تحلیل اطلاعات

تست شخصيت ١٠٠هزار نفره!

اردیبهشت ۸, ۱۳۹۵

برچسب‌ها,

تا به حال تست شخصیت داده‌اید؟ این تست‌ها در واقع نمونه‌ای ساده از تحلیل اطلاعات هستند. قطعات داده در قالب سوالات از پیش‌تعیین‌شده از شما دریافت می‌شوند. این ورودی‌ها سپس طی عملیات تحلیل، خروجی‌هایی را در چارچوب منطقی تعریف‌شده برای تست تولید می کنند. شما ۲۰ درصد درون‌گرا هستید و ۷۰ درصد قاطع! اگر شما مدیر منابع انسانی یک شرکت ۵۰ نفره باشید و از همه کارمندان خود تست بگیرید نتیجه می تواند شما را در تصمیم‌گیری در مورد زندگی حرفه‌ای آنان در حیطه شرکت شما یاری دهد.

شما می توانید مسئولیت‌ها را به افراد مسئولیت‌پذیر محول کنید. شما به رشد و تعالی شرکت خود می‌اندیشید پس احتمالا برای اهداف سوء از این اطلاعات استفاده نخواهید کرد. اگر از دانش‌آموزان یک مدرسه ۱۰۰۰ نفره تست بگیرید می‌توانید مناسب‌ترین فعالیت‌های فوق‌برنامه را مشخص کنید. شما مدیر آن مدرسه هستید و مورد اعتماد والدین دانش‌آموزان، پس می‌توانید دانش‌آموزان خلاق‌تر را به علوم‌انسانی سوق دهید.

اگر از تمام افراد یک شهر ۱۰۰‌هزار نفری تست شخصیت بگیرید چه؟ برای مثال فرض کنیم افراد درون‌گرا بیشتر درگیر امنیت شخصی خود هستند و افراد ماجراجو کمتر از تجربه‌های جدید می ترسند؛ با ترکیب این دو عدد می‌توانیم شاخصی تولید کنیم از میزان دیگرهراسی افراد آن شهر. دیگرهراسی افراد رابطه مستقیم با شیوه برخورد آن‌ها با اتباع بیگانه دارد. تصور کنید شهر هر سال طی رای‌گیری فردی را به عنوان شهردار انتخاب می‌کند. اگر داوطلب شهرداری هستید و می‌دانید ۷۵درصد افراد شهر دیگرهراس هستند، در سخنرانی‌های خود روی چه مسائلی متمرکز می‌شوید؟ این تمرکز چه تاثیری روی شهروندان خواهد داشت؟ این چرخه بازخورد از علائق شهروندان به متن سخنرانی شما و باز به جهت‌گیری شهروندان مخاطب در دراز مدت چه تاثیری در شهر شما می‌گذارد؟
البته شما هرگز نمی‌توانید از ۱۰۰‌هزار نفر تست شخصیت بگیرید و با آزادی عمل کامل اطلاعات به‌دست‌آمده را برای مقاصد سوء استفاده کنید. گرفتن تست شخصیت در دنیای واقعی مقیاس‌پذیر نیست و از جایی به بعد دیگر اطلاعاتی که به دست می‌آورید ارزش هزینه‌ای که متقبل می‌شوید را ندارد. معمولا نهاد‌های خصوصی قادر به تحمل چنین هزینه‌هایی نیستند و نهاد‌های عمومی هم تحت نظارت به جمع‌آوری داده‌ها می‌پردازند. ولی آیا این پایان راه برای سوء استفاده‌های احتمالی است؟
اگر داده‌های ورودی از پیش‌تعیین‌شده نباشند چه؟ اگر ورودی فرآیند تحلیل، مجموعه‌ای بدون ساختار از رفتار کاربران باشد، آیا باز هم می‌توانید در یک چارچوب واحد به همه نمره دهید؟ محققان روان‌شناس و جامعه‌شناس در این زمینه تحقیقات بسیاری انجام داده‌اند. آیا می‌توان علائق سیاسی افراد را از رفتارشان در شبکه‌های اجتماعی استخراج کرد؟ آیا می‌توان افراد در خطر آزار خانگی را برای مقابله با این پدیده آموزش داد؟ آیا می‌توان براساس محتوای مورد استفاده افراد در سطح وب کالاهای مورد نیازشان را مشخص کرد؟ نکته حائز اهمیت در این نوع از تحلیل هزینه بسیار پایین و آزادی عمل کامل محقق است. این شرایط معادله سود‌و‌فایده محقق را متحول می کنند. محقق خیرخواه می تواند کیفیت زندگی یا تجربه فعالیت دیجیتالی کاربران را بهبود بخشد. آیا تمام محققین خیر‌خواه هستند؟

الگوی رفتار کاربران اینترنت ایرانی هم این مسئله را پیچیده‌تر می‌کند. کاربران ایرانی به دلیل مواجهه با رابطهای کاربری به زبان بیگانه، معمولا توجهی به محتوای پیام‌های صادره توسط سرویسهای مورد استفاده خود ندارند. در این میان در کنار پیام‌های کم اهمیت، پیام‌های مربوط به استفاده از اطلاعات شخصی کاربر هم قربانی می‌شوند. برای مثال بازی‌های آنلاین که در بستر شبکه‌های اجتماعی پیاده‌شده‌اند در فرآیند ثبت‌نام با سهل انگاری کاربر می توانند به تمام اطلاعات پروفایل او و دوستانش دسترسی داشته باشند.
اگر هر سال از افراد یک شرکت تست شخصیت بگیرید می‌توانید میزان و جهت تغییرات شخصیتی نیرو‌های خود را در واکنش به سیاست‌های سازمانی استخراج و این سیاست‌ها را بهینه‌سازی کنید. در مقیاس بسیار بزرگ‌تر،‌ داده‌های کلان ابزاری بسیار قدرتمند در دسته‌بندی و شناسایی روند‌های تغییر و انتقال افراد در طول زمان از دسته‌ای به دسته‌ی دیگر هستند. ولی شکل بدون ساختار داده‌های کلان به شما این امکان را می‌دهد که بدون دانستن کاربر، با تحلیل رفتار او و مقایسه این رفتار با دیگر کاربران، به نتایجی جدید و نهفته برسید و از این نتایج برای تغییر الگوی رفتار او یا شخصی‌سازی سرویس‌ها برای انطباق روزافزون با نیازهایش استفاده کنید. داده‌های کلان صرفا ابزار هستند. برای جلوگیری از سوء استفاده از ابزار باید قانون‌گذاری شود و نظارت صورت گیرد. در خلاء قانونی و نظارتی حاضر در کشور، جای خالی شفافیت در شیوه‌های به کارگیری داده‌های کاربران توسط نهاد‌های تجاری به شدت احساس می‌شود. آیا شرکت شما سیاست‌های شفافی در زمینه استفاده از اطلاعات کاربران دارد؟

 

بهرام شمشیری

اگر مایل بودید اطلاعات بیشتری از من داشته باشید آدرس لینکدین من:

More Posts

Follow Me:
LinkedIn

0 پسند

ديدگاه ها (1)

  • اسفند ۱۰, ۱۳۹۵ توسط تقوی

    تقوی

    سلام . لطفا منابع آموزشی مطالب مفید منتشر شده در سایت را هم اعلام بفرمایید.
    سپاس

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.