعث شد تا در طول فعالیتش در مجلس سنا توسط همکاران خود طرد شود و برای جلب توجه رسانه‌ای به اشکال‌تراشی از لوایح بپردازد. از میان همکاران او در سنا تعداد معدودی از مبارزات انتخاباتی او حمایت کردند و اکثرا منتقد رفتار و اخلاق سیاسی او هستند.

به گزارش گاردین، در سال ۲۰۱۴ محققی در دانشگاه کمبریج توانست با استفاده از داده‌های پروفایل‌های Facebook افراد که از طریق مشارکت آن‌ها در سرویس MTurk جمع‌آوری کرده بود، افراد را در قالب سنجش شخصیت OCEAN دسته بندی کند. او براساس تحقیقات خود وارد فعالیت‌های تجاری شد ولی این روش استفاده از داده‌های افراد در اروپا غیرقانونی است. در مقابل، آمریکا با گریز از قانون‌گذاری در این زمینه بستر مناسبی برای این گونه سو‌ء استفاده فراهم کرده است. شرکت کمبریج آنالتیکا در آمریکا در سال‌های اخیر در قریب به ۵۰ انتخابات محلی و ایالتی شرکت داشته و به هدایت و جهت‌دهی افکار عمومی از طریق تحلیل رفتار آنلاین رای‌دهندگان پرداخته است.

کروز نه از محبوبیت رقیبانی مانند روبیو برخوردار بود تا بتواند با نسل جوان ارتباط برقرار کند و نه نامی به شناخته‌شدگی جب بوش داشت. او خود کاملا به این‌که شخصیت جذابی ندارد واقف بود. ستاد کروز از ابتدا و با سرمایه گذاری افسارگسیخته حامیان مالی خود مسئولیت تحلیل داده‌ها را به شرکت کمبریج آنالیتیکا محول کرد. کروز از ابتدا App موبایل جهت ارتباط با و اطلاع رسانی به طرفداران خود منتشر کرد و از این App نیز برای جمع آوری داده‌های رفتاری کاربران خود استفاده نمود. ستاد کروز با تکیه بر نتایج استخراج شده توسط داده‌کاوان کمبریج آنالتیکا توانستند به نتایج چشمگیری دست یابد. فراموش نکنیم که در مبارزات درون حزبی کروز غیر از ترامپ با ۱۵ نامزد جمهوری‌خواه دیگر رقابت کرد و با وجود این‌که در پایان شکست را پذیرا شد در رقابت بیشتر از دیگر رقیبان دوام آورد.

کروز با سوء استفاده از خلاء قانونی در زمینه چگونگی استفاده از داده‌ها توانست موفق‌ترین ستاد انتخاباتی را در بین رقیبان خویش سازمان دهد. او با تمرکز روی مباحثی مانند اسلام‌هراسی و دیگرهراسی که ذهن رای‌دهندگان مخاطبش را مشغول کرده است و متمرکز کردن فعالیت‌های خود در ایالت‌هایی که بر اساس تحلیل داده‌ها بیشترین از بقیه پذیرای مسیحیت افراطی او و تنفر بی حد و مرزش از سیاستمداران کارکشته واشنگتن هستند توانست سازمانی بسیار بهره‌ور و بی رحم را پایه ریزی کند و بر نقاط زعف مهلکی که در شخصیتش نهادینه بودند فائق آید.

کروز خوشبختانه در عوام فریبی فناورانه خود ناکام ماند و ما مجبور نیستم در آینده‌ای زندگی کنیم که در آن یک مسیحی افراطی سردمدار آمریکاست ولی اگر پدیده‌ای مانند ترامپ اتفاق نمی‌افتاد کروز بدون شک در یک قدمی حکومت قرار می ‌گرفت. رای‌دهندگان آمریکایی با نصب یک App ساده روی گوشی‌هاشان و به اشتراک‌گذاری اطلاعات پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعیشان به سادگی هرچه تمام‌تر بازی خوردند و کروز توانست در یازده ایالت اکثریت آرا را به دست آورد. همراه با قدرتی که داده‌های کلان در اختیار ما می گذارند مسئولیت های سنگینی نیز بر دوش ما نهاده می‌شود. داده‌های کلان صرفا ابزار کار هستند. چه کار می‌خواهید بکنید؟

 

بهرام شمشیری

اگر مایل بودید اطلاعات بیشتری از من داشته باشید آدرس لینکدین من:

More Posts

Follow Me:
LinkedIn

0 پسند

ديدگاه ها (1)

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.